Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının əməkdaşları orta məktəblərdə görüş keçirdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Dekabr 2018 12:28
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının əməkdaşları orta məktəblərdə görüş keçirdilər
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov kafedranın əməkdaşları ilə birgə vaxtaşırı olaraq Sumqayıt şəhərində yerləşən 23, 26 və 3 saylı orta məktəblərdə X, XI sinif şagirdləri ilə görüşlər keçirir, Sumqayıt Dövlət Universitetinin əldə etdiyi nailiyyətlərindən və fəaliyyət istiqamətlərindən bəhs edirlər.
Görüş zamanı universitetimizin maddi-texniki bazası, tələbələr üçün yaradılmış şərait, kitabxana və tədrisin vəziyyəti haqqında ətraflı məlumat verilir. Bununla yanaşı, şagirdlərin diqqətinə çatdırılır ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində təhsil almaq onlar üçün daha əlverişlidir. Çünki 4 il ərzində çəkdikləri nəqliyyat və digər xərclər,vaxt itkisi dərsin davamiyyətinə ciddi təsir edir, bu da Bolonya prosesinin tələblərinə tamamilə ziddir. Həmçinin Sumqayıt Dövlət Universitetinin verdiyi təhsil və diplom ölkəmizdə fəaliyyət göstərən digər dövlət ali təhsil müəssisələrinin verdiyi diplomlarla eyni hüquqa malikdir. Bu gün sizin əldə etdiyiniz bilik və savad gələcəkdə ölkəmizin kadr potensialını zənginləşdirəcəkdir. Bunun üçün əzmlə çalışmalısınız.
Bu görüşün nəticəsi olaraq, dekabrın 22-də Sumqayıt şəhər 23 saylı orta məktəbin yuxarı siniflərdən ibarət bir qrup şagirdi Sumqayıt Dövlət Universitetində tələbələr üçün yaradılmış şəraitlə daha yaxından tanış olmaq məqsədilə universitetimizdə oldular. Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov şagirdləri universitetimizdə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Mərkəzi, tarix üzrə fənn kabinələri, kitabxana və tədris üçün nəzərdə tutulmuş auditoriyalarla əyani tanış etdi.
Qeyd edək ki, kafedra əməkdaşlarının Sumqayıt şəhər orta məktəblərində görüşləri davam edir. Bununla yanaşı, 2018-2019-cu tədris ilinin sonlarına yaxın Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrası tərəfindən Sumqayıt şəhər orta məktəbləri arasında “Azərbaycan tarixi fənnindən” fənn olimpiadasının keçirilməsi nəzərdə tutulub.

Home | News | LECTURERS OF DEPARTMENT OF AZERBAIJANI AND EASTERN EUROPEAN NATIONS’ HISTORY VISITED SECONDARY SCHOOLS
Yerləşdirilmə tarixi : 25 December 2018 12:28
LECTURERS OF DEPARTMENT OF AZERBAIJANI AND EASTERN EUROPEAN NATIONS’ HISTORY VISITED SECONDARY SCHOOLS
Lecturers of the Department of Azerbaijani and Eastern European nations’ history visited secondary schools № 23, 26, 3 in Sumgayit city by the guidance of Department head Professor Shirkhan Salimov and gave information about Sumgayit State University’s gained achievements and activity directions.
The pupils were informed about material-technical base of our university, created circumstances for students, the library and state of education. It was also noted that studying at Sumgayit State University is advantageous for students in terms of quality of education, as well as of saving their time.
As a result of this meeting, on December 22, upper class students of secondary school № 23 visited Sumgayit State University for getting acquainted with created circumstances for the students. Head of the Department of Azerbaijani and Eastern European nations’ history Professor Shirkhan Salimov showed the pupils Heydar Aliyev Center functioning at the university, subject cabinets on history, library and teaching auditoriums.
It should be noted that the meetings of lecturers are going on at secondary schools of Sumgayit. In addition, it is planned to hold subject Olympiad on history among secondary schools of Sumgayit by the Department of Azerbaijani and Eastern European nations’ history at the end of 2018-2019 academic year.