Əsas səhifə | Xəbərlər | Təhsil Nazirliyi ilə “Clarivate Analytics” arasında yeni əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Dekabr 2018 17:04
Təhsil Nazirliyi ilə “Clarivate Analytics” arasında yeni əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı
“Web of Science Azerbaijan-2018” mükafatları alimlərimizə təqdim edildi
Dekabrın 5-də Təhsil Nazirliyi ilə “Clarivate Analytics” şirkəti arasında əməkdaşlığın yeni mərhələsinə həsr olunmuş mərasim keçirildi.
Mərasimdə çıxış edən cənab Ceyhun Bayramov son illər ali təhsilin davamlı inkişafına nail olunması, universitetlərin beynəlxalq elmi bazalara çıxışının asanlaşdırılması və alimlərin elmi məqalələrinin nüfuzlu beynəlxalq nəşrlərdə dərc olunmasına dəstək göstərilməsi istiqamətində mühüm addımlar atıldığını bildirdi. O, Prezident cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın elmin inkişafına daha da təkan verəcəyini, ali təhsilin digər komponentləri ilə yanaşı, universitetlərin elmi fəaliyyətinin modernləşdirilməsi baxımından müstəsna rol oynayacağını vurğuladı. 2015-ci ildə Təhsil Nazirliyi ilə dünyanın ən böyük elektron elmi-analitik informasiya bazası olan “Clarivate Analytics” (əvvəlki adı "Thomson Reuters") şirkəti arasında əməkdaşlıq sazişinin imzalandığını xatırladan təhsil naziri bildirdi ki, nəticədə, Azərbaycanın 40 ali təhsil müəssisəsi “Web of Science®” elmi platformasına çıxış əldə edib. “Clarivate Analytics” ilə əməkdaşlığın artıq müsbət nəticələr verdiyini deyən cənab Ceyhun Bayramov diqqətə çatdırdı ki, son 5 ildə Azərbaycan alimlərinin impakt faktorlu jurnallarda çap olunmuş məqalələrinin ölkə üzrə ümumi sayı 74 % artıb, ali təhsil müəssisələri üzrə müvafiq göstərici 88 % təşkil edib. “Web of Science®” elmi bazasında 2017-ci ildə 1160 elmi-tədqiqat işi qeydə alınıb ki, bu da son 25 ildə Azərbaycan üzrə publikasiya sayında rekord göstəricidir. Həmin məqalələrin təxminən 43 %-i ali təhsil müəssisələrinin payına düşüb. “Web of Science®” bazasına daxil olan məqalələrin artım dinamikasına görə Azərbaycan son 3 ildə Cənubi Qafqaz ölkələri arasında davamlı olaraq 1-ci yerdə qərarlaşıb. 2015-ci ildə Azərbaycandan cəmi 2 jurnal “Web of Science®” bazasında indeksləşdirilmişdisə, 2017-ci ildə bu göstərici 7-yə çatıb. Nazir “Clarivate Analytics” şirkəti ilə əməkdaşlığın növbəti 3 il ərzində davam etdirilməsinə dair qərar qəbul edildiyini bildirdi. Həmçinin Təhsil Nazirliyi ilə “Clarivate Analytics” şirkəti arasında 2018-2021-ci illəri əhatə edən əməkdaşlıq üzrə Fəaliyyət Planının, ölkəmizin “Web of Science®” bazasında cari durumuna dair şirkət tərəfindən ildə iki dəfə əhatəli hesabatın hazırlanmasını təklif etdi.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev “Clarivate Analytics” ilə əməkdaşlığın gələcəkdə də davam etdirilməsi üçün müvafiq addımlar atılmasının vacibliyini vurğuladı. Azərbaycanda elm və təhsilin inkişafına dövlət tərəfindən hər zaman xüsusi diqqət və qayğının göstərildiyini qeyd edən E.Babayev bu sahədə müvafiq sərəncam və fərmanların imzalandığını xatırlatdı, ölkəmizə müasir texnologiyaların gətirildiyini və kadr hazırlığına böyük önəm verildiyini söylədi. Qeyd edildi ki, bütün bunların bəhrəsi özünü elm sahəsində göstərməlidir. Növbəti mərhələ isə bu nəticələrin məhz nüfuzlu jurnallarda nəşr olunması, elmi işlərə olan istinadların verilməsi və bunun sayəsində də beynəlxalq əməkdaşlığın qurulmasıdır. Elçin Babayev dedi: “Elmi nəticələr o vaxt əhəmiyyətli olur ki, ona müasir dövrün tələblərindən olan innovasiyalar tətbiq olunur və xarici alimlərlə əməkdaşlıq yüksək səviyyədə həyata keçirilir. Təhsil Nazirliyi tərəfindən hər zaman “Clarivate Analytics” şirkəti ilə əməkdaşlıqda qətiyyətli addımlar atılıb”.“Web of Science Azerbaijan-2018” mükafatları barədə məlumat verən icraçı direktor buraya yeni nominasiyaların daxil edildiyini də söylədi.
“Clarivate Analytics” şirkətinin konsorsium inkişafı üzrə qlobal direktoru İzabel Reiss, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti Dilqəm Tağıyev ölkədə elmin inkişafı istiqamətində atılan addımlardan, Azərbaycanda əldə olunan elmi nəticələrin dünyada tanıdılmasının vacibliyindən danışdılar.
Tədbirdə “Clarivate Analytics” tərəfindən “2015-2018-ci illərdə “Web of Science” elmi bazasında Azərbaycan ali təhsil müəssisələri: nəticə və perspektivlər” adlı təqdimat keçirildi.
Sonra Təhsil Nazirliyi ilə “Clarivate Analytics” şirkəti arasında 2019-2021-ci illəri əhatə edən əməkdaşlığa dair müqavilə imzalandı. Müqavilə mövcud əməkdaşlığın əhatə dairəsinin genişləndirilməsini, “Web of Science®” platformasının rusdilli elmi nəşrlər bazasına və ölkə üzrə elmi fəaliyyətin əhatəli təhlilinə imkan verən InCites platformasına çıxışın təmin olunmasını nəzərdə tutur.
Daha sonra “Web of Science Azerbaijan-2018” mükafatları müxtəlif kateqoriya və nominasiyalar üzrə azərbaycanlı alimlərə təqdim edildi.

Home | News | NEW COOPERATION AGREEMENT BETWEEN MINISTRY OF EDUCATION AND “CLARIVATE ANALYTICS”
On December 5, the ceremony was held, dedicated to new stage of cooperation between Ministry of Education and “Clarivate Analytics”.
Minister of Education Jeyhun Bayramov delivered speech in the ceremony and notified that “State Program on increasing international competitiveness of higher education system in Azerbaijan Republic for 2019-2023” approved by the Order of President Ilham Aliyev, will stimulate development of science and play significant role in modernizing scientific activity of universities. Mentioning partnership agreement between Ministry of Education and the biggest electronic scientific-analytical information base “Clarivate Analytics” (former “Thomson Reuters), which was signed in 2015, the Minister pointed out that 40 higher education institutions of Azerbaijan have gained access to scientific platform “Web of Science®”. “Total number of articles printed in impact factor journals of Azerbaijani scholars in last 5 years has increased 74 percent. 1160 research papers have been registered in “Web of Science®” scientific base in 2017 and this is a record indicator in the number of publication in Azerbaijan in recent 25 years. Higher education institutions account for 43 percent of these articles. Azerbaijan has ranked the first place for paper number growth rate in “Web of Science®” base, among Southern Caucasian countries in last 3 years. In 2015, only 2 journals of Azerbaijan were indexed at “Web of Science” base, in 2017 it increased to 7.” The Minister noted that a decision has been made on keeping on cooperation with “Clarivate Analytics” in next 3 years. He also suggested preparing Action Plan on cooperation between Ministry of Education and “Clarivate Analytics”, covering 2018-2021, as well as preparing comprehensive report about current situation of “Web of Science®” base twice a year.
Afterwards executive director of Science Development Foundation under the President of Azerbaijan Republic Elchin Babayev notified significance of partnership with “Clarivate Analytics”. Noting special state care and attention to the advancement of science and education, E.Babayev pointed out the orders in this field, usage of modern technologies and importance of cadre preparation. He gave information about “Web of Science Azerbaijan-2018” awards and said that new nominations are also included here.
Head on Consortium Development of “Clarivate Analytics” Isabelle Reiss and vice-president of Azerbaijan National Academy of Sciences Dilgam Taghiyev spoke about strides toward development of science in the country and importance of ensuring recognition of gained scientific results in the world.
The event then featured Clarivate Analytics’ presentation called “Azerbaijan’s higher education institutions in Web of Science® in 2015-2018: results and prospects”.
The Ministry of Education and Clarivate Analytics signed a cooperation agreement for 2019-2021. The agreement provides for the expansion of the existing cooperation and gives Azerbaijan access to Russian science database and InCites platform of Web of Science®.
At the end, “Web of Science Azerbaijan-2018” awards were presented to Azerbaijani scholars on different categories and nominations.