Universitetin bir qrup ziyalısı 16 saylı orta məktəbdə şagirdlərlə görüşdü
Sumqayıt Dövlət Universitetinin 14.09.2018-ci il tarixli Elmi Şurasının qərarına əsasən universitetin əməkdaşları şəhərimizdə yerləşən tam orta məktəblərdə mütəmadi olaraq görüşlər keçirir, həmçinin orta məktəb şagirdləri universitetə dəvət olunurlar. Elə bu məqsədlə dekabrın 4-də universitetin bir qrup ziyalıları 16 saylı orta məktəbdə şagirdlərlə görüşdü.
Görüşdə univeristetin riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Xalidə Həsənova, riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi kafedrasının dosentləri: Xəlil Alıyev, Mətləb Ağayarov, Məftun Heydərova, pedaqoji təcrübə rəhbəri Əvəz Mahmudov və Riyaziyyat fakültəsinin magistratura pilləsinin II kurs M 406 qrup tələbəsi Zümrüd Qasımzadə iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə orta məktəbin direktoru Niyaz Süleymanov açaraq təhsil islahatlarının uğurlarından, təhsilə dövlət qayğısından və Sumqayıt Dövlət Universitetinin məktəblərlə isti əlaqəsindən söhbət açdı. Bildirdi ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin biz sumqayıtlılara ən böyük hədiyyələrindən biri də Sumqayıt Dövlət Universitetidir. Şəhərimizin abituriyentləri böyük həvəslə SDU-nu seçirlər. Bu il abituriyentlərdən 208 nəfəri SDU-nun I kurs tələbəsidir. Onlardan 8 nəfəri isə bizim məktəbin yetirmələridir.
Sonra söz universitet əməkdaşlarına verildi. Riyaziyyat və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Xalidə Həsənova çıxış edərək SDU-nun inkişafından, fəaliyyət istiqamətlərindən, universitet rəhbərliyinin tələbələrə göstərdiyi qayğıdan söhbət açdı.
Görüşdə Sumqayıt Dövlət Univeristetinin tanıtım videoçarxı və təqdimat materialları şagird və müəllim kollektivinə təqdim olundu. Slaydda universitetdə təklif olunan təhsil imkanları, laboratoriyalar, universitetin maddi-texniki təchizatı haqqında ətraflı məlumat əks olunmuşdu. Təqdimatda universitetdə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Mərkəzi, auditoriyalar, fənn laboratoriyaları, oxu zalı, elektron kitabxana, idman klubu, özfəaliyyət dərnəyi və Linqvistik Mərkəzdə təşkil olunmuş xarici dil kursları şagirdlərin marağına səbəb oldu.
Görüşün sonunda riyaziyyat fənninə aid dərin məzmunlu videoçarx nümayiş olundu, şagirdlərin sualları cavablandırıldı.

Home | News | A GROUP OF SSU LECTURERS MET PUPILS AT SECONDARY SCHOOL №16
According to resolution dated 14.09.2018 of Scientific Board of Sumgayit State University, employees of university regularly hold meetings at secondary schools of the city, as well as secondary school students are invited to the university. For this purpose, a group of SSU lecturers met pupils at secondary school №16 on the 4th of December.
Head of the Department of Mathematics and its teaching methods docent Khalida Hasanova, docents of the Department of Mathematical analysis and functions theory Khalil Aliyev, Matlab Aghayarov, Maftun Heydarova, pedagogical practice chief Avaz Mahmudov and II course, M406 group master student of Mathematics faculty Zumrud Gasimzade took part in the meeting.
Director of the school Niyaz Suleymanov commenced the event with welcome speech and spoke about success of education reforms, state care to education and close relations of Sumgayit State University with schools. He noted: “One of the gifts of National leader Heydar Aliyev to Sumgayit people is Sumgayit State University. City entrants choose SSU with great desire, so 208 entrants are I course students of SSU this year. 8 of them are our school’s graduates.
Afterwards, head of the Department of Mathematics and its teaching methods docent Khalida Hasanova delivered speech and told about advancement of SSU, its activity directions and the care of university administration to the students.
Promotion video and presentation materials of Sumgayit State University were displayed in the meeting on information about education opportunities, laboratories, and material-technical equipment of the university. University’s Heydar Aliyev Center, auditoria, subject laboratories, electron library, sport club and foreign language courses at Linguistic Center drew special attention of pupils.
At the end of the meeting, the video about mathematics were shown, the pupils’ questions were responded.