Əsas səhifə | Xəbərlər | 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş elmi - praktik konfrans
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Mart 2019 14:40
31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş elmi - praktik konfrans
Sumqayıt Dövlət Universitetində 31 mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş elmi - praktik konfrans keçirildi. Əvvəlcə soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi. Konfransı universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq bildirdi ki, erməni millətçilərinin Azərbaycan xalqına qarşı yürütdüyü soyqırımı və təcavüz siyasəti 200 illik tarixə malikdir. Silahlı erməni-bolşevik birləşmələrinin 31 mart və 1-2 aprel tarixlərində azərbaycanlılara qarşı törətdikləri qırğınlar kütləvi xarakter daşıyıb, erməni silahlı dəstələri günahsız insanları amansızcasına qətlə yetiriblər. Mart soyqırımı zamanı Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəlif bölgələrində, eləcə də Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Hacıqabul, Salyan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə Bakı Soveti və daşnak erməni silahlı dəstələrinin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri qırğın nəticəsində dənizdən-dənizə “Böyük Ermənistan” yaratmaq xülyasında olan ermənilər tərəfindən Şamaxıda 7 min dinc sakin öldürülmüş, 72 kənd dağıdılmış, Quba qəzasının isə 122 kəndi yandırılmışdır. Qırğınlar zamanı 50 mindən çox insan qətlə yetirilmiş, Qafqaz İslam Ordusunun Nuru Paşanın komandanlığı altında Azərbaycana gəlişi qırğınların qarşısını almışdır.
Rektor onu da bildirdi ki, ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri bu soyqırımı aktları və deportasiya siyasəti ilə bağlı məsələyə ilk siyasi-hüquqi qiymət ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən verilmişdir. Azərbaycan tarixinin səhifəsinə qara hərflərlə yazılan 31 mart tarixi Ulu öndər Heydər Əliyevin 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanına əsasən Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd edilir, soyqırımı qurbanlarını anma tədbirləri keçirilir. Bu gün dahi şəxsiyyətin yolunu uğurla davam etdirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Azərbaycanın milli problemlərinin beynəlxalq səviyyəyə qaldırılması, erməni vandalizminin ifşası istiqamətində qətiyyətli fəaliyyət göstərir. Ölkə başçısının rəhbərliyi ilə 1918-ci il 31 Mart soyqırımına dair həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində ardıcıl işlər görülür. Həmçinin Azərbaycan Respublikasının Birinci Vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya tanıdılması istiqamətində mühüm tədbirlər həyata keçirir, bəşəriyyətin ən böyük faciələrindən olan 31 Mart və Xocalı soyqırımları haqqında faktların beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində sistemli və ardıcıl fəaliyyət göstərir, bununla əlaqədar çoxsaylı kitablar və nəşrlər dərc olunur. Eyni zamanda soyqırımlar barədə faktların dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün hər il dövlət səviyyəsində müəyyən tədbirlər həyata keçirilir.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “31 mart 1918-ci il soyqırımı: Bakıda törədilən qırğınlar”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Samir Kərimli “1918-ci ildə ermənilər tərəfindən Azərbaycanın bölgələrində törədilən qırğınlar”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov “Qərbi Azərbaycandan azərbaycanlıların deportasiyası”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Nofəl Abdullayev “Ulu Öndər Heydər Əliyevin ““Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 26 mart 1998-ci tarixli Fərmanının tarixi mahiyyəti haqqında” mövzularında məruzə ilə çıxış edərək ermənilərin xalqımızın başına gətirdikləri müsibətlərdən söz açdılar. Bildirdilər ki, erməni millətçiləri təkcə ötən əsrdə deyil, tarix boyu xalqımıza qarşı dəhşətli soyqırımlar törətmiş, deportasiyalar həyata keçirmişlər. Hər birimizin vətəndaşlıq borcu isə bu soyqırımlarını, qanlı olayları dünya ictimaiyyətinə lazımi səviyyədə çatdırmaqdır.

SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE DEDICATED TO 31 MARCH –GENOCIDE DAY OF AZERBAIJANIS
Scientific-practical conference dedicated to 31 March – Genocide Day of Azerbaijanis was held at Sumgayit State University.
At first, the memory of the genocide victims commemorated with a minute of silence.
Rector of University Professor Elkhan Huseynov, made a welcome speech and notified that through the history Armenians pursued an aggressive policy against our nation and time by time they made genocides against our nation with an aim to establish the Great Armenian state from sea to sea, meanwhile they made their key goal to get our historical lands with the help of their supporters. In 1918, Armenians killed widely about thousands of peaceful people in Baku. Besides, such kind of action of Armenians continued in the regions of the country such as, Guba, Khachmaz, Shamakhi, Lankaran, Hajiqabul, Salyan Zengezur, Garabagh, Nakhchivan and etc. During the March terrible events many cities and regions of the country were ruined. Namely, Shusha, the city of Garabagh region underwent unbelievable massacre and destruction. Meanwhile, during these terrible actions more than 50 thousand Azerbaijani people including 30 thousand people in Baku were killed and some mosques, schools and other venues were burnt and ruined. Besides, only in Zangazur were ruined 115 villages as well as 211 villages in Iravan Khanate. Arrival of Caucasus Islamic Army to Azerbaijan under the command of Nuru Pasha prevented the massacre.
The rector noted as well that since the return of the great leader Haydar Aliyev to the power, he took a strong attitude towards this matter and made a lot in order to reveal the real face of Armenian nationalists which consisted of genocides and deportation acts against our nation. The genocides and deportation acts against our nation has gained a political status on the basis of Decree “About genocide of Azerbaijani people” by a great leader issued on March 26 in 1998. Nowadays, under the leadership of the President Ilham Aliyev many consistent and expedient works are done in order to remove the results of Armenian aggression, to provide the territorial integrity and sovereignty of our republic and to propagate the fair position of the country among the leading countries and reputable organizations of the world. The role of Haydar Aliyev Foundation in this direction shall be specially underlined. That body makes a lot of projects in this direction under the leadership of Mehriban Aliyeva, the first Vice-president of our country. Namely, Haydar Aliyev Foundation set a target to deliver the realities on genocide to the world’s attention by the means of several projects and activities.
The following lecturers made speeches in the event: dean of the History and geography faculty Professor Adil Bakhshaliyev – “31 March 1918 genocide: massacre committed in Baku”; docent of Department of History and its teaching methods Samir Karimli – “Massacres committed in Azerbaijani regions by Armenians in 1918”; head of Department of Azerbaijani and foreign countries’ literature Profesor Avtandil Mammadov – “Deportation of Azerbaijanis from Western Azerbaijan”; senior lecturer of Department of History and its teaching methods Nofel Abdullayev – “About historical importance of Order of Heydar Aliyev dated 26 March, 1998”. Relying on the facts, the speakers widely spoke about the genocides and massacres made by Armenians in the native territories of Azerbaijan.