“Clarivate Analytics”in qlobal elmi bazası – “Web of Science Core Collection” platformasının təlimlərinə start verilib
Yanvarın 22-də Sumqayıt Dovlət Universitetində dünyanın aparıcı informasiya agentliyi olan “Clarivate Analytics”in ali təhsil müəssisələrinin qlobal elmi bazası – “Web of Science Core Collection” platformasının təlimlərinə start verilib.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov təlimin məqsədi barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, “Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış” konsepsiyasında ölkəmizdə informasiyanın hər bir kəs üçün əlçatan olması əsas hədəflərdən biri kimi qoyulub. Bura elmi məlumatlar da daxildir. Bu baxımdan “Clarivate Analytics”in təqdim etdiyi xidmətlər ölkəmizdə aparılan elmi araşdırmaların dünya standartları səviyyəsinə çatdırılması, həmçinin dünyada gedən elmi-tədqiqat işləri haqqında alimlərimizin məlumatlı olması üçün çox önəmlidir. Bunun köməyilə alimlər öz ixtisaslarına uyğun elmi jurnalların müqayisəli qiymətləndirilməsini apara biləcək və öz elmi əsərlərinin nəşri üçün daha effektiv şəkildə jurnallar seçmək imkanı əldə edəcəklər”.
Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov “Clarivate Analytics” şirkəti haqqında ətraflı təqdimatla çıxış edərək bildirdi ki, “Clarivate Analytics” beynəlxalq səviyyədə tanınmış şirkətdir. Şirkətin məlumat bazasına müxtəlif sahələr üzrə 100000 –dən çox elmi jurnal, 5000000–dan çox konfrans məruzəsi, 12000000–dan çox patent, 100000–dən çox monoqrafiya və digər məlumatlar yerləşdirilib. Bu bazada elm adamlarını maraqlandıran bir çox məsələlər barədə ətraflı məlumatları, elmi istinadları, sənədləri, konfrans materiallarını tapmaq mümkündür. Məlumat bazasında hər bir elm sahəsində əldə olunan nailiyyətlər barədə materiallar daim yenilənir.
“Clarivate Analytics”in elmi məlumatlar bazası olan “Web of Science Core Collection” platformasında elmin bütün sahələri üzrə araşdırma aparan nüfuzlu alimlərin əldə etdiyi nəticələri, onların çıxardığı qərarları da tapmaq mümkündür. Bütün bunlar istənilən araşdırmada uğur qazanmağa, qrant alınmasına kömək edir.
Qeyd edildi ki, “Clarivate Analytics”ə geniş çıxış SDU-da elmin daha da inkişaf etməsinə güclü təkan verir, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsinə şərait yaradır və nüfuzlu jurnallarda əməkdaşların nəşrlərinin sayını artırmağa imkan verir.
Təlimdə iştirakçılara “Web of Science Core Collection” platformasında işləmək imkanları barədə geniş məlumat verildi.

Yerləşdirilmə tarixi : 23 January 2019 13:11
On January 22, the trainings of “Web of Science Core Collection” platform, which is the global scientific basis of leading information agency of world “Clarivate Analytics” launched at Sumgayit State University.
Vice-rector on Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov gave wide information about the object of the training to attendees. He said: “It is one of the main targets of “Azerbaijan 2020: Look into the future” conception to make information reachable. In this regard the services presented by “Clarivate Analytics” are significant for adapting scientific researches to international standards, as well as for informing our scholars about scientific-research works conducted in the world. The scientists would gain the chance to comparatively evaluate scientific journals and choose journals effectively for publication of their scientific papers”.
Delivering speech about “Clarivate Analytics” company, chairman of Science Office docent Samir Orujov notified that it is a well-known company through the world. More than 100000 scientific journals on different fields, more than 5000000 conference reports, more than 12000000 patents, more than 100000 monographs and other information placed at database of the company. It is possible to find broad information, scientific references, documents, conference materials in this base. The materials about gained achievements in every science field are continually updated in database.
It is also possible to find the results gained by scholars who conduct research in all fields of science at “Web of Science Core Collection” platform that is a scientific database of “Clarivate Analytics”.
It was noted that easy access to “Clarivate Analytics” stimulates advancement of science at SSU, expansion of international cooperation and enhancement of the number of publications of researchers at prestigious journals.
Information was given to participants at the training about job opportunities at “Web of Science Core Collection” platform.