Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu ilə  SDU-nun professoru Əli Nağıyev arasında müqavilə imzalandı
İyunun 8-də Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə razılaşmaqla, elmi prioritetlərə uyğun olaraq keçirdiyi “Elm-Təhsil İnteqrasiyası” müsabiqəsinin (EİF/MQM/Elm-Təhsil-1-2016-1(26)) nəticələrini elan etdi. Müsabiqə çərçivəsində 69 fundamental-tətbiqi xarakterli və 2 xüsusi qalib layihə müəyyənləşdirilib və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun müvafiq Qərarı ilə təsdiq olunub. Layihələrin maliyyələşdirilmə həcmi 25-95 min manat arasında dəyişir. Cari müsabiqə üzrə ümumi maliyyələşdirilmə həcmi 4 milyon 90 min manat olub. Qalib gələn layihələr arasında Sumqayıt Dövlət Universitetindən üç layihə: birinci “Ali təhsil müəssisələrində multiixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasında innovativ texnologiyaların transferinin rolu”, ikinci “Qeyri–xətti dinamik obyektlərin harmonik və impulsiv idarə təsirləri şəraitində optimal idarə metodlarının işlənməsi (neft emalı prosesləri nümunəsində)”, üçüncü “İnsanın təsərrüfat fəaliyyəti nəticəsində dəyişmiş torpaqlarda ekzodinamik və torpaqdaxili proseslər, ekoloji baxımdan normallaşdırılma və bu torpaqların keyfiyyətcə idarə olunma modelləri (Ceyrançöl timsalında)” yer aldı.
Dekabrın 26-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun “Elm-təhsil inteqrasiyasi” məqsədli qrant müsabiqəsinin (EİF/MQM/Elm-Təhsil-1-2016-1(26)) qalibi olmuş: “Qeyri-xətti dinamik obyektlərin harmonik və impulsiv təsirlər şəraitində optimal idarə metodlarının işlənilməsi (neft emalı prosesləri nümunəsində)” layihəsinin yerinə yetirilməsi haqqında Elmin inkişafı Fondu ilə layihə rəhbərləri: Sumqayıt Dövlət Universitetinin Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının professoru Əli Nağıyev və AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun böyük elmi işçisi Vüqar Sadıxov arasında müqavilə bağlanmışdır.
Layihə neft emalı proseslərinin katalitik krekinq, yağların və motor yanacaqlarının hidrotəmizləmə proseslərinin riyazi kibernetik metodlar əsasında intensivləşdirilməsinə və həmçinin müxtəlif karbohidrogenlərin keyfiyyət xarakteristikalarının avtomatik identifikasiyası problemlərinin həllinə doğru yönəldilmişdir.
SDU və AMEA Mexanika və Riyaziyyat İnstitutundan ibarət iki elm-tədris müəssisəsinin müştərək aparacağı elmi-tədqiqat işinin yeni texnologiyaların neft emalı sənayesində tətbiqi nəticəsində iqtisadi səmərəliliyin əldə olunması gözlənilir.

Home | News | THE AGREEMENT BETWEEN SCIENCE DEVELOPMENT FOUNDATION UNDER PRESIDENT OF AZERBAIJAN REPUBLIC AND SSU PROFESSOR ALI NAGHIYEV
Yerləşdirilmə tarixi : 27 December 2018 13:26
THE AGREEMENT BETWEEN SCIENCE DEVELOPMENT FOUNDATION UNDER PRESIDENT OF AZERBAIJAN REPUBLIC AND SSU PROFESSOR ALI NAGHIYEV
Ministry of Education of Azerbaijan Republic announced the results of contest “Science-Education Integration” held on June 8, by the agreement of Azerbaijan National Academy of Sciences. 69 fundamental-applied projects and 2 special winner projects have been identified within the competition and certified by the Order of Science Development Foundation under President of the Republic of Azerbaijan. Finance of the projects changes between 25-95 thousand manats. It is worth to note that 3 projects from Sumgayit State University: 1. “The role of innovative technologies transfer in preparation of multi-skilled professionals in high educational institutions”; 2. “Development of optimal control methods in the conditions of harmonic and impulsive management effects of nonlinear dynamic objects” (in the example of oil refining processes); 3. “Exodynamic processes and processes happening interior of the ground in soil changed as a result of human economic activity, models of normalization in terms of ecology and soil quality management models” (Jeyranchol example) were among winner projects.
On December 26, the agreement signed on implementation of the project “Development of optimal control methods in the conditions of harmonic and impulsive management effects of nonlinear dynamic objects” (in the example of oil refining processes), which was the winner of “Science-Education Integration” grant competition, between Science Development Foundation and project leaders: professor of the Department of Process automation of Sumgayit State University and senior researcher of Mathematics and Mechanics Institute of ANAS Vugar Sadikhov.
It is expected that the research work that will be conducted jointly by Mathematics and Mechanics Institute of ANAS and SSU, will increase the economic effectiveness of oil refining industry by applying new technologies.