Əsas səhifə | Xəbərlər | “Elm Günü”nə həsr olunmuş alimlərlə görüş keçirildi
Aprelin 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Fizika və elektroenergetika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Elm Günü münasibətilə görkəmli alimlərlə görüş keçirildi.
Görüşdə AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Oqtay Səmədov, institutda fəaliyyət göstərən bir çox laboratoriyaların rəhbərləri və universitetin professor-müəllim, tələbə heyəti iştirak etdilər.
Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev qonaqları və iştirakçıları salamladı, tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, 27 Mart - Elm Günü ilə bağlı Sumqayıt Dövlət Universitetinin təsdiqlənmiş Tədbirlər Planına uyğun olaraq, silsilə tədbirlər keçirilir. Bugünkü görüş də onlardan biridir. Prorektor qeyd etdi ki, son illər ölkəmizdə elmin inkişafı, elmi-texniki potensialın qorunub saxlanılması və modernləşdirilməsi, elm və təhsil sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, onlara daim qayğı göstərilməsi, cəmiyyətdə alimlərin, elm və təhsil işçilərinin nüfuzunun artırılması və Azərbaycanda alınmış elmi nəticələrin xaricdə tanıdılması sahəsində bir sıra mühüm qərarlar qəbul edilmişdir. Təsadüfi deyil ki, XXI əsr YUNESKO tərəfindən elm və təhsil əsri adlandırılmışdır. Bu baxımdan hazırda elm və təhsilin əlaqələndirilməsi, bir-biri ilə inteqrasiya olunmuş şəkildə, müasir texnologiyaların və innovasiyaların tətbiq edilməsi yolu ilə inkişaf etdirilməsi ən aktual və prioritet məsələdir. Bu gün Azərbaycanda məhz bu istiqamətləri əhatə edən dövlət siyasəti aparılır, iqtisadi potensialı intellekt kapitalına çevirmək sahəsində mühüm işlər görülür.
AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Səmədov çıxış edərək ölkəmizdə elmin, təhsilin inkişafına göstərilən dövlət qayğısından və rəhbərlik etdiyi institutun fəaliyyət istiqamətlərindən, görülən işlərdən, beynəlxalq əlaqələrindən danışdı. Bildirdi ki, təhsilimizə göstərilən qayğının nəticəsidir ki, bu gün cəmiyyətdə alimin nüfuzu xeyli artmış, bütün elm sahələrində ciddi nailiyyətlər əldə edilmişdir. Direktor Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə gələcəkdə elmi-tədqiqat və kadr hazırlığı sahəsində əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduğunu vurğuladı. Qeyd etdi ki, bugünkü görüş gənc nəslin gələcək elmi fəaliyyətlərinin düzgün formalaşmasında böyük əhəmiyyətə malikdir. Görüşdə Radiasiya Problemleri İnstitutunun Enerjiqənaətedici radiasiya prosesləri laboratoriyasının rəhbəri Kimya elmləri doktoru, professor, AMEA-nın müxbir üzvü İslam Mustafayev, Radiobiologiya laboratoriyasının rəhbəri, biologiya elmləri doktoru Elmxan Cəfərov, Yarımkeçiricilərin radiasiya fizikası laboratoriyasının rəhbəri fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Rəhim Mədətov, Enerjitutumlu radiasiya prosesləri laboratoriyasının rəhbəri kimya elmləri namizədi Hökmən Mahmudov, institun aparıcı elmi işçisi Nüşabə Hacıyeva çıxış edərək laboratoriyalarda aparılan elmi-tədqiqat işlərindən və əldə olunan nailiyyətlərdən bəhs etdilər.

Home | News | SSU HOLDS THE MEETING WITH SCHOLARS DEDICATED TO “SCIENCE DAY”
On April 3, Sumgayit State University held a meeting with outstanding scholars by the organization of Physics and electroenergetics faculty on occasion of Science day.
Director of Radiation Problems Institute of ANAS, correspondent member of ANAS, professor, doctor of physico-mathematical sciences Ogtay Samadov, laboratory heads of the Institute and professor-teacher and student staff of University took part in the meeting.
Vice-rector on Correspondent, Distant and Extra education docent Gafar Atayev hailed guests and attendees and emphasized importance of the event. He noted: “A series of events are held related to March 27 – Science day, according to Action plan of Sumgayit State University. Significant decisions have been made in our country in the direction of advancement of science, preserving and modernizing scientific-technical potential, preparing specialized cadres in science and education, raising reputation of scientists, education workers. It is not coincidence that XXI century is called science and education century by UNESCO”.
Director of Radiation Problems Institute of ANAS, correspondent member of ANAS Ogtay Samadov delivered speech and spoke about state care to advancement of science and education in our country, activity directions of the Institute, which he leads, executed works and international relations. He notified that the scientist’s reputation has increased in our society, substantial achievements have been gained as well due to the care shown to our education. The director emphasized that cooperation will go on with Sumgayit State University in the sphere of research and cadre preparation.
Head of laboratory of Energy-efficient Radiation Processes of Radiation Problems Institute, doctor of chemical sciences, professor, correspondent member of ANAS Islam Mustafayev; head of Radiobiology laboratory, doctor of biological sciences Elmkhan Jafarov; head of laboratory of Radiation Physics of Semiconductors, doctor of physico-mathematical sciences, Professor Rahim Madatov, head of laboratory of Energy-intensive Radiation Processes, candidate of chemical sciences Hokman Mahmudov, leading researcher of the Institute Nushaba Hajiyeva delivered speech in the meeting and pointed out research works conducted in the laboratories and gained achievements.