Əsas səhifə | Xəbərlər | “Vergi qanunvericiliyində edilən son dəyişikliklər haqqında” təqdimat
Fevralın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin müəllim və tələbə heyətinə Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyi Tədris Mərkəzi tərəfindən “Vergi qanunvericiliyində edilən son dəyişikliklər haqqında” təqdimat keçirildi.
Təqdimatda universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin müəllim və tələbə heyəti, Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzinin əməkdaşları iştirak etdilər.
Təqdimatı İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva açaraq qonaqları salamladı, universitetdə görməkdən mənnunluğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzi ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin birgə təhsil və elmi-tədqiqat sahələri üzrə qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi, iqtisadyönümlü ixtisaslar üzrə bakalavr səviyyəsində təhsil alanların istehsalat və magistrantların elmi-tədqiqat təcrübələrinin təşkili,vergi qanunvericiliyi və digər vergi məsələləri, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları işinin təşkili üzrə ödənişsiz əsasda təlim və kursların keçirilməsi, professor-müəllim heyətinə elmi-tədqiqat işlərinin aparılması üçün müvafiq şəraitin yaradılması, birgə tədbirlərin, o cümlədən ekskursiyaların, treninqlərin, seminarların keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyi Tədris Mərkəzinin direktoru Fərhad Əmirbəyov universitetimizdə olmuş, rektor professor Elxan Hüseynovla müzakirə aparmışlar. Qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində bu gün “Vergi qanunvericiliyində edilən son dəyişikliklər haqqında” təqdimat təşkil olundu. İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Mühasibat uçotu və audit, Maliyyə və digər iqtisadyönümlü ixtisaslarında təhsil alan tələbələrin və müəllim heyətinin yeni dəyişiklərlə məlumatlanmasına həsr edilmiş təqdimatın keçirilməsi gələcəkdə tədris prosesinin daha səmərəli təşkilinə xidmət edəcəyini, eyni zamanda Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzi ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, tədris, elmi və praktiki əsaslarda biliklərin qarşılıqlı öyrənilməsi, bu sahədə ixtisaslı kadrların hazırlanmasında mühüm addım hesab olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzinin İnsan Resursları Departamentinin baş direktorunun müavini Kamran Məmişov “Vergilər Nazirliyinin kadr siyasəti” mövzusunda təqdimatla çıxış etdi. Tədris mərkəzinin İqtisadiyyat və menecment kafedrasının baş müəllimi, Layihənin idarə edilməsi qrupunun rəhbəri Anar Mirzəyev mərkəzin fəaliyyəti və gənclər üçün təşkil edilmiş tədbirlər haqqında iştirakçılara məlumat verdi. Tədris mərkəzinin işini əks etdirən videoçarxın nümayişindən sonra Anar Mirzəyev ölkənin vergi siyasəti, bu sahədə olan yenilklər barədə danışdı. Tədris mərkəzinin baş müəllimi Azər Mustafayev Vergi Məcəlləsində son dəyişiklikləri və vergi ödənişləri sisteminin əsas xüsusiyyətləri haqqında təqdimatla çıxış etdi. Bildirdi ki, Vergi Məcəlləsinə edilmiş dəyişikliklər 5 əsas istiqaməti əhatə edir. Bunlar sahibkarlığın dəstəklənməsi, vergidən yayınmanın və “kölgə iqtisadiyyatı”nın miqyasının azaldılması, vergitutma bazasının genişləndirilməsi, vergi inzibatçılığının təkmilləşdirilməsi, mövcud və yeni veriləcək vergi güzəştlərinin səmərəliliyinin yüksəldilməsi kimi istiqamətləri əhatə edir.
Təqdimatın sonunda verilən suallar Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən cavablandırıldı.

Home | News | THE PRESENTATION “ABOUT RECENT CHANGES IN TAX LEGISLATION”
On February 28, the presentation held “About recent changes in tax legislation” by Training Center of Ministry of Taxes of Azerbaijan Republic to the lecturers and students of the Faculty of Economics and Management of Sumgayit State University.
Vice-rector on Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov, lecturers and students of Economics and Management faculty and employees of Training Center of Ministry of Taxes took part in the presentation.
The dean of Economics and Management faculty docent Aynura Yahyayeva launched the event, hailed the guests and expressed her satisfaction on seeing them at the University. She noted: “Chairman of Training Center of Ministry of Taxes of Azerbaijan Republic Farhad Amirbeyov visited our University for establishing and developing mutual cooperation between Ministry of Taxes Training Center and Sumgayit State University in the field of education and scientific research, organizing internship of students, holding free trainings and courses on the organization of works of information-communication technologies, creating favorable circumstances to professor-teacher staff in order to conduct scientific-research works, arranging joint events, excursions, trainings, seminars; he also held discussion with rector professor Elkhan Huseynov. This presentation is organized for expanding mutual relations. The event will contribute to effective organization of teaching process, which is dedicated to informing the lecturers and students, who study at the specialty of Accounting and audit, Finance and others about new changes. Enhancing cooperation with Ministry of Taxes Training Center is a significant step in exchanging knowledge in teaching and practical bases and preparing specialized cadres”.
Deputy Director of Human Resources Department of Training Center of Ministry of Taxes Kamran Mamishov delivered presentation on “Cadre policy of Ministry of Taxes”. Senior lecturer of economics and management department of Training Center, head of Project management group Anar Mirzayev gave information about the activity of the Center and the events held for the youth. After demonstration of video about the work of Training Center, Anar Mirzayev spoke about tax policy of the state and innovations in this sphere. Senior lecturer of Training Center Azer Mustafayev delivered presentation about main features of recent changes in Tax Code and tax payment system. He notified that the changes encompass 5 main directions: supporting entrepreneurship, reducing the size of tax evasion and “shadow economy”, expanding taxation base, improving tax administration, increasing efficiency of current and new tax breaks.