Əsas səhifə | Xəbərlər | Alimlərimiz Kazan Dövlət Energetika Universitetində sertifikata layiq görüldülər
Yerləşdirilmə tarixi : 11 Dekabr 2018 14:44
Alimlərimiz Kazan Dövlət Energetika Universitetində sertifikata layiq görüldülər
Dekabrın 5-dən 9-dək universitetimizin Elektromexanika kafedarsının müdiri dosent Turqay Hüseynov və Energetika və elektrotexnika kafedrasının dosenti Şikar Məmmədov Kazan Dövlət Energetika Universitetində ezamiyyətdə oldular. Ezamiyyətin məqsədi “Yanacaq-energetika kompleksində və yaşayış-mənzil təsərüffatında cihazqayırma və avtomatlaşdırılmış elektrik intiqalı” mövzusunda IV Milli elmi-praktiki konfransda, konfrans çərçivəsində təcrübənin artırılması kurslarında iştirak etmək, tələbələr üçün dosent Şikar Məmmədov tərəfindən seminarın keçirilməsi və universitetlər arasında bağlanmış müqaviləyə əsasən ikili diplomların, tələbələrin təhsil aldıqları müddətdə fəhlə-peşə ixtisas dərəcələrinin alınması istiqamətində Kazan Dövlət Energetika Universitetin təcrübəsi ilə tanış olmaqdan ibarət idi.
Dekabrın 6-da konfransı Kazan Dövlət Energetika Universitetinin tədris işləri üzrə prorektoru professor А.V. Leontyev açdı.
Plenar iclasda dosent Turqay Hüseynov Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun konfrans iştirakçılarına salamlarını çatdırdı və konfransın işinə uğurlar arzuladı. Həmin gün dosent Turqay Hüseynov “Vibrasiyalı amplitud sıxlıq vericisi” və dosent Şikar Məmmədov “N-heptanın kritikdən yüksək təzyiqlərdə boruda (müxtəlif vəziyyətlərdə) istilik mübadiləsinin tədqiqi” mövzularında bölmə iclaslarında çıxış etdilər.
Dekabrın 7-də dosent Şikar Məmmədov Cihazqayırma və mexatronika kafedrasının tələbələri üçün Doymuş karbohidrogenlərin (n-heptan) boruda kritikdən yüksək təzyiqlərində istilikvermənin tədqiqi mövzusunda seminar keçirdi. Dosent Turqay Hüseynov Kazan Dövlət Energetika Universitetində ikili diplom proqramının təşkili və tələbələrin bakalavr diplomları ilə bərabər, fəhlə-peşə dərəcəsinin alınması təcrübəsini öyrənmək məqsədi ilə Cihazqayırma və mexatronika kafedrasının müdiri dosent O.V.Kozelkov, Elektroenergetika və elektronika institutunun direktoru professor İ.V. İvşin və Tədris-metodiki idarənin müdiri professor S.N.Zaripova ilə işçi görüşlər keçirdi.
Alimlərimiz dekabrın 8-də Kazan Dövlət Energetika Universitetində elmimetriya sahəsi ilə məşqul olan Sənaye elektronikası və işıqlandırma kafedrasının professoru R.X.Tukşaitovla işçi görüş keçirdilər.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşlarının konfransda fəal iştirakını təşkil etməsi ilə əlaqədar, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova konfransın təşkilat komitəsinə daxil edildi, universitet əməkdaşları tərəfindən 15 məruzə ilə qiyabi və 2 məruzə ilə əyani iştirak etdi, universitetimizin rektoru professor Elxan Hüseynova Kazan Dövlət Energetika Universitetin rektoru dosent E.Y.Abdullazyanov tərəfindən minnətdarlıq məktubu təqdim olundu.
Alimlərimizə konfransda iştirak etdiklərinə görə sertifikatlar və təcrübənin artırılması kurslarını keçdiklərinə görə vəsiqələr verildi.

OUR SCHOLARS WERE AWARDED CERTIFICATE AT KAZAN STATE POWER ENGINEERING UNIVERSITY
From December 5 to 9, head of Department of Electromechanics docent Turgay Huseynov and docent of Department of Energetics and electrotechnics Shikar Mammadov visited Kazan State Power Engineering University. The business trip’s object was participation at IV National scientific-practical conference “Instrument-making and automated electric drive at the fuel-energy complex”, as well as at practice enhancement courses within the conference, holding seminar for students and getting acquainted with the experience of Kazan State Power Engineering University in direction of getting dual diplomas according to the agreement signed between 2 universities.
On December 6, vice-rector on Teaching of Kazan State Power Engineering University Professor A.V.Leontyev commenced the conference.
In plenary session docent Turgay Huseynov delivered greetings of rector of Sumgayit State University Professor Elkhan Huseynov to conference attendees and wished success to conference work. He delivered speech on “Vibration amplitude density transmitter” and docent Shikar Mammadov on “Studying heat exchange in tube at critical pressures of n-heptane.
On December 7, docent Shikar Mammadov held a seminar “Research of heat emission of saturated hydrocarbon (n-heptane) at supercritical pressure in tube” to the students of the Department of Instrument-making and mechatronics. Docent Turgay Huseynov met head of Department of Instrument-making and mechatronics docent O.V.Kozelkov, director of Institute of Electroenergetics and electronics Professor I.V.Ivshin and head of Teaching-methodical office Professor S.N.Zaripova for learning the experience of organization of dual diplomas at Kazan State Power Engineering University and obtaining worker-professional degree.
On December 8, our scholars held meeting with the professor of Department of Industrial electronics and illumination R.Kh.Tukshaitov, who is engaged in scientometrics at Kazan State Power Engineering University.
Dean of the Faculty of Physics and electroenergetics docent Tamella Ahmadova was included to Organizing committee of the conference for organizing participation of SSU lecturers. Letter of gratitude of rector of Kazan State Power Engineering University docent E.Y.Abdullazyanov was presented to Professor Elkhan Huseynov.
The certificates were given to our lecturers for participating at the conference and practice enhancement courses.