Əsas səhifə | Xəbərlər | “Sağlam düşüncə sağlam cəmiyyətdir” mövzusunda təlim keçirildi
Təhsil Nazirliyi ilə Əlilliyi Olan Şəxslərin Sosial Müdafiəsinə və İnteqrasiyasına Dəstək İctimai Birliyinin (ƏSMİD) dəstəyi ilə dekabrın 21-də universitetdə “Sağlam düşüncə sağlam cəmiyyətdir. Sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərlə davranış qaydaları” mövzusunda təlim keçirildi.
Tədbirdə ƏSMİD İB nəzdində fəaliyyət göstərən “Gənc Əlillərə Dəstək”mərkəzinin rəhbəri Səfanə Dadaşzadə iştirakçıları salamladı, təşkilatın yaranması, məqsədləri və əlilliyi olan şəxslərə davranış qaydaları haqqında geniş məlumat verdi. Bildirdi ki, əsas məqsəd ümumtəhsil məktəbləri və ali təhsil müəssisələrində təhsil alan yeniyetmə və gəncləri əlilliyi olan şəxslər barədə məlumatlandırmaq və sağlamlıq imkanları məhdud olan şəxslərlə davranış qaydaları haqqında maarifləndirməkdir. Səfanə Dadaşzadə əlilliyi olan gənclərə aid qanunvericilik aktları, bu sahədə təcrübələrin öyrənilməsi, ictimai davranış qaydaları, habelə əlil gənclərin mülki, siyasi, sosial, iqtisadi, mədəni hüquqlarının təmin edilməsi və s. mövzular üzrə təqdimatla çıxış etdi.
Qarabağ qazisi Vüsal Nəzərov, Aprel döyüşlərinin qazisi Hikmət Məmmədov, I qrup əlil yazar Samir İmanov çıxış edərək əlillərin cəmiyyətə inteqrasiyasının vacibliyindən, bu baxımdan maarifləndirici təlimin əhəmiyyətindən bəhs etdilər. Onlar ölkəmizdə əlil vətəndaşlara yüksək diqqət və qayğı göstərildiyini vurğuladılar.
Sonra Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə çəkilmiş “Fərqliyik, bərabərik” adlı sənədli film nümayiş olundu.

Home | News | THE TRAINING ON “HEALTHY THINKING IS A HEALTHY SOCIETY”
On December 21, the training was held “Healthy thinking is a healthy society. Conduct rules with people with disabilities” at the university by support of Ministry of Education and Support to Social Protection and Integration of People with Disabilities Public Unity (SSPIDP).
Head of “Support to young people with disabilities” Centre under SSPIDP Safana Dadashzade greeted the attendees in the event and gave wide information about establishment of the organization, its objects and conduct rules with disabled persons. She notified that the main purpose is to inform teenagers and youth, studying at secondary schools and higher education institutions about disabled people. Safana Dadashzade delivered presentation on legislative acts on young disabled persons, public conduct rules, their civil, political, social, economic and cultural rights.
Karabagh gazi Vusal Nazarov, gazi of April fights Hikmat Mammadov and I group disabled, writer Samir Imanov spoke in the event and stressed the importance of integration of disabled people to society and significance of educational events in this direction.
At the end of the event, documentary film “We are different, but equal” shot with the financial support of European Union was displayed. The students’ questions were answered.