Əsas səhifə | Xəbərlər | “Sumqayıtın bugünü və sabahı” mövzusunda elmi-praktik konfrans öz işinə başladı
Yerləşdirilmə tarixi : 10 Aprel 2019 15:52
“Sumqayıtın bugünü və sabahı” mövzusunda elmi-praktik konfrans öz işinə başladı
Aprelin 10-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Sumqayıt şəhərinin 70 illik yubileyinə həsr olunmuş “Sumqayıtın bugünü və sabahı” mövzusunda elmi-praktik konfrans öz işinə başladı.
Konfransda Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov, universitetin professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcovu və iştirakçıları salamladı, Sumqayıtın 70 illik yubileyi ilə əlaqədar cənab başçını və şəhər sakinlərini təbrik etdi. Rektor cənab Zakir Fərəcova Sumqayıt şəhərinin 70 illik yubileyi ilə bağlı keçirdiyi silsilə görüşlərdən birinin də universitetimizdə təşkilinə görə universitetin çoxsaylı professor-müəllim və tələbə heyəti adından təşəkkürünü bildirdi. Vurğuladı ki, bu gün ölkəmiz dünya miqyasında güclü nüfuza malik bir ölkə kimi tanınır. Əldə edilmiş uğurlar təsdiqləyir ki, əsası Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş siyasi və iqtisadi kursu Prezident cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirir. Ölkə rəhbərinin çoxşaxəli uğurlu fəaliyyətində regionların sosial-iqtisadi inkişafına dair dövlət proqramları xüsusi önəm daşıyır. Məhz bu möhtəşəm quruculuq proqramlarının sayəsində ölkəmizin bütün bölgələrində yüksək tərəqqiyə nail olunub və əhalinin həyat şəraiti daha da yaxşılaşıb. Rektor Sumqayıt şəhərində aparılan genişmiqyaslı abadlıq-quruculuq işlərindən, həyata keçirilən infrastruktur layihələrindən danışdı. Bildirdi ki, cənab Zakir Fərəcovun rəhbərliyi ilə Sumqayıt şəhərinin mədəni səviyyəsi yüksəlmiş, modern inkişafı üçün dövlət proqramına uyğun olaraq, bir sıra islahatlar gerçəkləşmiş, yeni nailiyyətlər əldə olunmuşdur.
Sonra professor Elxan Hüseynov rəhbərlik etdiyi ali məktəbin yaranma tarixi, onun fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi beynəlxalq proqram və layihələr barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, adı, inkişafı Cənubi Qafqazın qüdrətli sənaye mərkəzi olan Sumqayıt şəhəri ilə bilavasitə bağlı olan, onun kadr potensialının, elmi-mədəni elitasının formalaşmasında xidmətləri olan Sumqayıt Dövlət Universiteti bu gün də kadr potensialının inkişafı üçün layihələr gerçəkləşdirir, mühüm uğurlara imza atır.
Elmin təhsilə, Avropa dəyərlərinə inteqrasiyası istiqamətində imza atdığı uğurlarla MDB məkanında, Türkiyədə, bir sıra Avropa ölkələrində fəaliyyət göstərən elm-təhsil mərkəzləri tərəfindən də qəbul olunan universitetimiz bu gün təkcə maddi-texniki bazası, İKT-nin son naliyyətləri ilə təchiz olunmuş auditoriya, laboratoriyaları ilə deyil, nüfuzlu alimləri, tanınmış müəllimləri, mükəmməl biliklərə malik kadr potensialı, professor-müəllim heyəti ilə şöhrət qazanıb. SDU-nun elmi potensialının ildən-ilə artdığını qeyd edən rektor universitetdə Dissertasiya Şurasının yaradıldığını da diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, bu gün Möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin hədəflərini uğurla gerçəkləşdirən Sumqayıt Dövlət Universitetində inkişaf və fərqlilik göz önündədir. Həmçinin ali təhsil müəssisəsində əlavə nəzəri və praktiki ixtisas biliklərinə yiyələnmək üçün innovativ təlim-tədris mərkəzinin yaradılması məqsədi ilə universitetdə texnoparkın tədris-təlim mərkəzinin yaradılması,universitetin ikinci tədris binasının üzlənməsi və yeni görkəm alması istiqamətində işlər aparılacaq. Həmçinin universitetin yataqxanalarında məskunlaşmış məcburi köçkün soydaşlarımızı yeni mənzillərlə təmin olunublar, yaxın günlərdə həmin yataqxanalar təmir olunaraq tələbələrin ixtiyarına veriləcək. Bu da tələbələrin sevincinə səbəb olacaq. Tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün “Atıcılıq” və “Qılıncoynatma” bölmələrinin istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulduğunu bildirdi.
Konfransda Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov universitetin kollektivini salamlayaraq qeyd etdi ki, yarım əsrdən çox tarixi inkişaf yolu keçən Sumqayıt Dövlət Universiteti, güclü maddi-texniki bazaya malik olmuş, ötən illər ərzində yüksəkixtisaslı mütəxəssislər yetişdirmiş və hazırda beynəlxalq əlaqələrini gündən-günə genişləndirməkdədir. Rektor Elxan Hüseynovun rəhbərliyi ilə bu ali məktəbdə güclü elmi-pedaqoji potensial vasitəsilə təhsilin inkişafı və müasirləşməsi, dünya standartları səviyyəsinə çatdırılması istiqamətində həlledici və mühüm addımlar atılmışdır. Bu gün ölkəmizdə sanballı tədris və elmi- tədqiqat mərkəzlərindən biri kimi tanınan Sumqayıt Dövlət Universitetində aktual istiqamətlərdə elmi araşdırmalar aparılır, təhsilin məzmunu elmi nailiyyətlərlə zənginləşdirilir, gündən–günə yeni uğurlar əldə edilir. Sevindirici haldır ki, universitetin əldə etdiyi nailiyyətlər Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev cənabları tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Bu istiqamətdə sizin rəhbərlik etdiyiniz kollektivə uğurlar arzu edirəm.
Cənab Zakir Fərəcov yubiley ərəfəsində şəhərdə aparılan böyük quruculuq işlərindən, irimiqyaslı layihələrin həyata keçirilməsindən, yeni sənaye müəssisələrinin inşa olunmasından, ümumən Sumqayıtın sürətli inkişafından söhbət açdı, bu inkişafın Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin mütəmadi diqqəti sayəsində mümkün olduğunu vurğuladı. Bildirdi ki, burada Avropa standartlarına uyğun müasir bulvar yaradılmış, mikrorayonlarda məhəllədaxili yollar, küçə və prospektlərdə yollar əsaslı təmir edilmiş, yaşayış binalarının, məktəb və uşaq bağçalarının yararsız dam örtükləri yeniləri ilə əvəz olunmuş, şəhərin müxtəlif ərazilərindəki parklar daha da abadlaşdırılmışdır. Heydər Əliyev Mərkəzi, Dəmiryol Vağzalının binası, Poeziya Evi, Bayraq muzeyi, Uşaq incəsənət məktəbi, Şahmat məktəbi, və s. yeni sosial-mədəni obyektlər şəhərin memarlıq görkəminə dəstək olub. Sumqayıt Dövlət Dram Teatrının binası və Kimyaçı Mədəniyyət Sarayı əsaslı, yüksək dizaynla, milli memarlıq üslubunda təmir olunmuşdur. Bu işlər bu gün də, sabah da uğurla davam etdiriləcək.
Cənab Zakir Fərəcov onu da qeyd etdi ki, bu il Sumqayıt şəhərinin 70 illiyi tamam olur. Bununla bağlı ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev Sumqayıt şəhərinin 70 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Sumqayıt ötən müddətdə zəngin inkişaf yolu keçərək ölkəmizin böyük sənaye mərkəzlərindən birinə çevrilib. İri müəssisələr şəbəkəsinin və müvafiq infrastrukturun formalaşması şəhərin mədəniyyət, elm, təhsil, səhiyyə, idman və digər sahələrdə tərəqqisinə güclü təkan verib. Bu gün milli dövlət quruculuğu prosesinin fəal iştirakçısı olan Sumqayıt qazandığı uğurları ilə Azərbaycanın iqtisadi qüdrətinin daha da artırılmasında yaxından iştirak edir, ölkənin mədəni və intellektual potensialının gücləndirilməsinə töhfələr verir. Qeyd etdi ki, Sumqayıtın tarixinin ən əlamətdar səhifələri xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Məhz Ulu öndərin diqqət və qayğısı sayəsində hələ ötən əsrin 70-80-ci illərində Sumqayıtda xüsusən neft və kimya sənayesinin sürətli inkişafı üçün geniş imkanlar açılıb, zamanın tələblərinə uyğun texnologiyalar əsasında yeni-yeni istehsal sahələri istismara verilmişdir. Dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin Cənubi Qafqazın Bakıdan sonra ikinci sənaye mərkəzi olan Sumqayıta səfərləri, diqqət və qayğısının nəticəsidir ki, bu iri sənaye şəhərinə maraq daha da artdı. Yeni açılan müəssisələrin fəaliyyəti ölkə iqtisadiyyatına öz bəhrəsini verməkdədir.
Sonda İcra başçısı universitetin müəllim və tələbə heyətinin suallarını cavablandırdı. Tələbələrin sevincinə səbəb olan əlaçı tələbələrə “Bələdiyyə təqaüdləri”nin veriləcəyini bildirdi. Məzun tələbələrə isə şəhərimizdə fəaliyyət göstərən müəssisələrdə işlə təmin olunmaları üçün köməklik edəcəyinə söz verdi.

Home | News | THE CONFERENCE ENTITLED “TODAY AND TOMORROW OF SUMGAYIT” LAUNCHED
On April 10, scientific-practical conference on “Today and tomorrow of Sumgayit” got started at Sumgayit State University, dedicated to 70th anniversary of Sumgayit city.
Head of Sumgayit city Executive Power Zakir Farajov and professor-teaching staff of the university took part in the conference.
Rector of university Professor Elkhan Huseynov commenced the conference, hailed head of Sumgayit city Executive Power Zakir Farajov and attendees and congratulated him and city residents. He expressed his gratitude to Zakir Farajov on behalf of employees and students for arranging one of the meetings on 70th anniversary of Sumgayit city at our university. He said: “Today our country is recognized as a prestigious country. Gained achievements prove that political and economic course, founded by great leader Heydar Aliyev is successfully carried on by President Ilham Aliyev. State programs on socio-economic improvement of regions have a special place in the activity of president. As a consequence of these programs, great progress has been achieved in all regions of the country and living conditions of the people bettered”. Rector also talked about infrastructural projects executed in Sumgayit. He notified that cultural level of the city raised, several reforms implemented for its development according to state program and new achievements obtained under the leadership of Zakir Farajov.
Afterwards Professor Elkhan Huseynov gave wide information about establishment history, activity directions, implemented international programs and projects of the university. “The name and development of Sumgayit State University directly associated with Sumgayit city, powerful industrial center of South Caucasus and it has important services in formation of cadre potential, scientific-cultural elite. The university, known by higher educational institutions of CIS, Turkey and some European states with success achieved on integration to European values, has become famous not only with material-technical base, auditoria, laboratories supplied with further achievements of ICT, but also with its scientists, famous lecturers, cadre potential and professor-teaching staff”. Emphasizing increasing scientific potential of SSU, rector notified that institution of Dissertation Board will contribute to the advancement of cadre potential in our country. The works will be executed in direction of establishment of innovative teaching and training center of technopark for the purpose of obtaining extra theoretical and practical knowledge. Internally displaced persons, who habited in dormitories of the university were provided with new flats, thus those dormitories will be repaired and given to students.
Then head of Sumgayit city Executive Power Zakir Farajov greeted university collective and said: “Sumgayit State University is a higher educational institution which has more than half a century development way; prepares qualified specialists, has a strong material-technical base and enlarges its international relations day by day. Substantial steps have been stridden towards improvement and modernization of education and raising it to the level of world standards under the leadership of Rector Elkhan Huseynov. Scientific research conducted at the university in actual directions and new achievements gained presently. These achievements are highly appreciated by the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev. I wish success to the collective of SSU”.
Zakir Farajov then talked about construction works executed in the city on the eve of jubilee, implementation of large-scale projects, building of new industrial enterprises and rapid development of Sumgayit as a result of Ilham Aliyev’s care and attention to the city. He noted: “Modern boulevard has been built, roads in the microdistricts, streets and prospects have been repaired, parks in various parts of the city renovated. The building of Sumgayit State Drama Theatre and Chemist's Palace of Culture repaired in national architectural style. These works will be carried on in the future as well”.
Mr. Zakir Farajov also said: “We will celebrate 70th anniversary of Sumgayit city this year. President Ilham Aliyev signed the Decree on celebrating 70th anniversary of Sumgayit. The city has become one of the big industrial centers of our country. As an active participant of national state building, Sumgayit is involved in raising economic power of Azerbaijan by its achievements and contributes to strengthening cultural and intellectual potential of the country. In 70-80s of last century, petroleum and chemical industry rapidly developed in Sumgayit as a consequence of national leader Heydar Aliyev’s care and attention. The interest rose to this industrial city, which is the second industrial center of South Caucasus after Baku, due to visits and attention of President Ilham Aliyev”.
At the end, the mayor responded the questions of lecturers and students. He pointed out that “Municipal scholarship” will be given to excellent students. Mr. Zakir Farajov also promised to assist the alumni of the university with their employment in the enterprises of Sumgayit city.