Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşların fakültələrarası idmanın 3 növü üzrə yarışlarına start verildi
Hər il martın 5-i ölkəmizdə Bədən Tərbiyəsi və İdman Günü kimi qeyd olunur. Bu tarix Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Bədən tərbiyəsi və idman günü” nün təsis edilməsi haqqında 2005-ci il 4 mart tarixli Sərəncamına əsasən qeyd edilir. Azərbaycanda Bədən Tərbiyəsi və İdman Gününün martın 5-də qeyd olunması təsadüfi deyil. Məhz 1995-ci il martın 5-də Ulu öndər Heydər Əliyev Bakı İdman Sarayında dünya və Avropa çempionatlarının qalibləri və mükafatçıları ilə görüşüb, İdman Fondunu təsis edib, bədən tərbiyəsi və idmanın inkişafında yeni strategiyanın təməlini qoyub. Bu gün Azərbaycanın dünyanın idman mərkəzlərindən birinə çevrildiyini böyük fəxrlə söyləmək olar. Azərbaycanda idmanın bugünkü inkişaf səviyyəsi gənc nəslin fiziki və mənəvi cəhətdən sağlam yetişməsini daim diqqət mərkəzində saxlayan Prezident İlham Əliyevin bu sahəyə göstərdiyi yüksək diqqət və qayğının göstəricisidir. Məhz bu diqqət və qayğı Azərbaycanın qarşıdakı illərdə idmanda daha böyük uğurlara imza atacağını deməyə əsas verir. Ölkəmizdə idmanın və bədən tərbiyəsinin inkişaf səviyyəsinin gündən-günə yüksəldiyi bir zamanda, şübhəsiz, ali təhsil ocaqlarında da bu sahəyə xüsusi diqqət yetirilir. Respublikamızın ali təhsil ocaqları dövlətimizin idmana göstərdiyi qayğıdan ruhlanaraq bu sahənin inkişafına öz töhfələrini verirlər.
Fevralın 7-də Sumqayıt Dövlət Universiteti və SDU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin əməkdaşlarının fakültələrarası 3 idman növü (dama, şahmat və nərd) üzrə yarışlara start verildi.
Qeyd edək ki, yarışa ilk olaraq dama idman növü üzrə əməkdaşlar qatıldılar. 8 komanda öz bacarıqlarını sınadı. Yarışlar 2 yarımqrupda keçirildi. Yarışların nəticələrinə görə Mühəndislik fakültəsi I yer, Kimya və biologiya fakültəsi II yer, Tarix və coğrafiya fakültəsi III yerə çıxdılar. Yarışlar fevralın 7-dən 14-dək davam edəcək.

INTERFACULTY CONTESTS STARTED ON 3 TYPES OF SPORT AMONG COLLABORATORS
Every year 5 March is celebrated as Physical education and Sport Day in our country. This date is marked according to Order of President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev dated March 4, 2005 on instituting “Physical education and Sport Day”. It is not coincidence to celebrate this day on March 5. On March 5, 1995, Great leader Heydar Aliyev met with winners of World and European championship at Baku Sport Center, established Sport Foundation and founded new strategy at the advancement of physical education and sport. We could say with honor that Azerbaijan turned to be one of the sport centers of the world. Present development level of Azerbaijani sport is an indicator of care and attention of Ilham Aliyev to this field. Undoubtedly, high education institutions also call special attention to this sphere. Universities of our Republic contribute to the improvement of sport, being inspired of state care to this field.
On February 7, interfaculty competitions started on 3 types of sport (draughts, chess and backgammon) among collaborators of Sumgayit State University and Sumgayit State Technical College under SSU. At first, associates started to play on draughts. 8 teams joined to the competition and it was held in 2 subgroups. Engineering faculty awarded I place, Chemistry and Biology faculty II place and History and Geography faculty III place. The competitions will keep on from February 7 to 14.