Yerləşdirilmə tarixi : 01 Aprel 2019 12:48
Martın 28-də Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov şura üzvlərini salamladı və gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsis edilmiş “27 Mart - Elm günü” universitetimizdə yüksək səviyyədə qeyd olundu, bütün fakültələrdə əməkdaşların elmi-pedaqoji fəaliyyətlərini əks etdirən stendlər, sərgilər təşkil olundu. “Elm günü”nün yüksək səviyyədə qeyd olunması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir, çünki böyük tələbə kontingenti olan ali təhsil müəssisində gənclərin elmi-tədqiqat işlərinə marağının daha da artırılmasını şərtləndirir.
Sonra Elmi Şuranın gündəliyi təsdiq olundu.
Təhsil və elm üzrə komissiyanın sədri professor Məhəmmədəli Zərbəliyev SDU-da seminar və laboratoriya dərslərinin keçirilməsinin vəziyyəti barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, Təhsil və elm üzrə komissiya SDU-nun Elmi Şurasının 23.01.2019-cu il tarixli, 05 nömrəli iclasının qərarı ilə yaradılmış və tərkibi təsdiq edilmişdir. Təhsil və elm üzrə komissiyanın planında SDU-da fəaliyyət göstərən fakültə və onların nəzdindəki kafedraların elmi və elmi-pedaqoji fəaliyyəti, kadr hazırlığı, tədris prosesinin təşkili, çatışmazlıqlar, tövsiyələr, maddi-texniki bazanın vəziyyəti və ondan istifadə, kafedra əməkdaşlarının mühazirə, laboratoriya və seminar dərslərində müasir təlim vasitələrindən istifadəsinin vəziyyəti, respublika və xarici ölkə universitetləri ilə əlaqələri və digər məsələlərin həyata keçirilməsinin vəziyyəti yoxlanılmışdır.
Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri dosent Lalə Bünyatova 2014-2019-cu illərdə TEC-in gördüyü işlər barədə hesabat verdi.
Sonra magistratura səviyyəsinin “MBA (Master of Business Administration – Biznesin idarəedilməsi) proqramı üzrə tədris prosesinin təşkili qaydaları” müzakirə və təsdiq olundu.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuraya 5 (beş) dərs vəsaiti və 6(altı) fənn proqramı daxil olub. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verilib.
Sonra Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının əməkdaşı Vəlyəddin Nüsrət oğlu Əhmədova həmin kafedra üzrə dosent elmi adının verilməsinə dair AAK qarşısında vəsatətin qaldırılması qərara alındı. Bununla da, Elmi Şuranın iclası yekunlaşdı.

Yerləşdirilmə tarixi : 01 April 2019 12:48
On March 28, following meeting of Scientific Board held. University rector Professor Elkhan Huseynov hailed Board members and informed them about issues on agenda. He noted: “27 March “Science day”, instituted by the Order of President Ilham Aliyev, marked at a high level at our University. Stands and exhibitions were organized in all faculties displaying scientific-pedagogical activity of employees. Since “Science day” is of great importance in terms of increasing the interest of students to research works”.
Afterwards the agenda of Scientific Board confirmed.
Chairman of Commission on Education and science Professor Mahammadali Zarbaliyev gave wide information about condition of holding seminars and laboratory lessons in SSU. He highlighted that Commission on Education and science was instituted by the decision of meeting of Scientific Board of SSU dated 23.01.2019 № 05. The commission examines scientific and pedagogical activity of faculties and departments under them, cadre preparation, shortages, organization of education process, suggestions, status of material-technical base, usage of modern teaching means in seminars and laboratory lessons, relations with universities of foreign countries and execution of other issues.
Chairwoman of Student Scientific Society docent Lala Bunyatova reported about works carried out in SSS in 2014-2019.
Then, “Organization rules of teaching process on MBA (Master of Business Administration) program” of Master’s degree was discussed and confirmed.
Scientific secretary Professor Mukhtar Samadov gave information about giving publication right (griffin) to teaching aids. He noted that 5 textbooks and 6 subject programs were sent to Scientific Board for publication right. After discussion teaching aids were permitted to be published.
At the end it was decided to apply to SAC on giving docent scientific title to the employee of Department of Chemistry and its teaching methods Valyaddin Nusrat oglu Ahmadov. Thus, the meeting of Scientific Board concluded.