Universitetimizin komandası beynəlxalq " ENACTUS " müsabiqəsinə qoşuldu
Aprelin 5-də Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının xətti ilə " ENACTUS " proqramı ilə bağlı tədbir keçirildi.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov tədbiri açaraq qonağı və iştirakçıları salamladı, "ENACTUS" proqramının əhəmiyyətindən bəhs edərək bildirdi ki: “Ölkəmizdə müxtəliftipli layihələr həyata keçirilir. Onlardan biri də "ENACTUS" proqramı üzrə beynəlxalq yarışların reallaşdırılmasıdır. Bu da sahibkarlıq fəaliyyətinə gəncləri təşviq etmək, onları innovativ layihələrə cəlb etmək, bu istiqamətdə maraqlarını artırmaq, azad sahibkarlıq ideyasını tələbələr arasında təbliğ etmək, tələbələrin təşkilatçılıq, idarəçilik və komandada işləmək bacarıqlarını inkişaf etdirməkdən ibarətdir. Bu istiqamətdə SDU “ENACTUS” komandasına uğurlar arzulayıram”.
Tələbə Elmi Cəmiyyətinin rəhbəri dosent Lalə Bunyatova “ENACTUS” proqramı üzrə universitetin əldə etdiyi nailiyyətlər barədə çıxış edərək bildirdi ki, 2014-cü ildən SDU “ENACTUS” proqramına üzv olmuşdur. Komandalarımız bu müddət ərzində “ENACTUS” proqramı “Panda school”- məktəbəqədər hazırlıq mərkəzi”, “Ən yaxşı Sahibkarlıq layihəsi”, “Healthy sheep and happy people” adlı layihələrdə uğurla çıxış etmişlər.
ENACTUS layihəsinin proqram direktoru Əziz Fələkzadə tələbələrə ENACTUS layihəsinin mahiyyəti haqqında geniş məlumat verdi. Qeyd etdi ki, “Bizim Sahibkarlıq Fəaliyyətimiz” ((Enterpreunial. Action. Us. – Enactus)) beynəlxalq proqramı sahibkarlıq fəaliyyətinin gücü ilə dünyada inkişafa nail olmaq üçün tələbələri, akademik və biznes liderlərini bir araya gətirən beynəlxalq proqramdır. Proqramın əsas məqsədi tələbələr arasında sahibkarlıq fəaliyyətini inkişaf etdirməkdən və gələcəyin sahibkarlarını yetişdirməkdən ibarətdir. Proqram həm də gənclər üçün biznes və təhsil sahəsində işgüzar danışıqların aparılması üçün yaradılmış bir platforma kimi çıxış edir. Bu səbəbdən də gənclər daima öz inkişafları üzərində işləməli, yeniliklər axtarışında olmalıdırlar.
Sonra proqram direktoru tələbələrlə yeni ideyalar, layihələr, gələcək planlar ətrafında qarşılıqlı şəkildə diskussiya apardı. Tələbələrin təqdim etdikləri “Ekoloji təmiz gübrə istehsalı” və “Qoza” layihələri mayın 24 -25-də Bakı Konqres Mərkəzində keçiriləcək final mərhələsinə vəsiqə qazandı.

Yerləşdirilmə tarixi : 05 April 2019 12:46
On April 5, the event on “ENACTUS” program was held via the line of Azerbaijan Student Youth Organizations’ Union.
Vice-rector on Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov opened the event and hailed the guest and attendees. Emphasizing the significance of “ENACTUS” program, he notified: “Various types of projects are carried out in our country. One of them is realization of international competitions on “ENACTUS” program. The purpose is to stimulate youth to entrepreneurship activity, to attract them to innovative projects, to augment their interest in this direction, to promote free entrepreneurship idea among students, to advance their organizational and managerial ability. I wish success to “ENACTUS” team of SSU”.
Chairwoman of Student Scientific Society docent Lala Bunyatova speaking about achievements of University gained on “ENACTUS” program, pointed out that she has been the member of SSU “ENACTUS” program since 2014. Our teams successfully participated at the projects entitled “Panda school-preschool preparation center”, “The best entrepreneurship project”, “Healthy sheep and happy people” in this period.
Program manager of ENACTUS project Aziz Falakzade gave wide information to students about the essence of ENACTUS project. He noted that ENACTUS is an international program that brings students, academic and business leaders together for achieving development in the world via the power of entrepreneurial action. The basic object of the program is to engage the next generation of entrepreneurial leaders to use innovation and business principles to improve the world. The program is also a platform established to conduct business talks.
Afterwards, program manager held a discussion with students about new ideas, projects and future plans. “Production of ecologically clean fertilizer” and “Pinecone” projects presented by students, qualified to final stage to be held Baku Congress Center on May 24-25.