SDU Çexiya universitetləri ilə əməkdaşlıq edəcək
Aprelin 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, Rusiya - Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfdən həmsədri professor Elxan Hüseynov Çexiya Respublikası Pardubitse Universitetinin Tədqiqat üzrə prorektoru professor Petr Voreli və Çernoqoriya Dövlət Universitetinin nümayəndə heyətini qəbul edərək universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi, ölkələrimiz arasında yüksəksəviyyəli tarixi əlaqələrdən, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müxtəlif sahələrdə, eyni zamanda elm, təhsil sahələrində də əməkdaşlığın yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini diqqətə çatdırdı.
Rektor Sumqayıt Dövlət Universitetinin yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri və beynəlxalq əlaqələrindən söz açaraq universitetin dünyanın bir çox aparıcı ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq etdiyini vurğuladı. Əlaqələrin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini diqqətə çatdıran rektor təhsil sahəsində yeni layihələrin həyata keçirilməsinin önəmli olduğunu bildirdi. SDU ilə Çexiyanın ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın perspektiv inkşafının hər iki ölkə üçün təhsil əlaqələrinin genişlənməsinə yol açacağını vurğuladı. Görüşdə əlaqələrin yaradılması, elm və təhsil sahəsində müəllim-tələbə mübadiləsi aparılması, qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu. Rektor bu görüşün universitetlərarası münasibətlərin daha da inkişafına təkan verəcəyini bildirdi.
Qonaqlar səmimi qarşılanmaya görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova minnətdarlıqlarını bildirdilər, Azərbaycan-Çexiya münasibətlərinin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edərək təmsil etdikləri ali təhsil ocaqlarının fəaliyyət istiqamətləri, ixtisaslaşma məsələləri barədə ətraflı məlumat verdilər. Gələcəkdə SDU ilə imzalanacaq əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etdilər, bu istiqamətdə birgə fəaliyyətin gücləndirilməsində maraqlı olduqlarını bildirdilər.

SSU TO COLLABORATE WITH CZECH UNIVERSITIES
On April 3, rector of Sumgayit State University, Azerbaijani co-chairman of Association of Russian-Azerbaijani Universities Professor Elkhan Huseynov accepted Vice-rector for Research of Pardubice University of Czech Republic Professor Petr Vorel and delegation of Montenegro State University. At first, rector expressed his satisfaction on seeing them at the University and emphasized that cooperation between our countries in science, education and other fields is advancing under the leadership of President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev.
Speaking about establishment history, activity directions and international relations of Sumgayit State University, rector highlighted collaboration of the University with several leading higher education institutions of the world. He notified significance of implementation of new projects in education sphere. Professor emphasized that perspective advancement of partnership between SSU and higher education institutions of Czech Republic will lead to enhancement of education relations for two countries. Teacher and student interchange, mutual cooperation issues discussed in the meeting.
The guests expressed their gratitude to University rector Professor Elkhan Huseynov for sincere meeting, emphasizing significance of Azerbaijan-Czech bilateral relations, they gave wide information about activity directions and specialization issues of their universities. They debated future cooperation issues with SSU.