Əsas səhifə | Xəbərlər | “Sabahın alimləri” VIII Respublika müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırıldı
Yerləşdirilmə tarixi : 15 Fevral 2019 15:59
“Sabahın alimləri” VIII Respublika müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırıldı
Fevralın 14-də “Sabahın alimləri” VIII Respublika müsabiqəsi qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi. Şagirdlərə dəstək məqsədi ilə mərasimdə müvafiq qurumların nümayəndələri, təhsil işçiləri iştirak etdilər. O cümlədən SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov Sumqayıt şəhər ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI siniflərində təhsil alan şagirdlərə dəstək oldu.
Mərasimdə çıxış edən Təhsil nazirinin müavini Məhəbbət Vəliyeva bildirdi ki, şagirdlərin sonrakı inkişafında mühüm rol oynayan “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsinə maraq ilbəil artır. Ölkəmizdə “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsinin 8-ci dəfə keçirildiyini diqqətə çatdıran nazir müavini dedi ki, bu müddət ərzində müsabiqəyə 1500 nəfərədək şagird riyaziyyat, fizika, kimya, biologiya, tibb və sağlamlıq, ekologiya, mühəndislik, kompüter elmləri üzrə 900-ə yaxın layihə təqdim edib. Ötən il ümumtəhsil məktəblərini qızıl və gümüş medalla bitirmiş məzunlardan 42 nəfəri son iki ildə keçirilmiş “Sabahın alimləri” müsabiqəsinin qalibləri və ya iştirakçıları olub. Onlardan bir qismi yüksək nailiyyətlərlə ali təhsil müəssisələrində və xarici ölkələrin tanınmış universitetlərində təhsillərini davam etdirirlər.
Bu il münsiflər heyəti tərəfindən 84 şagirdin hazırladığı 54 layihə qalib seçildi. Qaliblərdən 44 nəfəri oğlan, 40-ı qızdır. I yer üzrə 8, II yer üzrə 17, III yer üzrə 25 layihə qalib elan olundu. Sumqayıt şəhəri üzrə 15 şagird, 9 layihə və 1 layihə isə xüsusi mükafata layiq görüldü.
Sumqayıt şəhər şagirdlərinə rəhbərlik edən SDU-nun professoru Cavanşir Məmmədov qeyd etdi ki, finala yüksələn 33 layihənin iştirakçılarına sertifikat təqdim olundu. Kompüter elmləri üzrə Sumqayıt şəhəri Təbiət elmləri təmayüllü gimnaziyanın şagirdləri: Ayan Abdulova, Məğrur Rzayevin “PictoFy” və Aytac Əliyevanın “Düşməni yanıltmaq məqsədi ilə 3 D üslubunda hazırlanan döyüş səhnəsi” layihələri II yerə layiq görülərək sahiblərinə gümüş medal qazandırdı. Ekologiya üzrə təqdim olunan üç layihə 1-i qızıl olmaqla, 2 gümüş medala, tibb və sağlamlıq üzrə Sumqayıt şəhər 11 nömrəli tam orta məktəbin 11-ci sinif şagirdi Murad Ramazanlı gümüş medala layiq görüldülər. Kimya sahəsində üç layihə üzrə 1 qızıl, 1 gümüş medal, fizika üzrə 1 bürünc medal qazanıldı. Ümumilikdə beş nominasiya üzrə 2 qızıl, 6 gümüş, 1 bürünc medal qazanıldı.
Qeyd edək ki, müsabiqə Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilir

Home | News | THE WINNERS OF VIII REPUBLICAN CONTEST “SCIENTISTS OF TOMORROW” AWARDED
On February 14, the award ceremony was held of VIII Republican contest “Scientists of tomorrow”. The representatives of proper institutions and education employees took part in the ceremony for supporting the schoolchildren. And also rector of SSU Professor Elkhan Huseynov supported the IX-XI grade pupils of Sumgayit secondary schools.
Deputy Minister of Education Mahabbat Valiyeva delivered speech in the event and notified that the interest is raising to Republican contest “Scientists of tomorrow”, which has special role in further improvement of pupils. Stressing organization of the contest for the 8th time, the deputy Minister noted that 1500 schoolchildren presented about 900 projects on mathematics, physics, chemistry, biology, ecology, engineering, and computer sciences. 42 graduates of those, who graduated from secondary school with golden and silver medals, were the winners or participants of “Scientists of tomorrow” contest held in recent 2 years. Some of them continue their education in higher education institutions and abroad with great achievements.
54 projects prepared by 84 pupils were chosen winners by Jury this year. 44 of them are boys, 40 are girls. 8 projects were winners on I place, 17 on II place, 25 on III place. On Sumgayit city, 15 schoolchildren, 9 projects were awarded; 1 project awarded with special prize.
Professor of SSU Javanshir Mammadov, who was leading Sumgayit pupils, noted that certificates presented to participants of 33 projects that qualified to final stage. The projects on computer sciences of pupils of Gymnasium of Natural Sciences of Sumgayit city: Ayan Abdulova, Maghrur Rzayev – “PictoFy” and Aytaj Aliyeva – “Fight scene prepared in 3D style for confusing the enemy” were awarded II place and silver medal. 1 golden, 2 silver medals gained on ecology. 11th grade pupil of secondary school № 11 Murad Ramazanli gained silver medal on medicine and health; 1 golden, 1 silver medals gained on chemistry; 1 bronze medal on physics. Generally, 2 golden, 6 silver and 1 bronze medals gained on 5 nominations.
It should be noted that the contest is held by the organization of Ministry of Education, Ministry of Youth and Sport, Azerbaijan National Academy of Sciences, Heydar Aliyev Center, Science Development Foundation under President of Azerbaijan Republic and Republican Committee of Azerbaijani Education Workers Free Trade Union.