Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da payız semestrinin imtahan sessiyası başladı
Yanvarın 3-dən Sumqayıt Dövlət Universitetində 2018-2019-cu tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyası başladı. Azərbaycan Respublikasının Təhsil naziri cənab Ceyhun Bayramovun “İmtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə” imzaladığı 11 dekabr 2018-ci il tarixli əmrdə ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində 2018-2019-cu tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi, imtahan sessiyasının mövcud normativ sənədlər əsasında keçirilməsi, təhsil müəssisələrində imtahan qərargahlarının yaradılması, bu qərargahlara daxil olan hər bir şikayətin qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılıb lazımi tədbir görülməsi, eyni zamanda imtahanlarda şəffaflığın təmin edilməsi üçün ictimaiyyətin və tələbələrin valideynlərinin iştirakına şərait yaradılması öz əksini tapıb. Sumqayıt Dövlət Universitetində bu əmrin icrası ilə bağlı müvafiq əmr imzalandı. Əmrə əsasən sessiya başlamazdan öncə imtahanların şəffaf və obyektiv keçirilməsi məqsədilə fakültə dekanları, kafedra müdirləri qarşısında konkret vəzifələr qoyulub. İmtahanlar bir qayda olaraq yazılı formada aparılır, zərurət yarandığı hallarda bəzi fənlər üzrə şifahi dialoq və ya test formasında keçirilir. Sessiyanın gedişi zamanı imtahanların nəticəsindən yarana biləcək narazılıqların mövcud qaydada araşdırılması və həll edilməsi məqsədi ilə qərargah və onun nəzdində universitet üzrə «Qaynar xətt» yaradılıb, universitetin tədris binalarında müraciət və təkliflər qutuları asılıb. İmtahan qərargahının və "Qaynar xətt” xidmətinin sədri professor Şirxan Səlimovdur. Payız imtahan sessiyasının gedişinə operativ nəzarət etmək məqsədilə nümayəndələrimiz: Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev Kimya və biologiya, Fizika və elekrtoenergetika fakültələri üzrə, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov Tarix və coğrafiya, Filologiya, İqtisadiyyat və idarəetmə, Mühəndislik və Riyaziyyat fakültələri üzrə təhkim olunublar. Bütün bunlara baxmayaraq, universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov şəxsən özü imtahan prosesini müşahidə edir, tələbələrin imtahanların gedişinə münasibəti ilə maraqlanır və tapşırıqlarını verir.
Yanvarın 4-də rektor professor Elxan Hüseynov, Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Tədris Metodik Mərkəzin direktoru dosent İsabal Qurbanov və fakültə dekanları imtahan prosesini izlədilər. Rektor imtahan prosesinin gedişi ilə əlaqədar tələbələrin fikirlərini və onları maraqlandıran sualları dinlədi, müvafiq strukturların rəhbərlərinə göstəriş və tapşırıqlarını verdi. Tələbələr də öz növbələrində universitetdə imtahan zamanı obyektivliyin və şəffaflığın təmin olunması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirdilər.
Hər il olduğu kimi, bu il də universitetlərdə imtahanlar ictimaiyyətə açıq keçirilir. İmtahan sessiyası dövründə universitetin İctimai Nəzarət Şurasının, valideynlərin və ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə “Açıq qapı” günlərinin keçirilməsi də nəzərdə tutulub.

EXAM SESSION OF AUTUMN SEMESTER LAUNCHED AT SSU
On January 3, exam session of autumn semester of 2018-2019 academic year launched at Sumgayit State University. Minister of Education of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov signed an order “About organizing and holding exam session” dated December 11, 2018 for organizing exam session of autumn semester of 2018/2019 academic year according to existing rules in educational institutions and for providing transparency and objectivity in estimation of students’ knowledge, creating exam headquarters at education institutions. For execution of this order, another order was signed at Sumgayit State University. According to this order faculty deans and department heads have concrete duties for holding exams transparent and objective. Examinations are carried out in a written form, in a case of necessity it can be held in a form of verbal dialogue or test. Headquarter and “Hotline” created at the University for investigating and solving discontent that may occur during the exam session, as well as the application and suggestion boxes are placed in all teaching buildings of the University. Chief of exam Headquarter and “Hotline” is Professor Shirkhan Salimov. For controlling autumn exam session our representatives are attached on faculties: vice-rector on Correspondence, Distant and Extra education docent Gafar Atayev on the Faculty of Chemistry and biology, Physics and electroenergetics; vice-rector on Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov on the Faculty of History and geography, Philology, Economics and management, Engineering and Mathematics. Rector of University Professor Elkhan Huseynov also observes exam session, cares about attitude of students toward exam process and gives his assignments.
On January 4, Professor Elkhan Huseynov, vice rector on Teaching Organization and Training Technologies docent Natig Talibov, vice-rector on Correspondence, Distant and Extra education docent Gafar Atayev, chairman of Teaching Methodical Centre docent Isabal Gurbanov and Faculty deans observed exam process. Rector listened to thoughts and questions of students about exam process and gave his assignments. The students also appreciated the works done for providing objectivity and transparency during examinations.
Exams are open to community at the universities. It is planned to hold “Open door” days with the participation of Public Control Board of the university, parents and others during exam session.