Əsas səhifə | Xəbərlər | Elm gününə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirildi
Martın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elm gününə həsr olunmuş “Azərbaycan dilçiliyinin korifeyləri” adlı elmi-praktik konfrans keçirildi. Konfransda universitetin professor-müəllim heyəti, ADU-nun Azərbaycan ədəbiyyatı və Azərbaycan dilçiliyi kafedrasının müdiri professor Adil Babayev, BDU-nun Dünya ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Cəlil Nağıyev, Türkologiya kafedrasının professoru Məmmədəli Novruzov (Qıpçaq), ADPU-nun Müasir Azərbaycan dili kafedrasının müdiri professor Buludxan Xəlilov iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq qonaqları salamladı və onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi, Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və inkişafı istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən islahatlardan danışdı. Bildirdi ki, hər bir xalqın milli mənəvi dəyərlərini yaşadan, inkişaf etdirən onun dilidir. Azərbaycan xalqının da ana dili onun milli varlığını müəyyən edən başlıca amillərdəndir.Azərbaycan dilinin dünya dilləri sırasında layiqli yer tutmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin tarixi xidmətlərini diqqətə çatdıran rektor Ulu öndərin həyata keçirdiyi milli dil siyasəti, dilimizin dövlət dili statusu alması, Azərbaycan dilinin geniş təbliği istiqamətində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər və bu sahədə imzalanan mühüm dövlət sənədlərindən bəhs etdi. Vurğuladı ki,ümummilli liderin önəm verdiyi dil siyasəti onun layiqli varisi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən də uğurla davam etdirilir. Cənab İlham Əliyevin ana dilinin dövlət dili kimi geniş, maneəsiz işləkliyi üçün göstərdiyi siyasi, milli iradə, gördüyü məqsədyönlü işlər də Azərbaycan dilinin nüfuzunun yüksəlməsinə və türk dilləri arasında mötəbər mövqe qazanmasına xidmət edir. Rektor onu da qeyd etdi ki, Azərbaycan dilçiliyinin istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, dilçiliyin aktual problemlərinin tədqiqində və tədrisində böyük xidmətləri olan bu görkəmli alimlər çoxcəhətli və geniş diapazonlu elmi yaradıcılıqları ilə ölkəmizdə dilçilik elmini zənginləşdirərək, öz dəyərli töhfələri ilə daima xatırlanır, yad edilir.
Universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov “Ə.Dəmirçizadə və Azərbaycan fonetikası”, Folklorşünaslıq elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiri professor Astan Bayramov “Afad Qurbanov və Azərbaycan onomologiyası”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Böyükxanım Eminli “Professor Yusif Seyidovun elmi-pedaqoji fəaliyyəti”, baş müəllim Elnarə Əhmədova “Türkologiya elminin inkişafında professor Fərhad Zeynalovun rolu” mözularında çıxış edərək görkəmli dilçi-alimlərin həyat və yaradıcılıqlarından, onların zəngin elmi pedaqoji fəaliyyətlərindən danışdılar, dilçiliyin inkişafında mühüm xidmətləri olduğunu qeyd etdilər. Bildirdilər ki, ömürlərinin çox hissəsini Azərbaycan dilçilik elminin inkişafına həsr edən bu elm xadimlərinin irsi gələcək nəsillərə böyük töhfədir. Dilçilik elmimizin bu parlaq simalarının işıqlı xatirələri onları tanıyanların, həmkarları və yetirmələrinin qəlbində əbədi yaşayacaq və hər zaman fəxrlə anılacaqlar.

On March 28, scientific-practical conference entitled “Coryphaei of Azerbaijani linguistics” dedicated to Science day was held at Sumgayit State University. Professor-teacher staff, chairman of Department of Azerbaijani literature and Azerbaijani linguistics AUL Professor Adil Babayev, head of Department of World literature of BSU Professor Jalil Naghiyev, professor of Turkology department Mammadali Novruzov (Qipchaq), chairman of Department of Modern Azerbaijani language of ASPU Professor Buludkhan Khalilov took part in the conference.
Rector of University Professor Elkhan Huseynov started the conference by welcome speech, hailed the guests, expressed his satisfaction on seeing them at the University and spoke about reforms implemented in direction of preserving and advancing purity of Azerbaijani language. Rector said: “The native language of Azerbaijani people is one of the principal factors determining its national existence”. Emphasizing historical services of great leader Heydar Aliyev in promotion of Azerbaijani language, the professor pointed out significant state documents signed in this field. He continued: “Language policy of national leader is successfully carried on by his heir President Ilham Aliyev. The works executed by him for wide functionality of native language as a state language serve progress of reputation of Azerbaijani language”. Rector also highlighted that these outstanding scientists, who have great services in defining directions of Azerbaijani linguistics, research and teaching of actual problems of linguistics enrich the science of linguistics in our country by their creativity and also remembered and memorized by their valuable contributions.
The following people delivered speech in the conference: vice-rector on Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov – “A.Damirchizade and Azerbaijani phonetics”; head of Folklore studies scientific-research laboratory Professor Astan Bayramov – “Afad Gurbanov and Azerbaijani onomology”; chairwoman of Department of Azerbaijani language and its teaching methods docent Boyukkhanim Eminli – “Scientific-pedagogical activity of Professor Yusif Seyidov”; senior lecturer Elnara Ahmadova – “The role of Professor F.Zeynalov in advancement of turkology”. They spoke about life and activity of linguist-scholars, their rich pedagogical activities, significant services in development of linguistics. The speakers notified that the heritage of these scientists is a great contribution to future generations. Their memories will live forever in the hearts of their colleagues, students and those, who know them.