Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “Media və təhsil dialoqu” mövzusunda növbəti təlim-konfrans keçirildi
Dekabrın 14-də Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetində “Media və təhsil dialoqu” mövzusunda növbəti təlim-konfrans keçrildi.
Konfransda Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Humanitar və sosial məsələlər üzrə prorektoru Fikrət Rzayev, Tədris işləri üzrə prorektoru Eldar Aslanov, Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Asəf Zamanov, Təhsil Nazirliyinin əməkdaşları, media qurumlarının, ali təhsil müəssisələrinin mətbuat xidmətlərinin rəhbərləri, təhsil ekspertləri iştirak etdilər.
Təlim-konfransdan əvvəl akademik Yusif Məmmədəliyev və akademik Zahid Xəlilov adına auditoriyalarda pedaqoji ixtisaslara yüksək balla qəbul olunmuş tələbələrlə görüş keçirildi və dərs prosesi izlənildi.
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Humanitar və sosial məsələlər üzrə prorektoru Fikrət Rzayev konfransı açaraq belə təlimlərin media-ali məktəb əlaqələrinin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini bildirdi. Fikrət Rzayev qeyd etdi ki, 20 min nəfərə yaxın tələbə-müəllim heyətinə malik universitet ölkənin müəllim yetişdirən əsas təhsil ocağıdır.
Universitetin Tədris işləri üzrə prorektoru Eldar Aslanov ADPU-da həyata keçirilən yenilikləri diqqətə çatdıraraq deyd etdi ki, bu il universitetə daxil olan tələbələrin 556 nəfəri 500-dən yuxarı bal toplayıb. Bu, müəllimlik peşəsinin nüfuzunun artmasının və ölkədə təhsil sahəsində aparılan islahatların nəticəsidir.
Təhsil Nazirliyinin media ilə əlaqələrə xüsusi önəm verdiyini deyən nazirliyin sektor müdiri Cəsarət Valehov isə “Media və təhsil dialoqu” mövzusunda təlim-konfransın artıq altıncı dəfə keçirildiyini diqqətə çatdırdı. Sektor müdiri bildirdi ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd ali təhsil müəssisələrinin media və təhsil əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi, ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə peşəkar vərdişlərin artırılması, universitetlərin veb saytlarının müasir standartlara uyğunlaşdırılması və əlçatanlığın təmin olunmasıdır.
Daha sonra Qlazqo Universitetinin məzunu və Qərbi Kaspi Universitetinin sosial elmlər kafedrasının müəllimi Samirə Həsənzadənin “Universitet veb saytının istifadəçilər üçün əlçatanlığının təmin olunması”, Təhsil Nazirliyinin sosial media üzrə marketinq meneceri İsfəndiyar Əmrahovun “Ali təhsil müəssisələrinin rəqəmsal alətlərdən istifadəsi və onların nəticələri”, Təhsil Nazirliyinin vebmasteri Mehman Şəfaqətovun “Veb saytlarda yeni funksiyalardan səmərəli istifadə və təhlükəsizlik” mövzularında təqdimatları oldu.
Tədbir təqdimatlar ətrafında müzakirələrlə davam etdi.
Tədbirdə çıxış edən “525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcid, “Yeni müsavat” qəzetinin baş redaktoru Rauf Arifoğlu, “Ayna.az” saytının rəhbəri Elçin Şıxlı, “Olaylar” İnformasiya Agentliyinin baş direktoru Yunus Oğuz, təhsil eksperti Etibar Əliyev, Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin ictimaiyyətlə əlaqələr sektorunun müdiri Bəşarət Məmmədov təhsil-media əlaqələrinin daha da gücləndirilməsi barədə fikirlərini bölüşdülər. Çıxış edənlər ali məktəblərin piar işinin daha da təkmilləşdirilməsi, növbəti təlim-konfransların kollec və orta məktəblərdə təşkil edilməsinə dair təkliflər irəli sürdülər.
Tədbirdə həmçinin yeni məzmun, forma və tərtibatda çap olunan “Azərbaycan məktəbi” jurnalı konfrans iştirakçılarına təqdim edildi.

THE NEXT TRAINING-CONFERENCE “MEDIA AND EDUCATION DIALOGUE” BY THE ORGANIZATION OF MINISTRY OF EDUCATION
On December 14, the next training-conference on “Media and education dialogue” was held at Azerbaijan State Pedagogical University.
The participants included vice-rector on Humanitarian and Social Issues of Azerbaijan State Pedagogical University Fikrat Rzayev, vice-rector on Teaching Eldar Aslanov, vice-rector on Science and Innovations Asaf Zamanov, employees of Ministry of Education and media, heads of press services of higher education institutions and education experts.
Before the conference, the meeting was held with students, who scored high at auditoria named after academician Yusif Mammadaliyev and academician Zahid Khalilov.
Vice-rector on Humanitarian and Social Issues of Azerbaijan State Pedagogical University Fikrat Rzayev commenced the conference and notified that this kind of trainings will contribute to the advancement of media-university relations.
Vice-rector on Teaching Eldar Aslanov highlighted novelties carried out at ASPU and noted that 556 students, who entered to our university, scored more than 500. It is a result of raising prestige of teaching and reforms conducted in the field of education.
Sector chief of Education Ministry Jasarat Valehov stressed that the training-conference on “Media and education dialogue” has been held for sixth time. He notified that the event aims to strengthen media-education relations, to adapt web-pages of universities to modern standards.
Afterwards, the following people delivered presentations: alumni of Glasgow University and the lecturer of Department of Social sciences of Western Caspian University Samira Hasanzade – “Providing accessibility of University web-site for users”, marketing manager of Ministry of Education on social media Isfandiyar Amrahov – “Usage of digital tools by higher education institutions and their results”, webmaster of Ministry of Education Mehman Shafagatov– “Effective use of new functions in web-pages and security”.
Editor-in-Chief of “525-ci qazet” Rashad Majid, chief editor of “Yeni Musavat” newspaper Rauf Arifoglu, head of web-site “Ayna.az” Elchin Shikhli, general manager of “Olaylar” Information Agency Yunus Oghuz , education expert Etibar Aliyev, head of Baku City Education Department Basharat Mammadov shared their thoughts in the event about intensifying education-media contacts.
The journal “Azerbaycan mektebi” (“Azerbaijani school”) was presented to conference attendees, which is printed in a novel content, form and design.