Əsas səhifə | Xəbərlər | Kimya və biologiya fakültəsində Xocalı soyqırımına həsr edilən anım mərasimi keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 21 Fevral 2019 13:08
Kimya və biologiya fakültəsində Xocalı soyqırımına həsr edilən anım mərasimi keçirildi
Fevralın 21-də Kimya və biologiya fakültəsində Xocalı soyqırımının iyirmi yeddinci ildönümünə həsr olunmuş anım mərasimi keçirildi.
Vətənimizin suverenliyi, ərazi bütövlüyü, torpaqlarımızın müdafiəsi uğrunda canından keçmiş şəhidlərimizin və Xocalı qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Fakültə dekanı dosent Mahal Muradov anım mərasimində çıxış edərək bildirdi ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda baş vermiş dəhşətli faciə bəşər tarixində misli görünməmiş bir cinayət aktıdır. “Xocalı soyqırımından 27 il ötsə də, onun ağrı-acıları qəlbimizdə yaşayır. Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyətinə çatdırılması ilə bağlı əməli tədbirlər yalnız Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin xalqımızın çox böyük istəyi və inadlı tələbi ilə Azərbaycanda yenidən dövlət rəhbərliyinə qayıtmasından sonra həyata keçirildi. Bu məqsədlə atılan addımlardan biri isə Xocalı faciəsinə siyasi- hüquqi qiymətin verilməsi oldu. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başlanmış “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyasını hər kəs dəstəkləyir. Tezliklə işğal altında olan torpaqlarımızın azad edilməsinə nail olacaq, Dağlıq Qarabağ üzərində suverenliyimizi bərpa edəcəyik.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Pərviz Cəfərov, Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Musa Mustafayev çıxış edərək erməni hərbi birləşmələrinin keçmiş sovet ordusunun Xankəndi şəhərində yerləşən 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə Xocalıya hücum edərək burada yaşayan dinc sakinlərə qarşı törətdikləri misli görünməmiş vəhşiliklərdən danışdılar. Bildirdilər ki, Xocalı faciəsi 200 ilə yaxın bir müddətdə erməni qəsbkarlarının və onların havadarlarının Azərbaycan xalqına qarşı apardığı etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin davamıdır.
Tələbələr də çıxışlarında həmin gecə dinc əhalinin başına gətirilən müsibətlərdən, azğınlaşmış erməni quldurlarının Azərbaycan xalqına qarşı törətdikləri vəhşiliklərdən söz açdılar və Xocalı faciəsi ilə bağlı seirlər səsləndirdilər.

Home | News | COMMEMORATION DAY DEDICATED TO KHOJALY GENOCIDE IN CHEMISTRY AND BIOLOGY FACULTY
On February 21, commemoration day was held in Chemistry and Biology faculty dedicated to 27th anniversary of Khojaly genocide.
The memory of the martyrs and Khojaly sacrifices were commemorated by one minute silence.
Faculty dean docent Mahal Muradov notified in the event that atrocious tragedy that occurred in Khojaly on February 25-26, 1992 is an unprecedented crime in human history. “Though 27 years passed from this tragedy, we still feel this pain. The works were executed for disseminating Khojaly genocide to world community after great leader Haydar Aliyev’s advent to power. This bloody tragedy has gained the legal and political status only in his administration. Everyone supports “Justice to Khojaly” international campaign which was launched by the initiative of vice-president of Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva”. He expressed his believe and hope on liberation of occupied Azerbaijani territories soon and restoration of sovereignty in Nagorno Karabagh.
Senior lecturer of the Department of Azerbaijan and Eastern European nations’ history Parviz Jafarov, head of Department of Chemistry and its teaching methods docent Musa Mustafayev noted: “Armenian armed forces together with soldiers and military equipment of 366 infantry regiment and located in Khankandi region attacked and ruined Khojaly. Khojaly tragedy is a continuation of ethnic cleaning and genocide policy of Armenian invaders against Azerbaijani people in about 200 years”.
The students also delivered speech in commemoration day and spoke about calamities and brutality of Armenians against civilians on that day. They recited poems on Khojaly tragedy.