Tarixçi-alimlərimiz 16 saylı orta məktəbdə 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününün qurbanlarını andılar
Bu il azərbaycanlıların soyqırımından 101 il ötür. Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının təşəbbüsü ilə Sumqayıt şəhər 16 saylı orta məktəbdə 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş anım tədbiri təşkil edilmişdir.
Anım tədbirində kafedranın tarixçi-alimləri, məktəbin müəllim-şagird heyəti, eləcə də universitetimizin həmin məktəbdə pedoqoji təcrübədə olan tələbələri iştirak etdi.
Əvvəlcə Vətən uğrunda canından keçmiş şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan məktəbin direktoru Niyaz Süleymanov bildirdi ki, SDU-nun dosenti Sona Məhərrəmovanın rəhbərliyi ilə bir qrup tarixçi-alimlərimiz tariximizin unudulmayan hadisələrindən olan azərbaycanlıların soyqırımı haqqında, eləcə də tarixən Azərbaycana qarşı ermənilərin təcavüzkarlıq siyasəti barədə kollektivimiz qarşısında məruzələrlə çıxış edəcəklər. Bu da şagirdlərin milli-mənəvi dəyərlərə sədaqət ruhunda tərbiyə olunmasında, vətənpərvərlik hisslərinin aşılanmasında, tarixi keçmişimizi öyrənməyə həvəsləndirməkdə çox mühüm əhəmiyyət kəsb edəcəkdir.
SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova ermənilərin tarixən Azərbaycana qarşı məkrli siyasətindən danışaraq Azərbaycan torpaqlarına qarşı əsassız iddiaları, azərbaycanlılara qarşı görünməmiş cinayətlər, vəhşiliklər, kütləvi qırğınlar, qətl-qarətlər, talanlar, soyqırımı, etnik təmizləmə, azərbaycansızlaşdırma siyasəti və bu siyasət erməni millətçilərinin tarixən «Dənizdən-dənizə – Böyük Ermənistan» planı uğrunda əsrlərdən bəri apardıqları təcavüzün nəticəsi olduğunu bildirdi.
Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi Aytən Əsədova “Ermənilərin Bakıda törətdikləri qırğınlar” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Kafedranın müəllimi Şəhla Əhmədova soyqırımları xronoloji cəhətdən ardıcıl olaraq izlədi və soyqırımların nəticəsi olaraq Azərbaycan xalqının ermənilər tərəfindən mənəvi təcavüz siyasətinə məruz qaldıqlarını, yaşadıqları ərazilərdən deportasiya olunaraq tarixi Azərbaycan torpaqlarını tərk etdiklərini ön plana çəkərək, 50 mindən artıq azərbaycanlının öldürüldüyünü diqqətə çatdırdı.
Baş müəllimi Nofəl Abdullayev “Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 26 mart1998-ci il tarixli Fərmanının tarixi mahiyyəti haqqında” mövzusunda çıxış edərək bu fərmanda tarixçilərin yeni istiqamətdə araşdırmalar aparmasının vacibliyini, Azərbaycan xalqına qarşı dəfələrlə törədilmiş, lakin hüquqi-siyasi qiymətini almamış soyqırımların tarixin açılmamış səhifəsi olduğunu diqqətə çatdırıldığını, fərmanda 1813-cü ildən 1988-ci ilə qədər Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş vəhşiliklərin ardıcıl olaraq izah olunduğunu qeyd etdi.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin IV kurs tələbələri: Elgün Cümşüdlü, Xanım Mirəliyeva və Mətanət Məlikrzayeva “Ermənilərin Şamaxıda törətdikləri qırğınlar” mövzusunda çıxış etdilər.
Çıxışlardan sonra Tarix və coğrafiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Əliyar Rəfiyev Əhməd Cavadın “Susmaram” şeirini səsləndirdi.

OUR LECTURERS COMMEMORATED VICTIMS OF MARCH 31-GENOCIDE OF AZERBAIJANIS AT SECONDARY SCHOOL № 16
101 years have passed since the genocide of Azerbaijanis this year. Department of History and its teaching methods of Sumgayit State University arranged commemoration event at secondary school № 16 of Sumgayit city dedicated to March 31 – day of genocide of Azerbaijanis.
The historians of the Department, teachers and pupils of the school and our students, who are interning at that school, took part in the event.
At first, the memory of martyrs was commemorated with a minute of silence.
Principal of school Niyaz Suleymanov made welcome speech and notified that the historians of SSU will deliver speech to our collective about genocide of Azerbaijanis, which is one of the unforgettable events of our history, as well, aggression policy of Armenians against Azerbaijani people. This is of great importance for instilling a sense of patriotism in schoolchildren and stimulating them to learn our history.
Chairwoman of the Department of History and its teaching methods docent Sona Maharramova spoke about insidious policy of Armenians against Azerbaijani people and notified that through the history Armenians pursued an aggressive policy against our nation and time by time they made genocides against our nation with an aim to establish the Great Armenian state from sea to sea, meanwhile they made their key goal to get our historical lands with the help of their supporters.
Lecturer of the Department of History and its teaching methods Aytan Asadova made speech about “Massacres committed in Baku by Armenians”. Lecturer of the Department Shahla Ahmadova pointed out that Azerbaijani people underwent genocide which accompanied by the deportations and the degrading acts. During these terrible actions more than 50 thousand Azerbaijani people were killed.
Senior lecturer Nofal Abdullayev delivered speech on “About historical essence of Order of great leader Heydar Aliyev dated March 26, 1998 about genocide of Azerbaijanis”. He highlighted that the Order explains brutality committed against Azerbaijani people from 1813 till 1988.
Senior students of History and geography faculty Elgun Jumshudlu, Khanim Miraliyeva and Matanat Malikrzayeva spoke about “Slaughters committed by Armenians in Shamakhi”.
After speeches, junior student of History and geography faculty Aliyar Rafiyev recited “Susmaram” poem of Ahmad Javad.