Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili
Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Azərbaycan Respublikası beynəlxalq ictimaiyyətin etibarlı və məsuliyyətli üzvü kimi iqlim dəyişmələrinin fəsadlarına qarşı mübarizəyə öz töhfəsini verir.
Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair beş milli prioritetindən biri “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” kimi müəyyən edilmişdir. Həmin prioritetə uyğun olaraq, ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində işlər aparılır.
Azərbaycan baza ili (1990) ilə müqayisədə 2030-cu ilə qədər istilik effekti yaradan qazların emissiyalarının 35 faiz, 2050-ci ilə qədər isə 40 faiz azaldılmasını hədəf kimi götürmüşdür.
İşğaldan azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikası yaşıl enerji zonası elan olunmuşdur. Azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma prosesində ətraf mühitin qorunması prioritetdir. Həmin ərazilərdə “ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” kimi innovativ yanaşmalar tətbiq edilir, ekosistem bərpa olunur.
Yaşıl enerji növlərinin yaradılması və yaşıl enerjinin dünya bazarlarına nəqli Azərbaycanın enerji siyasətinin prioritetidir. Azərbaycan elektrik enerjisi istehsalının qoyuluş gücündə bərpa olunan enerji mənbələrinin payının 2030-cu ilə qədər 30 faizə çatdırılmasını hədəfləyir.
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29 kimi mötəbər bir tədbirin Azərbaycanda keçirilməsi ilə əlaqədar yekdil qərarın verilməsi beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən Azərbaycana böyük hörmət və etimadın, eləcə də ölkəmizin milli, regional və qlobal səviyyədə ətraf mühitin qorunması, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması işinə töhfəsinin təqdir olunmasının bariz nümunəsidir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, iqlim dəyişmələrinə qarşı qlobal mübarizədə beynəlxalq həmrəyliyin gücləndirilməsi məqsədilə qərara alıram:
1.Azərbaycan Respublikasında 2024-cü il “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilsin.
2.Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər planına dair təkliflərini bir ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin.

Year of Solidarity for the Green World
Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the declaration of 2024 as the "Year of Solidarity for the Green World" in the Republic of Azerbaijan
As a reliable and responsible member of the international community, the Republic of Azerbaijan contributes to the fight against the consequences of climate change.
One of the five national priorities for socio-economic development of Azerbaijan until 2030 is defined as “Country of clean environment and green growth”. In accordance with that priority, work is being done to improve the environment, restore and increase greenery, and ensure efficient use of water resources and sustainable energy sources.
Compared to the base year (1990), Azerbaijan has set a target of reducing greenhouse gas emissions by 35 percent by 2030, and by 40 percent by 2050.
Freed from occupation, Karabakh and East Zangezur, as well as the Nakhchivan Autonomous Republic, have been declared green energy zones. Environmental protection is a priority in the large-scale restoration and reconstruction process in liberated areas. In those areas, innovative approaches such as “smart city” and “smart village” are applied, and the ecosystem is restored.
Creation of green energy types and transportation of green energy to world markets is the priority of Azerbaijan’s energy policy. Azerbaijan aims to increase the share of renewable energy sources in the installed capacity of electricity production to 30 percent by 2030.
The 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change – the unanimous decision to hold a prestigious event such as COP29 in Azerbaijan is a sign of great respect and trust for Azerbaijan by the international community, as well as for our country’s national, regional and global level of environmental protection, climate is a clear example of appreciation of his contribution to the prevention of changes.
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, I decide to strengthen international solidarity in the global fight against climate change:
Let 2024 be declared the “Year of Solidarity for the Green World” in the Republic of Azerbaijan.
The Administration of the President of the Republic of Azerbaijan should prepare and submit to the President of the Republic of Azerbaijan within one month the proposals regarding the action plan regarding the declaration of 2024 as the “Year of Solidarity for the Green World” in the Republic of Azerbaijan.