"Açıq qapı" günü keçirildi
Yanvarın 8-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorluğu yanında İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının üzvləri, valideynlər, Qeyri-Hökumət Təşkilatları və KİV-lərin nümayəndələrinin iştirakı ilə 2018–2019-cu tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına dair ənənəvi “Açıq qapı” günü keçirildi.
Nümayəndə heyətini universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov səmimi qarşıladı. Prorektor payız imtahan sessiyasının təşkili və gedişatı, imtahan prosesində obyektivliyin, şəffaflığın təmin olunması ilə bağlı aparılan məqsədyönlü tədbirlər və imtahanın qaydaları haqqında geniş məlumat verdi. Bildirdi ki, sessiya zamanı tələbələrin biliyinin obyektiv və şəffaf qiymətləndirilməsi istiqamətində lazımi tədbirlər görülüb. İmtahanlar zamanı daxil olan şikayətlərin operativ araşdırılması, vaxtında həll edilməsi məqsədi Təhsil naziri cənab Ceyhun Bayramovun müvafiq əmrinə əsasən universitetdə imtahan qərargahı fəaliyyət göstərir. Həmçinin universitetin əməkdaşlarından ibarət rəsmi qaydada təyin olunmuş qeyri-ixtisasdan olan nəzarətçilər və imtahan rəhbərləri tərəfindən imtahanların gedişinə ciddi nəzarət edilir. Prorektor onu da vurguladı ki, tələbələrin bilik səviyyəsinin yüksəldilməsi, ixtisaslara dərindən yiyələnməsi uiversitetin rektoru professor Elxan Hüseynovun diqqət mərkəzindədir.
Sonra universitetin rəhbərliyi, valideynlər, Qeyri-Hökumət Təşkilatları və KİV nümayəndələri imtahan prosesini müşahidə etdilər, tələbələrin imtahanların gedişinə münasibəti ilə maraqlandılar, yazılı imtahan işlərinin kodlaşdırılması otağında oldular.
KİV nümayəndələri imtahanların vəziyyətini öyrənmək üçün tələbələrə suallar ünvanladılar. Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Əli Miriyev, Kimya və biologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Nigar Məmmədova, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin I kurs tələbəsi Qafar İsmayılzadə, Tarix və coğrafiya fakültəsinin I kurs tələbəsi Təranə Həkimli və digərləri yaxşı hazırlaşdıqlarını, imtahanların gedişindən razı qaldıqlarını bildirdilər. Qeyd etdilər ki, sualların hamısı keçdikləri mövzuları əhatə edir.
Valideynlər qismində Tarix və coğrafiya fakültəsinin I kurs tələbəsi Emil Məmmədovun atası Rövşən Məmmədov, Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Qismət Muradovanın atası Şahin Muradov, Kimya və biologiya fakültəsinin I kurs tələbəsi İsmayıl Sailovun atası Səmiəddin Sailov, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin IV kurs tələbəsi Əkbər İsayevin anası Səbirə İsayeva, Filologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Aytən Bədəlovanın anası Elnurə Bədəlova, Filologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Aytən Mehdizadənin anası Şəfəq Məmmədova, Riyaziyyat fakültəsinin II kurs tələbəsi Nərmin Həmzəyevanın atası Gülməmməd Həmzəyev iştirak edərək imtahan prosesinin onları qane etdiyini bildirdilər, universitetdə bu gün keçirilən bütün imtahanlar zamanı şəffaflıq təmin olunduğunu diqqətə çatdırdılar. Qeyd etdilər ki, tələbələr rahat, sərbəst şəkildə imtahan verirlər. Burada semestr boyu öyrəndiklərini imtahan zamanı nümayiş etdirən tələbənin biliyi lazımi səviyyədə qiymətləndirilir. Yaradılan obyektiv şəraitə görə universitetin rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildirdilər.
Sonra nümayəndə heyəti ilə görüşən Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov imtahan sessiyası ərəfəsində universitetdə aparılan işlər, imtahanlara hazırlıq, imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin olunması barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, imtahanlar bir qayda olaraq, yazılı formada aparılır, zərurət yarandığı hallarda bəzi fənlər üzrə şifahi dialoq formasında keçirilir. Sessiya başlayandan bugünədək apelyasiya komissiyasına 14 nəfər tələbə müraciət edərək qiymətlərini artırıblar. Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, imtahanlara şəxsən universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov özü nəzarət edir. Rektor qəbul günündən başqa, sessiya müddətində hər gün tələbə və valideynləri qəbul edir, onları dinləyir, tələbələrin imtahanların gedişinə münasibəti ilə maraqlanır və tapşırıqlarını verir.

Yerləşdirilmə tarixi : 08 January 2019 14:04
On January 8, “Open door” day held at Sumgayit State University on exam session of autumn semester of 2018/2019 academic year by the participation of members of Public Control and Advisory Board under Rectorate of SSU, parents, representatives of non-governmental organizations and media.
Vice-rector on Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov met the guests and gave wide information about organization of autumn exam session, the works done for providing objectivity and transparency in exam process and examination rules. “Exam Headquarters is functioning at the University for investigating discontent that may occur during the exam and solving them in time according to the order of Education Minister Jeyhun Bayramov. And also exam invigilators and leaders supervise exam process”, he said. Vice-rector highlighted that improving students’ level of knowledge is always in the center of attention of University rector Professor Elkhan Huseynov.
Afterwards university administration, parents, representatives of non-governmental organizations and media observed exam process and visited the room for encoding written exam papers.
Media representatives spoke with students about exam process. Senior student of Faculty of History and Geography Ali Miriyev, II course student of Faculty of Chemistry and Biology Nigar Mammadova, I course student of Faculty of Economics and Management Gafar Ismayilzade, I course student of Faculty of History and Geography Tarana Hakimli and others expressed their satisfaction on exam process.
Parents also observed examinations: Rovshan Mammadov father of I course student of History and Geography faculty Emil Mammadov, Shahin Muradov father of II course student of History and Geography faculty Gismat Muradova, Samiaddin Sailov father of I course student of Chemistry and Biology faculty Ismayil Sailov, Sabira Isayeva mother of senior student of Economics and Management faculty Akbar Isayev, Elnura Badalova mother of junior student of Philological faculty Aytan Badalova, Shafag Mammadova mother of II course student of Philological faculty Aytan Mehdizade, Gulmammad Hamzayev father of II course student of Mathematical faculty Narmin Hamzayeva. They noted that examinations are held objectively and the students’ knowledge is evaluated transparently. The parents thanked to university administration for objective condition.
Vice-rector on Teaching Organization and Training Technologies docent Natig Talibov met guests and noted that examinations are carried out in a written form, in a case of necessity it can be held in a form of verbal dialogue.14 students applied to Appellation Committee since the beginning of session and augmented their points. He stressed that Professor Elkhan Huseynov observes examinations personally. Rector accepts students and parents every day during the session, hears them and gives his assignments.