Tarixçilərimiz şagirdlərlə görüşdülər
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının əməkdaşları universitetə savadlı gənclərin cəlb edilməsi məqsədilə dekabrın 7-də Sumqayıt şəhər orta məktəblərinə səfər edərək yuxarı sinif şagirdləri ilə görüşlər keçirdilər. Sumqayıt şəhər Texniki və təbiət elmləri liseyində, 5, 36 və 39 saylı tam orta məktəblərdə gələcəyin tələbələri ilə görüş keçirən kafedra əməkdaşları son dövrlərdə təhsildə baş verən yeniliklər və Sumqayıt Dövlət Universitetində həyata keçirilən yenidənqurma işləri haqqında ətraflı məlumat verdilər.
Kafedra müdiri dosent Sona Məhərrəmova çıxış edərək bildirdi ki, son zamanlar Sumqayıt Dövlət Universiteti həm forma, həm də məzmunca dəyişmiş, elm və tədrisin keyfiyyəti yüksəlmişdir. Həyata keçirilən uğurlu tədbirlər nəticəsində universitetimizin siması gündən-günə dəyişir. Bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti yüksək zövqlə təmir olunmuş tədris binaları, laboratoriyaları, fənn kabinetləri, eləcə də ixtisaslaşmış elmi kadr potensialı ilə tələbələrə davamlı təhsil verməkdədir.Hər bir abituriyent Sumqayıt Dövlət Universitetinin bakalavr pilləsinə daxil olub, magistratura və doktorantura pilləsində də təhsilini davam etdirə bilər. Universitetimizin beynəlxalq əlaqələri gündən-günə genişlənir. Hörmətli rektorumuz professor Elxan Hüseynovun Rusiya - Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasına Azərbaycan tərəfindən sədr olması SDU-da təhsil alan tələbələrin inkişafına əlavə imkanlar yaratmışdır. Belə ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinə daxil olan tələbə Tələbə Elmi Cəmiyyətinin üzvü olmaqla, əsl tədqiqatçı kimi formalaşaraq Rusiya ali təhsil məktəbləri ilə elmi əməkdaşlığa cəlb olunurlar.
Dosent Sona Məhərrəmova onu da qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinə daxil olan tələbə “Mövlanə” tələbə mübadilə proqramı vasitəsilə müəyyən müddətə Türkiyənin ali məktəblərində öz təhsillərini davam etdirə bilərlər. Bir sözlə, tələbələrin hərtərəfli yetişməsi üçün Sumqayıt Dövlət Universitetində münbit şərait yaradılmışdır.
Görüşdə məktəb direktorları Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun həmişə şəhər təhsilinə dəstək və qayğısını hiss etdiklərini bildirdilər. Qeyd etdilər ki, “Sabahın alimləri” layihəsində universitetin kafedraları ilə əməkdaşlıq üçün yaratdığı şəraitə, eləcə də ayrı-ayrı fənn olimpiadalarının təşkilinə görə rektor professor Elxan Hüseynova öz dərin təşəkkürlərini bildirdilər.
Görüşdə şagirdlərə Sumqayıt Dövlət Universiteti, Tarix və coğrafiya fakültəsi haqqında bukletlər paylanıldı, universitetin tanıtım videoçarxı nümayiş etdirildi.

OUR LECTURERS MET PUPILS
On December 7, employees of the Department of History and its teaching methods visited secondary schools of Sumgayit and met upper class students for involving literate youth to the university. Meeting future students in Lyceum of Technical and natural sciences, school № 5, 36 and 39, department associates gave them wide information about innovations in education and renovation works, carried out at Sumgayit State University.
Head of Department docent Sona Maharramova delivered speech and notified that Sumgayit State University has changed for the better and education quality has increased. University’s reputation is rising as a consequence of implemented works. Sumgayit State University is giving education to students with its newly repaired teaching buildings, laboratories, subject cabinets, as well as qualified cadre potential. Every entrant could be admitted to bachelor’s degree of Sumgayit State University and continue his education in master’s and doctorate degrees. University’s international relations are expanding day by day. Rector Professor Elkhan Huseynov is Azerbaijani co-chairman of Association of Russian-Azerbaijani Universities and this creates extra opportunities to the improvement of students. Thus, being the member of Student Scientific Society of SSU, the student is growing up as a real researcher and is engaged in scientific cooperation with higher education institutions of Russia.
Docent Sona Maharramova noted that the students of SSU could continue their education in the universities of Turkey via Mevlana exchange program for a certain period of time.
The school directors highlighted the care and attention of rector of Sumgayit State University Professor Elkhan Huseynov to city education. They thanked to him for created circumstances for partnership with university departments in “Tomorrow’s scholars” project, as well as organization of subject Olympiads.
Booklets about the university and the Faculty of History and geography were bestowed to pupils and promotion video of university was displayed.