Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində “Açıq qapı” günü keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 09 Yanvar 2019 12:40
Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində “Açıq qapı” günü keçirildi
Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının üzvləri, Qeyri-Hökumət Təşkilatları və KİV nümayəndələrinin iştirakı ilə 2018-2019-cu tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına dair ənənəvi “Açıq qapı” günü keçirildi.
Əvvəlcə Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva qonaqları qəbul etdi, rəhbərlik etdiyi kollec haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, kollecdə payız semestirinin imtahanları Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 26 dekabr 2013-cü il 354 nomrəli “Orta ixtisas təhsili müəssisələrində kredit sistemi ilə tədrisin təşkili Qaydaları”nda dəyişikliklər edilməsi barədə 11 yanvar 2018-ci il 9 nömrəli Qərarına uyğun həyata keçirilir.
2018–2019-cu tədris ilinin payız semestirinin imtahan sessiyasını mövcud qaydalara uyğun təşkil etmək, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığı və obyektivliyi təmin etmək üçün Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin F-792 nömrəli 11.12.2018-ci il tarixli əmrini rəhbər tutaraq kollecdə 11-k nömrəli 28.12.2018-ci il tarixli əmrlə “İmtahan qərargahı” yaradılmışdır. Dosent Mətanət Pirquliyeva onu da qeyd etdi ki, imtahanlarda şəffaflığın təmin olunmasını həyata keçirmək məqsədilə hazırlıq işləri vaxtında həyata keçirilib. Tələbələrin imtahan sessiyasının gedişi ilə bağlı baş verə biləcək neqativ halların qarşısını almaq məqsədilə kollecdə “Təklif və iradlar qutusu” asılıb. Əməkdaşlardan ibarət rəsmi qaydada təyin olunmuş qeyri-ixtisasdan olan nəzarətçilər və imtahan rəhbərləri tərəfindən imtahanların gedişinə ciddi nəzarət edilir. İmtahanlar, bir qayda olaraq, yazılı formada aparılır, zərurət yarandığı hallarda bəzi fənlər üzrə şifahi dialoq və ya test formasında keçirilir.
Sonra kollecin tədris işləri üzrə direktor müavini Əsəd Qurbanov, valideynlər, Qeyri-Hökumət Təşkilatları və KİV nümayəndələri imtahan prosesini izlədilər, tələbələrin imtahanların gedişinə münasibəti ilə maraqlandılar.
KİV nümayəndələri imtahanların vəziyyətini öyrənmək üçün tələbələrə suallar ünvanladılar. Tələbələr imtahan prosesinin onları qane etdiyini bildirdilər, qeyd etdilər ki, sualların hamısı semestr boyu keçdikləri mövzuları əhatə edir.Tələbələr də öz növbələrində yaradılan obyektiv şəraitə görə kollecin rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildirdilər.
Əsəd Qurbanov onu da qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva keçirilən imtahanları nəzarətdə saxlayır, mütəmadi imtahan zallarına baxış keçirir, imtahanın gedişini izləyir. O, imtahanlara nəzarət edən İşçi qrupu və operativ qərargahın üzvləri ilə görüşür, nəzarətçilərlə söhbətlər aparır, onların imtahanların gedişi ilə əlaqədar fikirlərini, təklif və iradlarını dinləyir.

“Open door” day on exam session of autumn semester of 2018/2019 academic year held by the participation of members of Public Control and Advisory Board, non-governmental organizations and media representatives at Sumgayit State Technical College under Sumgayit State University.
Head of Sumgayit State Technical College docent Matanat Pirguliyeva accepted the guests and gave wide information about the College. She noted that examinations of autumn semester at the College are held according to Order dated January 11, 2018 № 9 on making amendments to Order “Rules of teaching organization with credit system at secondary special education institutions” dated December 26, 2013 № 354 of Cabinet of Minister of the Republic of Azerbaijan. Exam headquarters has been established at the college by the Order dated 28.12.2018 № 11-k guided by Order dated 11.12.2018 № F-792 the Minister of Education of Azerbaijan Republic for holding exam session of autumn semester according to existing rules and providing transparency and objectivity in evaluation of students’ knowledge. A box for “Suggestions and comments” is hung at the college in order to avoid negative situations during the exams. Exam invigilators and leaders consisting of employees, supervise exam process. Examinations are carried out in a written form, in a case of necessity it can be held in a form of verbal dialogue or test on some subjects.
Then, deputy director for Educational Issues of College Asad Gurbanov, parents, representatives of non-governmental organizations and mass media observed the exams.
Media representatives spoke with students about exam process. The students expressed their gratitude to College administration for created objective circumstances.
Asad Gurbanov also highlighted that director of Sumgayit State Technical College docent Matanat Pirguliyeva keeps the exams under the control and regularly visits exam halls. She meets members of Working group and operative Headquarters, talks to invigilators and listens to their opinions, suggestions and comments.