Azərbaycan tələbələrinin II qurultayı başa çatdı
Dekabrın 21-də Təhsil, Gənclər və İdman Nazirliklərinin birgə təşkilatçılığı ilə Heydər Əliyev Mərkəzində Azərbaycan tələbələrinin II qurultayı keçirildi.
Qurultayda Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, Baş Nazirin müavini Əli Əhmədov, Təhsil naziri Ceyhun Bayramov, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının sədri Şahin İsmayılov, millət vəkilləri, ali məktəb rektorları, təhsil ekspertləri, media qurumlarının rəhbərləri və tələbələr iştirak etdilər.
Mərasim Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başladı.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın qurultay iştirakçılarına təbrik məktubunu Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva oxudu. Baş Nazirin müavini Əli Əhmədov çıxışında əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan gənclər siyasətinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini dedi. Ə.Əhmədov gənclərin və tələbələrin Azərbaycan əhalisinin əhəmiyyətli qismini təşkil etdiyini, onların ölkənin siyasi, iqtisadi, sosial həyatında mühüm rol oynadıqlarını qeyd etdi və qurultayın işinə uğurlar arzuladı. Sonra Təhsil naziri cənab Ceyhun Bayramov çıxış edərək ölkədə həyata keçirilən təhsil və gənclər siyasəti barədə ətraflı məlumat verdi və tələbə-gənclərin dövlətin hərtərəfli diqqət və qayğısı ilə əhatə olunduğunu bildirdi. Nazir “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın qəbul edilməsindən ötən 5 il ərzində ali təhsil sisteminin təkmilləşdirildiyini, universitetlərin kadr potensialı və maddi-texniki bazasının gücləndirildiyini, ali təhsilin əlçatanlığı istiqamətində mühüm addımlar atıldığını qeyd etdi. Bildirildi ki, hazırda Azərbaycanın ali məktəblərində bakalavr səviyyəsində 157 662, magistratura səviyyəsində 13 442, orta ixtisas təhsili müəssisələrində 51 819 tələbə təhsil alır.Ötən dövr ərzində Azərbaycan Avropa Ali Təhsil Məkanının bərabərhüquqlu üzvünə çevrilib, ali təhsil müəssisələrinin fəaliyyəti Bolonya prosesinin tələblərinə uğunlaşdırılıb.
Qurultayda çıxış edən Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının sədri Şahin İsmayılov tələbə-gənclərlə bağlı həyata keçirilən layihələr, görülən işlər barədə ətraflı məlumat verdi.

Yerləşdirilmə tarixi : 21 December 2018 15:38
On December 21, II congress of Azerbaijani students was held at Heydar Aliyev Center, co-organized by Ministry of Education and the Ministry of Youth and Sport.
Chairwoman of the Department of Humanitarian Policy Issues of President Administration Farah Aliyeva, Deputy Prime Minister Ali Ahmadov, Minister of Education Jeyhun Bayramov, head of the Azerbaijan Student Youth Organizations’ Union Shahin Ismayilov, members of parliament, university rectors, education experts, chiefs of media agencies and students took part in the congress.
The event launched with the sounding of State anthem of Azerbaijan Republic.
Department of Humanitarian Policy Issues of President Administration Farah Aliyeva read the congratulation letter of First vice-president of Azerbaijan Republic Mehriban Aliyeva to congress attendees.
Deputy Prime Minister Ali Ahmadov highlighted that youth policy founded by National leader Heydar Aliyev is successfully carried out by President Ilham Aliyev. He noted that Azerbaijani youth and students play special role in political, economic and social life of the country and wished success to congress participants.
Afterwards, Ministry of Education Jeyhun Bayramov gave wide information about education and youth policy implemented in the country and stressed that the youth is surrounded with state care and attention. “After adoption of “State Strategy on development of education in Azerbaijan Republic” higher education system improved, cadre potential and material-technical base of the universities strengthened. At present, 157 662 students are studying in bachelor’s degree at Azerbaijani universities, 13 442 students in master’s degree and 510 819 in vocational institutions”.
Head of the Azerbaijan Student Youth Organizations’ Union Shahin Ismayilov mentioned about the projects carried out about students and youth in the congress.
Then, the film about Azerbaijani students was shown. The event went on with speeches of the students and the resolution of the congress was adopted.
It is worth to note that a group of students of Sumgayit State University took part in the congress.