Əsas səhifə | Xəbərlər | “Milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasında və inkişafında Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda növbəti məşğələ
Yerləşdirilmə tarixi : 19 Mart 2019 13:48
“Milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasında və inkişafında Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda növbəti məşğələ
Martın 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində “Milli mənəvi dəyərlərimizin qorunmasında və inkişafında Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda növbəti məşğələ keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq ümummilli lider Heydər Əliyevin milli mənəvi dəyərlərin qorunmasına göstərdiyi qayğıdan söhbət açdı. Bildirdi ki, Azərbaycan xalqının çoxəsrlik milli dəyərlərinin qorunub yaşadılması, müasir milli müstəvidə inkişaf etdirilməsi Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Görkəmli dövlət xadimi soykökümüzə qayıdışın, milli hisslərimizin oyanışının xalqımız üçün gərəkliliyini nəzərə almış, bu sahəni hər zaman diqqət mərkəzində saxlamışdır. Milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və gələcək nəsillərə çatdırılması bu gün də öz aktuallığını qoruyub saxlayır. Çünki milli-mənəvi dəyərlərimizin Azərbaycan xalqının formalaşmasına təsiri ilə yanaşı, milli dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsində də xüsusi rolu vardır. Bu baxımdan Ulu öndər Heydər Əliyev məktəbinin gənc nəslə aşılanması ən vacib məsələlərdən biridir. Sevindirici haldır ki, ümummilli liderimizin milli-mənəvi dəyərlərimizin yaşadılması ilə bağlı müəyyənləşdirdiyi ənənələr müqəddəs bir miras kimi qorunur. Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi strateji inkişaf kursunun uğurları sayəsində Azərbaycan çağdaş tarixinin intibah mərhələsinə qədəm qoyaraq müstəqil dövlət kimi iqtisadi inkişaf potensialına görə lider ölkəyə çevrildi. Prezident cənab İlham Əliyevin 2016-cı ili “Multikulturalizm ili”, 2017-ci ili “İslam Həmrəyliyi İli” elan etməsini həmrəyliyə, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasına mühüm töhfə olduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı. Rektor onu da qeyd etdi ki, respublikanın Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun və İSESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyeva çoxşaxəli fəaliyyətində ümummilli liderin zəngin dövlətçilik və idarəçilik fəlsəfəsinə əsaslanaraq milli-mənəvi və intellektual yüksəlişə xidmət edən ideyaların cəmiyyətdə daha da möhkəmlənməsinə çalışmışdır. Azərbaycanın Birinci xanımı ilk növbədə milli maraqların keşiyində duran xadimdir. Məhz Mehriban xanımın birbaşa təşəbbüsü ilə ənənəvi milli musiqinin, ədəbiyyat və poeziyanın inkişafı ilə bağlı olduqca mühüm proqramlar həyata keçirilir. Azərbaycan muğam sənətinin dünyada tanınması istiqamətində də böyük işlər görüldü. İstər milli-mənəvi irsin qorunması və dünya miqyasında təbliği, istər elm və təhsilin səviyyəsinin yüksəldilməsi yönündə həyata keçirdiyi strateji layihələr onun fəal vətəndaşlıq mövqeyində dayanmasının, yüksək mənəvi məsuliyyətinin təzahürüdür.
Folklorşünaslıq elmi tədqiqat laboratoriyasının rəhbəri, filologiya elmləri doktoru, professor Aslan Bayramov “Milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasında və inkişafında Heydər Əliyevin rolu”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Böyükxanım Eminli “Novruz – Həmrəylik və birlik bayramı”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının baş müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Dəyanət Cümənov “Azərbaycan ədəbiyyatında Novruz bayramının adət-ənənələrinin təsviri”, Mühəndislik fakültəsinin I kurs tələbəsi Aysel Vəlizadə “Milli mənəvi dəyərlərimizin qorunması və inkişafında yeni mərhələ”, Filologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Qəmər Mahmudova “Heydər Əliyev Fondu və müstəqillik dövründə milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Bildirildi ki, ölkəmizdə həmişə yüksək tolerantlıq mühiti hökm sürmüş, milli-mənəvi dəyərlərə hörmət olmuşdur. Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev milli dəyərlərimizin öyrənilməsini, qorunub saxlanılmasını, inkişaf etdirilməsini əsas vəzifələrdən biri kimi irəli sürərək deyirdi ki, bunları qoruyub saxlayan xalq həmişə müstəqillik yolu ilə getmək və müstəqilliyini qorumaq əzmində olacaqdır. Prezident cənab İlham Əliyev bütün sahələrdə olduğu kimi, dini, milli-mənəvi dəyərlərin qorunması sahəsində də ardıcıl siyasət həyata keçirir, xalqımız da milli-mənəvi dəyərləri yüksək tutaraq daim nəsildən-nəslə ötürür.

Home | News | FOLLOWING TRAINING ON “THE ROLE OF HEYDAR ALIYEV IN PRESERVING AND ADVANCING OUR NATIONAL AND SPIRITUAL VALUES”
Yerləşdirilmə tarixi : 19 March 2019 13:48
FOLLOWING TRAINING ON “THE ROLE OF HEYDAR ALIYEV IN PRESERVING AND ADVANCING OUR NATIONAL AND SPIRITUAL VALUES”
On March 19, the following training was held on “The role of Heydar Aliyev in preserving and advancing our national and spiritual values” in Heydar Aliyev Center of Sumgayit State University.
Rector of University Professor Elkhan Huseynov launched the event with welcome speech and spoke about the care of National leader Heydar Aliyev to protection of national and moral values. He notified: “Protecting our values and keeping them for future generations is still actual nowadays. Since our national values have special role in strengthening our statehood and forming Azerbaijani nation. So, it is substantial to instill Heydar Aliyev heritage to young generation. Thanks to achievements of strategic development course of President Ilham Aliyev, our independent country became a leader state for its development potential. Announcement of 2016 “Year of multiculturalism”, 2017 “Islam Solidarity year” is a significant contribution to preservation of national and spiritual values. And also first vice-president of Republic, president of Heydar Aliyev Foundation, goodwill ambassador of UNESCO and ISESCO Mehriban Aliyeva has always tried to reinforce the ideas that serve to national-moral and intellectual progress, by relying on statehood and management philosophy of great leader in her activity. By the initiative of Mehriban Aliyeva, substantial programs are implemented related with development of traditional national music, literature and poetry. Great works have been executed in direction of making mugham known in the world. Strategic projects for protecting and promoting national and spiritual heritage, as well as for increasing the level of science and education are manifestation of her high spiritual responsibility”.
The following people delivered report in the event: head of Folklore studies scientific-research laboratory, doctor of philological sciences Professor Aslan Bayramov – “The role of Heydar Aliyev in preserving and advancing our national and spiritual values”; chairwoman of Department of Azerbaijani language and its teaching methods, PhD in philology docent Boyukkhanim Eminli – “Novruz-holiday of solidarity and unity”, senior lecturer of Department of Azerbaijani and foreign countries literature PhD in philology Dayanat Jumanov – “Description of Novruz traditions in Azerbaijani literature”; I course student of Engineering faculty Aysel Valizade – “New stage in preserving and advancing our national and spiritual values”; III course student of Philology faculty Gamar Mahmudova – “Heydar Aliyev Foundation and protecting national and moral values in independence period”. They notified that our people always respected our values. Outstanding statesman Heydar Aliyev said that the people that protect their national values will be able to preserve their sovereignty. President Ilham Aliyev also conducts consecutive policy in the sphere of preserving religious, national and moral values like in all fields and our people pass their values from generation to generation.