Əsas səhifə | Xəbərlər | “Azərbaycan qadınının uğurlarının təməli- Ümummilli lider Heydər Əliyev” mövzusunda növbəti məşğələ
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Fevral 2019 14:52
“Azərbaycan qadınının uğurlarının təməli- Ümummilli lider Heydər Əliyev” mövzusunda növbəti məşğələ
Fevralın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində “Azərbaycan qadınının uğurlarının təməli - Ümummilli lider Heydər Əliyev” mövzusunda növbəti məşğələ keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov qadınlarımızın cəmiyyətimizdəki aparıcı rolundan bəhs edərək bildirdi ki, Azərbaycan qadını mürəkkəb və keşməkeşli həyat yolu keçmiş, tarixin sınaqlarından alnıaçıq, üzüağ çıxmış, müstəqil respublikamızda bərqərar olmuş demokratik cəmiyyətin fəal üzvü kimi çıxış etmək imkanı əldə etmişdir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasətində qadına diqqət və qayğının mühüm bir istiqamət təşkil etdiyini, həmin siyasətin bu gün Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, milli müstəqillik və dövlətçilik ideyaları ətrafında sıx birləşən Azərbaycan qadınları bu gün dövlət quruculuğunda, ölkənin ictimai-siyasi həyatında fəal iştirak edərək Vətənimizin sosial-iqtisadi, elmi-intellektual potensialının artırılmasına, mədəniyyətimizin inkişafına layiqli töhfələrini verirlər. Təhsil sahəsində isə qadınlarımızın fəaliyyəti xüsusilə diqqətəlayiqdir. Ölkəmizin çoxminli xanım müəllimləri öz səmərəli fəaliyyətləri ilə gənc nəslin yüksək səviyyəli, fəal mövqeli, xalqına, dövlətinə sadiq, müasir dünyada gedən proseslərdən baş çıxarmağı bacaran kamil vətəndaşlar kimi yetişməsi işində böyük rola malikdirlər. Rektor Azərbaycan xalqının tarixi-mədəni irsinin öyrənilməsində, xalqımızın dərin köklərə malik mədəniyyətinin təbliğində Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyətinin örnək olduğunu, öz xidmətləri ilə Azərbaycan qadınının, Azərbaycan xanımının obrazını canlandırdığını, gördüyü işlərin beynəlxalq miqyasda da yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı.
Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, professor, Əməkdar jurnalist Avtandil Məmmədov “Azərbaycan qadınının uğurlarının təməli- Ümummilli lider Heydər Əliyev”, Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, dosent Musa Mustafayev “İlham Əliyevin dövlət siyasətində qadın amili”, Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının professoru, Əməkdar müəllim Muxtar Səmədov “Azərbaycan qadınının simvoluna çevrilmiş xanım - Mehriban Əliyeva dövlət idarəçiliyində”, Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının baş müəllimi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekan müavini Osman Hacıyev “Azərbaycan Respublikasında uğurlu gender siyasəti”, Filologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Rəmayə Mustafayeva “İDEA İctimai Birliyinin Azərbaycan ictimai siyasi həyatında rolu” mövzularında çıxış edərək cəmiyyətdə və ailədə xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinin formalaşması, inkişafı və qorunmasında qadınların müstəsna rolundan danışdılar. Bildirdilər ki, Azərbaycanda dövlət qadın siyasətinin həyata keçirilməsi, ilk növbədə, ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qadınların cəmiyyətdə rolunun artırılması istiqamətində böyük işlər görüldüyünü və bu məsələnin hər zaman diqqətdə saxlanıldığını vurğuladılar. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə gender siyasəti, ailə və uşaqlara dövlət qayğısı istiqamətində geniş tədbirlər hayata keçirildiyini, 2006-cı ildən etibarən Azərbaycanda gender bərabərliyi, məişət zorakılığının qarşısının alınması ilə bağlı qanunlar qəbul olunduğunu, bu qanunların qəbul edilməsində ölkənin Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın da böyük dəstəyini qeyd etdilər. Bütün bunların qadınlara cəmiyyətin müxtəlif sahələrində daha fəal iştirak etməyə imkan verdiyini vurğuladılar.

Home | News | THE FOLLOWING TRAINING ON “BASE OF AZERBAIJANI WOMAN’S ACHIEVEMENTS – GREAT LEADER HEYDAR ALIYEV”
Yerləşdirilmə tarixi : 28 February 2019 14:52
THE FOLLOWING TRAINING ON “BASE OF AZERBAIJANI WOMAN’S ACHIEVEMENTS – GREAT LEADER HEYDAR ALIYEV”
On February 28, the following training on “Base of Azerbaijani woman’s achievements – Great leader Heydar Aliyev” was held at Heydar Aliyev Center of Sumgayit State University.
Rector of University Professor Elkhan Huseynov launched the event with welcome speech, spoke about leading role of the women in our society and noted: “Azerbaijani woman has gained the chance to participate as an active member of democratic society established in our independent Republic. Care and attention to woman was always particular direction of Heydar Aliyev policy and that policy is successfully carried out by President Ilham Aliyev. The women contribute to the improvement of socio-economic, scientific-intellectual potential of the country and advancement of the culture by actively participating in state building and socio-political life of the country. The activity of women in education is especially remarkable. The activity of first vice-president of Azerbaijan Mehriban Aliyeva is a model in learning historical and cultural heritage of Azerbaijani people and disseminating our culture. She is a sample of Azerbaijani woman with her services and is highly appreciated in international arena”.
The following people delivered presentation in the event: head of Department of Azerbaijani and foreign countries’ literature, professor, honored journalist Avtandil Mammadov – “Base of Azerbaijani woman’s achievements – National leader Heydar Aliyev”, head of Department of Chemistry and its teaching methods docent Musa Mustafayev – “Woman factor in state policy of Ilham Aliyev”, professor of Department of Chemistry and its teaching methods, honored teacher Mukhtar Samadov – “The lady who became the symbol of Azerbaijani woman – Mehriban Aliyeva in state administration”, senior lecturer of the Department of Philosophy, sociology and political sciences , PhD in philosophy, deputy dean of History and geography faculty Osman Hajiyev – “Successful gender policy in the Republic of Azerbaijan”, second course student of Philology faculty Ramaya Mustafayeva – “The role of IDEA Public Unity in socio-political life of Azerbaijan”. They spoke about the role of women in the society and family in developing and preserving national and spiritual values of our nation. Gender policy in Azerbaijan has been founded by Heydar Aliyev and is being continued by Ilham Aliyev. The President is sensitive to gender problems. As a result of the gender policy, equal opportunities in all spheres of public life have been created for women. The Orders have been adopted by President Ilham Aliyev since 2006 about gender equality and preventing domestic violence. All these works support women to take part in various spheres of society.