Əsas səhifə | Xəbərlər | Rektor doktorant və dissertantlarla görüşdü
Dekabrın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetində rektoru professor Elxan Hüseynovun doktorant və dissertantlarla görüşü keçirildi. Görüşdə bu ildən doktorluq namizədlikləri üçün elmi işlərini davam etdirəcək elm adamları da iştirak etdilər.
Rektor professor Elxan Hüseynov rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsində doktorant və dissertantlarla görüşlərin ənənəyə çevrilməsindən danışdı. Qeyd etdi ki, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən sistemli və ardıcıl tədbirlər ictimai həyatın bütün strateji sahələrində olduğu kimi, yüksəkixtisaslı elmi və elmi-pedaqoji kadrların hazırlanması istiqamətində də böyük inkişafa gətirib çıxarmışdır. SDU-nun elmi potensialının ildən-ilə artdığını qeyd edən rektor universitetdə Dissertasiya Şurasının yaradılmasının gələcəkdə ölkəmizdə kadr potensialının inkişafına böyük töhfə verəcəyini vurğuladı. Bildirdi ki, universitetdə bakalavr və magistr hazırlığı ilə yanaşı, doktorantura və dissertantura yolu ilə də mütəxəssis hazırlığı uğurla həyata keçrilir. Görüş zamanı elmlər doktorluğu proqramı üzrə təhsil alanların dissertasiya işlərinin mövcud vəziyyəti, AAK-nın tələblərinə uyğun elmi əsərlərinin nəşri, beynəlxalq konfranslarda elmi çıxışlar və digər məsələlər barəsində geniş müzakirələr aparıldı.Fakültə dekanlarına doktorantlara yardımçı olmağı tapşıran rektor qeyd etdi ki, dissertasiya mövzuları muəyyənləşdirilərkən, еlmin, təhsilin muasir və pеrspеktiv inkişafı, elm və təhsil qarşısında duran rеal vəzifələr, təhsil islahatları, dovlətin elm və təhsil sahəsindəki siyasəti, habelə kafеdraların еlmi-tədqiqat işlərinin əsas istiqamətləri nəzərə alınmalı və mövzular kafedra iclaslarında ətraflı müzakirə edilərək təsdiq olunmalıdır. Rektor bütün doktorant və dissertantlara, elmlər doktorluğu üzrə müdafiə edənlərin hər birinə elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzu etdi və onların problemləri həlli istiqamətində Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədova tapşırıqlarını verdi.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov çıxış edərək elmlər doktorluğu proqramı üzrə təhsil alanların dissertasiya işlərinin mövcud vəziyyəti, doktorant və dissertantların bundan sonrakı təhsil müddətində elmi fəaliyyətləri, minimum imtahanları, gördükləri işlər barədə hər il verəcəkləri hesabat barədə görüş iştirakçılarına ətraflı məlumat verdilər.
Gənc doktorantlar yaradılan şəraitə görə universitet rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını ifadə etdilər, göstərilən etimadı doğrultmağa çalışacaqlarını bildirdilər.

RECTOR MET DOCTORAL AND PHD STUDENTS
On December 7, rector of Sumgayit State University Professor Elkhan Huseynov met doctoral and PhD students.
Professor Elkhan Huseynov spoke about tradition of meetings, held with doctoral and PhD students at SSU. He noted that systematic and consecutive works implemented under the administration of President Ilham Aliyev have led to boost in preparing high-qualified scientific-pedagogical cadres. Emphasizing increasing scientific potential of SSU, rector notified that institution of Dissertation Board will contribute to the advancement of cadre potential in our country. He said: “Specialist preparation is successfully carried out at our university in bachelor’s, master’s, doctoral and PhD degrees”. Several issues were discussed during the meeting: current situation of dissertation works of those, who are studying on doctor of sciences program, publication of research papers proper to requirements of SAC, participation in international conferences and others. Giving his assignments to faculty deans on assisting PhD candidates, rector noted that while determining dissertation subjects, modern and perspective improvement of science and education, education reforms, state policy in science and education field, as well as main directions of scientific-research works of the department should be considered and the subjects should be approved after discussing in department meetings. Rector wished success to all PhD candidates and students in their scientific activity and gave his assignments to vice-rector on Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov in direction of solution of their problems.
Vice-rector on Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov and head of Doctorate and Master Programs Office docent Sabir Khalilov delivered speech and gave wide information about current state of dissertation works of those, who are studying on doctor of sciences program, their future scientific activity and reports, which they are going to give every year.
Young doctoral students expressed their gratitude to university administration for created circumstances.