Əsas səhifə | Xəbərlər | Təqaüdlərin artırılması tələbələrin yaxşı oxumalarına yeni stimul olacaq
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrində, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsində təhsil alan tələbələrə dövlət qayğısını artırmaq və onların sosial müdafiəsini daha da gücləndirmək məqsədilə qərara alıram:
1. Dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrində, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsində təhsil alan tələbələrə təqaüdlər aşağıdakı məbləğlərdə müəyyən edilsin:
1.1. Doktorantura pilləsi üzrə:
elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantlara - 300 manat
fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantlara - 180 manat
1.2. ali təhsil müəssisələrində və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında:
adlı təqaüd alan tələbələrə - 170 manat
magistratura səviyyəsi üzrə:
akademik göstəriciləri 91-100 bal olan tələbələrə - 145 manat
akademik göstəriciləri 71-100 bal olan tələbələrə - 120 manat
akademik göstəriciləri 51-100 bal olan tələbələrə - 80 manat
bakalavriat səviyyəsi üzrə:
akademik göstəriciləri 91-100 bal olan tələbələrə - 130 manat
akademik göstəriciləri 71-100 bal olan tələbələrə - 110 manat
akademik göstəriciləri 51-100 bal olan tələbələrə - 75 manat
1.3. orta ixtisas təhsili müəssisələrində:
akademik göstəriciləri 91-100 bal olan tələbələrə - 75 manat
akademik göstəriciləri 71-100 bal olan tələbələrə - 60 manat
akademik göstəriciləri 51-100 bal olan tələbələrə - 50 manat
1.4. Peşə təhsili müəssisələrinin tələbələrinə - 50 manat.
2. Azərbaycan Respublikasının ali təhsil və orta ixtisas təhsili müəssisələrində, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsində əyani təhsil alan tələbələrə dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına təqaüdlər dövlət sifarişi, dövlət hesabına və ödənişli əsaslarla təhsil almalarından asılı olmayaraq, ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisi nəzərə alınmaqla, fənlər üzrə akademik nailiyyətlərinə görə bu sərəncamın 1.2-ci və 1.3-cü bəndləri ilə müəyyən edilmiş məbləğlərdə ödənilsin.
3. Bu sərəncamın 1.1-ci və 1.4-cü bəndləri ilə müəyyən edilmiş təqaüdlər yalnız dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına təhsil alan doktorantlara və peşə təhsili müəssisələrinin tələbələrinə ödənilsin.
4. Müəyyən edilsin ki, təqaüdlərin ödənilməsi, doktorantura pilləsində, orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrində, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsində dövlət sifarişi və dövlət hesabına təhsilalanların sayı saxlanılmaqla, dövlət büdcəsindən təqaüd üçün ayrılan vəsait həddində həyata keçirilir.
5. "Doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələrinə və şagirdlərinə verilən təqaüdlərin artırılması, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsi üzrə tələbələrinə təqaüdlərin verilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 30 avqust tarixli 3108 nömrəli Sərəncamının (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2013, № 8, maddə 988; 2015, № 11, maddə 1339; 2016, № 1, maddə 134; 2017, № 5, maddə 934; 2018, № 5, maddə 1022), 1-ci, 1-1-ci və 2-ci hissələri ləğv edilsin.
6. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti bu sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.

Home | News | INCREASE OF SCHOLARSHIPS TO STIMULATE THE STUDENTS
Guided by item 32 of Article 109 of Constitution of Azerbaijan Republic, in order to raise state care about the doctoral candidates, students and pupils of higher, secondary special and initial vocational education institutions, as well as master students of Azerbaijan National Academy of Sciences, who study due to the Public budget, and to further strengthen their social protection, I hereby order as follows:
1. The size of scholarships to doctoral candidates, students and pupils of higher, secondary special and initial vocational education institutions, as well as master students of Azerbaijan National Academy of Sciences who study due to the Public budget, shall be increased as following:
1.1. Doctoral degree:
doctoral candidates on doctor of sciences – 300 manat
doctoral candidates on doctor of philosophy – 180 manat
1.2. Higher education institutions and Azerbaijan National Academy of Sciences:
students receiving personal scholarship - 170 manat
Master’s degree:
students with 91-100 points - 145 manat
students with 71-100 points – 120 manat
students with 51-100 points – 80 manat
Bachelor’s degree:
students with 91-100 points – 130 manat
students with 71-100 points – 110 manat
students with 51-100 points – 75 manat
1.3. Secondary special educational institutions:
students with 91-100 points – 75 manat
students with 71-100 points - 60 manat
students with 51-100 points – 50 manat
1.4. Initial vocational education institutions–50 manat
2. Scholarships shall be provided to students of higher education and secondary special education institutions, as well as full-time master students of Azerbaijan National Academy of Sciences, irrespective of their education in state or private universities, considering average success indicator, for their academic performance on subjects in amounts determined with item 1.2 and 1.3 of this Decree.
3. Scholarships determined with item 1.1 and 1.4 of this Decree shall be provided only doctoral students, studying due to the Public budget and the students of vocational education institutions.
4. To determine that, providing scholarships is implemented within the resource allocated for scholarships from the state budget, by keeping the number of students studying in Doctorate degree, secondary special and initial vocational education institutions, as well as Master’s degree of Azerbaijan National Academy of Sciences due to the Public budget.
5. The 1, 1.1 and 2 section of the Decree No. 3108 dated August 30, 2013 of the President of Azerbaijan Republic “On providing scholarship for doctoral candidates, students and pupils of higher, secondary special and initial vocational education institutions, as well as master students of Azerbaijan National Academy of Sciences” to declare void.