Əsas səhifə | Xəbərlər | Elm gününə həsr olunmuş sərgi
Martın 27-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elm günü münasibətilə professor-müəllim heyətinin yaradıcılıq sərgisi təşkil olundu.
Universitetin hər üç tədris binasının foyesində təşkil olunan sərgidə kafedra və laboratoriyalarda aparılan elmi-tədqiqat işləri nəticəsində çapdan çıxmış kitablar, yüksək impakt faktorlu jurnallarda dərc edilmiş məqalələr, alınmış patentlər, layihə işləri, qurulmuş maketlər, cihazlar, qurğular, rəsmlər və s. nümayiş olundu.
Rektor professor Elxan Hüseynov sərginin əhəmiyyətindən bəhs edərək bildirdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda elm və təhsillə bağlı siyasəti artıq real şəkildə özünün müsbət təzahürünü göstərməkdədir. Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin yolunu uğurla davam etdirən Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Elm günü”nün təsis edilməsi haqqında 2018-ci il 9 aprel tarixli Sərəncamı da Azərbaycan elminə göstərdiyi diqqət və qayğının bariz nümunəsidir. Belə bir günün təsis edilməsi elm adamlarının qarşısında daha ciddi vəzifələr qoyur. Universitetdə müasir tələblərə uyğun kadr hazırlığına mühüm diqqət yetirilidiyini diqqətə çatdıran rektor onu da vurğuladı ki, alimlərimizin İmpakt faktorlu jurnallarda yayımlanan məqalələrinin sayı ildən–ilə artır. Universitetdə alimlər üçün yaradılan əlverişli şərait elmi-tədqiqat işlərinin sayının çoxalmasına, keyfiyyətin isə artmasına səbəb olub. Bu baxımdan universitetin elmlər doktoru və professorlarının əldə etdiyi elmi nailiyyətlərin nümayiş etdirilməsinə ciddi ehtiyac yaranıb. Elə sərginin keçirilməsində məqsəd elmin bugünkü nailiyyətlərini tanıtmaq, müasir elmi bilikləri təbliğ etmək, eləcə də elmi-tədqiqat işlərinin səmərəliliyini artırmaqdır. Rektor bu cür sərgilərin davamlı olaraq keçiriləcəyini diqqətə çatdırdı.
Onu da qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində 2019-ci ildə “Elm günü”nün qeyd edilməsi ilə bağlı nəzərdə tutulan Tədbirlər planına əsasən Tarix və coğrafiya fakültəsi üzrə “Azərbaycanın dövlətçilik tarixindən”, “Nəsiminin fəlsəfi görüşləri” mövzularında dəyirmi masalar, akademiklər: Y.M.Mahmudovla və R.M.Məmmədovla görüşlər, son illərin nəşrlərindən ibarət sərgi, Filologiya fakültəsi üzrə professorlar Əbdüləzəl Dəmirçizadənin 110, Afad Qurbanovun, Yusif Seyidovun, Fərhad Zeynalovun 90 illik yubileyləri münasibətilə Azərbaycanın məşhur dilçi alimləri ilə “Dilçilik elminin dünəni, bu günü və sabahı” mövzusunda görüş, Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi ilə əlaqədar “Nəsimi dili”, Professor Q.Kazımovun “Azərbaycan dili sintaksisinin aktual problemləri”, “Əbdüləzəl Dəmirçizadə -110”, “Afad Qurbanov-90”, “Yusif Seyidov- 90”, və “Fərhad Zeynalov-90” mövzularında elmi seminarlar, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi üzrə Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzi, Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi yanında Maliyyə Elm-Tədris Mərkəzi ilə müqavilə əsasında və Milli Mühasiblər Forumunun fərdi iştirakı ilə “Mühasibat uçotu haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişikliklərin müzakirəsi” mövzusunda dəyirmi masa, treninq, kurs və seminar, “İqtisadi terminlər” adlı bilik yarışı, Kimya və biologiya fakültəsi üzrə “Kimya texnologiyası və mühəndisliyinin innovativ inkişaf perspektivləri” mövzusunda Beynəlxalq konfrans, Kimya və biologiya gecəsinin keçirilməsi, AMEA-nın Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın həqiqi üzvü, akademik, əməkdar müəllim, kimya elmləri doktoru, professor Dilqəm Tağıyev, AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, kimya üzrə elmlər doktoru, professor Bəxtiyar Məmmədov, AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü, biologiya elmləri doktoru, professor Pənah Muradovla görüş, AMEA Polimer Materialları İnstitutunun alimləri ilə birlikdə Dünya TV-də Elm gününə həsr olunmuş verilişin hazırlanması, Sumqayıt şəhər orta məktəb şagirdləri arasında Kimya və biologiya fənlərindən olimpiadaların keçirilməsi, Riyaziyyat fakültəsi üzrə I-III kurs tələbələri arasında Riyaziyyat üzrə olimpiadaların keçirilməsi, “Bu günün şagirdi, sabahın alimi”dir devizi altında Sumqayıt şəhər məktəblərinin IV-XI sinif şagirdləri arasında riyaziyyat üzrə fənn olimpiadasının keçirilməsi, son illərin nəşrlərin ibarət sərgi, Fizika və elektroenergetika fakültəsi üzrə AMEA-nın müxbir üzvü, Radiasiya Problemləri İnstitutunun direktoru, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru professor O.Ə.Səmədovla görüş, BDU-nun professoru, fəl.e.d. Ə.B.Məmmədovun iştirakı ilə “Muasir fizikanın fəlsəfi problemləri” mövzusunda seminarın keçirilməsi nəzərdə tutulub.

Home | News | EXHIBITION ON “SCIENCE DAY”
On March 27, the creativity exhibition of professor-teacher staff was organized at Sumgayit State University on occasion of “Science day”.
The books published as a result of research works, conducted in departments and laboratories, the articles published in impact factor journals, gained patents, project works, constructed models, apparatuses, devices, photos, etc. were displayed in the exhibition held in the foyers of 3 teaching buildings of the University.
Rector Professor Elkhan Huseynov emphasized the importance of exhibition and notified: “Great leader Heydar Aliyev’s policy about science and education in Azerbaijan gives its positive results. The Order of President Ilham Aliyev on setting up “Science day” dated April 9, 2018 is a sample of his care and attention to Azerbaijani science. At SSU cadre preparation in accordance with modern demands is of great importance and the number of our scholars’ articles published in impact factor journals is rising year by year. Created circumstances for scientists lead to increase in the number of research works and their quality. Therefore, there is a need to display scientific achievements of doctors of sciences and professors of the University. The purpose of this exhibition is to display recent scientific achievements, promote modern knowledge and increase efficiency of research works”.
Rector continued his speech: “According to action plan about marking “Science day” in 2019 at Sumgayit State University, the following events were held in the faculties: Round tables about “Statehood history of Azerbaijan”, “Philosophical views of Nasimi”, meetings with academicians Y.M.Mahmudov and R.M.Mammadov in History and geography faculty; the meeting on “Past, today and future of linguistics” with outstanding linguist scholars of Azerbaijan on occasion of 110th anniversary of Abdulazal Damirchizade, 90th anniversary of Afad Gurbanov, Yusif Seyidov, Ferhad Zeynalov, “Nasimi’s language” related with 650th anniversary of Azerbaijani poet Imadaddin Nasimi, scientific seminars on “Actual problems of syntaxes of Azerbaijani language”, “Abdulazal Damirchizade-110”, “Afad Gurbanov-90”, “Yusif Seyidov-90”, “Ferhad Zeynalov-90” in Philological faculty; round table on “Explanation of amendments to the law of Azerbaijan Republic on accounting” by participation of members of National Accountants Forum and Center for Economic Researches and Teaching under Ministry of Finance of Azerbaijan Republic, knowledge contest “Economic terms” in Economics and Management faculty; International conference on “Innovative development perspectives of chemical technology and engineering”, meeting with doctor of chemical sciences Professor Dilgam Taghiyev, Head of Polymer Materials Institute, correspondent member of ANAS Bakhtiyar Mammadov, Deputy director of Microbiology Institute of ANAS, associate member of ANAS Panah Muradov in Chemistry and biology faculty; Olympiads on mathematics among I-III course students, exhibition of recent publications in Mathematics faculty; meeting with director of Institute of Radiation problems O.A.Samadov, seminar with professor of BSU A.B.Mammadov on “Philosophical problems of modern physics” in Physics and electroenergetics faculty”.