“Azərbaycanda inklüziv təhsilin genişləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində təlim
Aprelin 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi, UNICEF və Təhsil Nazirliyinin birgə həyata keçirdiyi “Azərbaycanda inklüziv təhsilin genişləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində təlim keçirildi.
Təlimdə UNICEF-in təhsil proqramı üzrə rəhbəri Leyla Həsənova və universitetin bütün fakültələrindən müəllimlər iştirak etdilər.
UNICEF-in təhsil proqramı üzrə rəhbəri Leyla Həsənova Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi ilə BMT-nin Uşaq Fondunun (UNICEF) birgə əməkdaşlığı çərçivəsində inklüziv təhsil sahəsində görülmüş işlərdən bəhs etdi. Bildirdi ki, yaranmış səmərəli əməkdaşlıq və həyata keçirilən layihələr bundan sonra da Azərbaycanda təhsilin inkişafına xidmət edəcəkdir. Təlimlərin keçirilməsində məqsəd inklüziv təhsil üzrə dövlət proqramlarının həyata keçirilməsinə dəstək verməkdir.
Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova qonağı və tədbir iştirakçılarını salamladı və layihənin əhəmiyyətindən bəhs etdi. SDU-da inklüziv təhsil mühitinin yaradıldığını, əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəz təşkil edildiyini və bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin bir neçə beynəlxalq layihələrdə tərəfdaş qismində uğurla işini davam etdirdiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, universitetin inklüziv təhsil sahəsində müvafiq təcrübəsi, potensialı və mütəxəssisləri var. Sumqayıt Dövlət Universiteti belə layihəyələrə daima dəstək verir.

Home | News | TRAINING WITHIN THE PROJECT “EXPANDING INCLUSIVE EDUCATION IN AZERBAIJAN”
On April 1, the training within the project “Expanding inclusive education in Azerbaijan” was held by financial support of European Union and jointly organized by UNICEF and Ministry of Education.
Chairwoman of UNICEF on education program Leyla Hasanova and lecturers from the faculties took part in the training.
Leyla Hasanova spoke about the works executed in the sphere of inclusive education within partnership of Ministry of Education of Azerbaijan Republic and UNICEF. She noted: "Effective partnership and implemented projects will serve to the advancement of education in Azerbaijan. The object of holding the trainings is to support implementation of state programs on inclusive education”.
Head of the Department of Pedagogy and psychology docent Aytekin Mammadova hailed the guest and participants and emphasized significance of the project. She notified: “Inclusive education environment has been formed, Centre for students with disabilities was instituted in Sumgayit State University and the University takes part in international projects as a partner. SSU has proper experience, potential and specialists in the field of inclusive education and supports this kind of projects”.