Novruz bayramı təntənə ilə qeyd edildi
Novruz bayramının gəlişi əsl ümumxalq və dövlət bayramı səviyyəsində ölkəmizin bütün bölgələrində böyük izdihamla, ruh yüksəkliyi ilə qeyd edilir. Bolluğun, bərəkətin və xeyirxahlığın təcəssümü olan Novruz Bayramı Sumqayıt Dövlət Universitetində böyük təntənə ilə qeyd edildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov Novruzun ölkəmiz və xalqımız üçün tarixi və mədəni əhəmiyyətindən danışaraq bildirdi ki, əsrlər boyu Azərbaycan xalqı bu bayramı qeyd etmiş, milli adət-ənənələri öz qəlbində yaşatmışdır. Minilliklər içərisindən keçib gələn bu qədim el bayramı tarix boyu qadağalara və təqiblərə məruz qalsa da, öz gözəlliyini indi də saxlayır. Novruz bayramı sovetlər birliyi dövründə rəsmən yasaq edilsə də, ümummilli lider Heydər Əliyevin milli ənənə və dəyərlərə daxilən möhkəm bağlılığı bu bayramın xalq arasında sevilərək yaşadılmasını təmin etmiş, folklorşünaslıq və fəlsəfə sahəsində aparılan elmi tədqiqatlarda onun ideoloji-siyasi əhəmiyyəti önə çəkilmişdir. Odlar yurdu Azərbaycanımızda Novruz ənənələrinin yaşanması xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərə verdiyi ən yüksək qiymətin bariz nümunəsidir. Bu gün Ulu öndərimizin milli dəyərlərimizin yaşadılması ilə bağlı siyasəti Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin məqsədyönlü fəaliyyəti sayəsində müstəqil Azərbaycan və onunla birlikdə milli dəyərlərimiz də beynəlxalq aləmdə tanınır və qəbul edilir. UNESCO-nun Novruz bayramını dünya xalqlarının qorunan qeyri-maddi mədəni irsi siyahısına daxil etməsi, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı Baş Məclisinin isə Novruz bayramını - martın 21-ni Beynəlxalq Novruz Günü elan etməsi milli dəyərlərimizin dünya miqyasında təsdiqinin ən gözəl nümunəsidir. Bu işlərdə isə mədəni irsimizin ən böyük qayğıkeşi, Azərbaycanın Birinci–vitse Prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın xidmətləri əvəzedilməzdir.
Novruz bayramı münasibətilə öz təbriklərini bir daha çatdıran rektor hər bir ailəyə ruzi-bərəkət, sevinc arzuladı.
Bayram tədbirində el ağsaqqalı Dədə Qorqud Novruzun gəlişi münasibətilə xeyir-dua verdi. Bayramının əsas personajları olan Bahar qızı, Kosa və Keçəl öz maraqlı zarafatları ilə şənliyə xüsusi zövq qatdılar. Eyni zamanda milli mətbəximizin və geyimlərimizin, xalq yaradıcılığının, el sənətkarlığının ən gözəl nümunələri nümayiş olundu. Universitetin “Səma” rəqs qrupunun rəngarəng rəqsləri, respublikamızın tanınmış mədəniyyət və incəsənət nümayəndələrinin ifası tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılandı.

Yerləşdirilmə tarixi : 15 March 2019 14:18
Novruz holiday is celebrated in all regions of the country as a national and state holiday with great enthusiasm. The holiday celebrated at Sumgayit State University solemnly, too.
Rector Professor Elkhan Huseynov highlighted historical and cultural significance of Novruz for our country and nation and notified: “Azerbaijani people have celebrated this holiday for centuries and preserved national traditions. Novruz holiday prohibited officially in Soviet period, but had a national holiday status during Heydar Aliyev’s presidency. Keeping Novruz traditions in Land of fire is a sample of value given to national and spiritual values. The policy of National leader on keeping our national values alive is successfully carried on by President Ilham Aliyev. As a result of the policy, sovereign Azerbaijan and our national values are recognized and accepted in international arena. Novruz was included in a list of intangible cultural heritage of UNESCO and UN General Assembly declared March 21 as an International Novruz Day. This is a sample of approval of our traditions around the world. First vice-president Mehriban Aliyeva’s services are indispensable in this field”.
Rector congratulated everyone on occasion of Novruz holiday and wished sustenance, profusion and happiness.
Dada Gorgud blessed everyone on occasion of Novruz in the event. Main personages of holiday Kosa and Kechal, Bahargiz caused a real holiday ambiance. The samples of national cuisine, clothes, folklore and handicraft demonstrated in the event. Dances of “Sema” dance group of the University and performances of famous singers of the Republic were welcomed by attendees.