Əsas səhifə | Xəbərlər | "Yeni Fikir VI" startap müsabiqəsi əsasında təlim və mentorluq tədbiri keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Mart 2019 14:38
"Yeni Fikir VI" startap müsabiqəsi əsasında təlim və mentorluq tədbiri keçirildi
Martın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində "Yeni Fikir VI" startap müsabiqəsi əsasında təlim və mentorluq tədbiri keçirildi.
İnnovativ sahibkarlığın inkişafı məqsədilə keçirilən "Yeni Fikir" startap müsabiqəsi hazırda 6-cı dəfə başlayıb. Müsabiqə Bakı Mühəndislik Universitetinin təşkilatçılığı və BP-nin sponsorluğu ilə təşkil edildi.
Tədbirdə universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov çıxış edərək qonaqları və tədbir iştirakçılarını salamladı, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən uğurlu iqtisadi siyasətin prioritet istiqamətlərindən olan sahibkarlığın inkişafı istiqamətində aparılan islahatlar, startap layihələrinin dəstəklənməsi ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verdi. Startapların dəstəklənməsi istiqamətində görülən işlərdən söz açan prorektor qeyd etdi ki, "Yeni Fikir" startap müsabiqəsi (YFM) də innovativ sahibkarlığın inkişafını dəstəkləyən layihədir. Layihənin keçirilməsində məqsəd milli startapların üzə çıxarılması və inkişafına dəstək vermək, bu istiqamətdə maarifçilik işləri həyata keçirməkdir. Son dövrlərdə Azərbaycanda startap sahəsinə qarşı diqqət və marağın artıdığı müşahidə edilir. Xüsusən də universitetlərdə startapla bağlı fəaliyyətlər artır, startap komandaları formalaşır. Təhsil sahəsində innovativ yeniliklərə daha çox meyilli olan Sumqayıt Dövlət Universiteti artıq bu sahə üzrə böyük uğurlar əldə edir.
Tədbirdə Bakı Mühəndislik Universitetinin Texnoparkın direktoru və Yeni Fikir Startap Müsabiqəsinin layihə rəhbəri İsa Qasımov, onun köməkçisi Tengiz Ağakişiyev, təlimçi-mentorlar: Rəşad Eyvazov, Rəşid Əliyev və Vüsal Kərimli iştirak edərək müsabiqənin şərtləri, imkanları, müraciət qaydaları haqqında məlumat verdilər, tələbələrin suallarını cavablandırdılar. Qeyd etdilər ki, müsabiqə ilə bağlı ətraflı informasiya yenifikir.az veb səhifəsində yerləşdirilib.
Qeyd edək ki, müsabiqədə qalib gələcək startapların inkişafı və şirkətləşməsi prosesi də BP-nin maliyyə dəstəyi ilə həyata keçiriləcək.

TRAINING ON THE BASE OF “NEW IDEA VI” STARTUP COMPETITION
On March 14, the training and mentoring event was held on the base of “New Idea VI” startup competition at Sumgayit State University.
“New Idea” startup competition commenced for the 6th time, which was held for the purpose of advancement of innovative entrepreneurship. The contest was held by the organization of Baku Engineering University and BP’s financial support.
Vice-rector on Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov hailed the guests and participants and gave information about reforms carried out for development of entrepreneurship which is the priority direction of economic policy conducted by the leadership of President of Azerbaijan Republic, as well as about events held for supporting startup projects. He noted: “New Idea” startup competition is the project that supports advancement of innovative entrepreneurship. The object of holding the project is revealing national startups and supporting their improvement. Recently, the activities on startups are increasing at the universities, startup teams are formed. Sumgayit State University also gains great achievements on this sphere”.
Head of Baku Engineering University Technopark and project manager of “New Idea” startup competition Isa Gasimov, his assistant Tengiz Aghakishiyev, trainer-mentors Rashad Eyvazov, Rashid Aliyev and Vusal Karimli took part in the event and informed everyone about the terms of competition, opportunities and application rules and also responded the students’ questions. They notified that detailed information about the competition is placed on yenifikir.az website.