Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdə “İnsan alverinə qarşı mübarizə” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 11 Aprel 2019 13:36
Universitetdə “İnsan alverinə qarşı mübarizə” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi
Aprelin 11-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “İnsan alverinə qarşı mübarizə üzrə ” Milli Fəaliyyət Planının icrası ilə əlaqədar maarifləndirici tədbir keçirildi.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov qonaqları salamlayaraq ümumbəşəri problem olan insan alverinə qarşı mübarizə məqsədilə maarifləndirmə işlərinin aparılmasının vacibliyi və əhəmiyyəti haqqında danışdı. Bildirdi ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd bu sahədə gənclərin məlumatlılığını artırmaq, mövcud risklərin qarşısını almaq, müəyyən olunmuş qaydalar, prosedur və şərtlərlə tanış etməkdir. Prorektor Azərbaycanda insan alverinə qarşı mübarizə sahəsində dövlət tərəfindən genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirildiyini də diqqətə çatdırdı, gənclərimizi hər zaman ayıq-sayıq olmağa, istismara məruz qalmamağa, bu təhlükədən uzaq olmağa çağırdı.
İnsan Alverinə Qarşı Mübarizə Baş İdarəsinin əməkdaşı Söhrab Orucov çıxış edərək insan alverinin bəşəriyyətin qlobal problemlərindən biri olduğunu bildirərək dövlətimizin insan alverinə qarşı apardığı mübarizə tədbirləri və bu sahədə mövcud qanunvericiliklərlə bağlı zəruri məlumatlar verdi. Qeyd etdi ki, ölkəmiz insan alverinə qarşı mübarizə sahəsində böyük nailiyyətlər əldə edib. Son illər respublikamızda insan alverinə qarşı mübarizə tədbirləri gücləndirilib və bu sahədə mükəmməl qanunvericilik bazası, maarifləndirmə sistemi mövcuddur. Bu cinayət növünə qarşı aparılan qətiyyətli mübarizə öz nəticələrini verməkdədir. Daha effektiv nəticələrin əldə olunması üçün vətəndaşların insan alveri ilə mübarizədə hüquq-mühafizə orqanlarının yanında olmalı olduqlarını diqqətə çatdırdı.
Qadın Təşəbbüsü və Sosial Problemlərin Həllinə Yardım İctimai Birliyinin rəhbəri Zemfira Mustafayeva çıxış edərək bu istiqamətdə həyata keçirilmiş təşkilati və əməliyyat-axtarış tədbirləri barədə, insan alverinin doğurduğu fəsadlar, eləcə də ölkəmizdə bu bəlaya qarşı mübarizə istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verdi.
Sonra Daxili İşlər Nazirliyinin sifarişi ilə çəkilən “Satılmış həyat” filmi nümayiş olunudu, mövzu ətrafında müzakirələr aparıldı, tədbir iştirakçılarına bukletlər paylanıldı.

Home | News | SSU HOLDS THE EVENT ON “STRUGGLE AGAINST HUMAN TRAFFICKING”
On April 11, Sumgayit State University hosted the educational event related to execution of National Action plan “On struggle against human trafficking”, confirmed by Order of President of Azerbaijan Republic.
Vice-rector on Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov hailing the guests spoke about urgency and significance of enlightening society about combat against human trafficking. He notified that the purpose of holding the event is to prevent available risks and inform the youth about determined rules, procedures and conditions. Vice-rector emphasized implementation of measures by the government in the field of struggle against human trafficking in Azerbaijan and called the youth be vigilant and stay away from this danger.
Collaborator of Head office of Struggle against Human Trafficking Sohrab Orujov delivered speech and gave information about combat of our country against human trafficking and legislation in this field. He said: “Human trafficking is one of the global problems of humanity and our country has gained great achievements in this field. Determined combat against this crime is giving its results. The citizens should support and assist law enforcement bodies in this struggle”.
Chairwoman of Public Unity of Women's Initiative and Assistance to the Solutions to Social Problems Zemfira Mustafayeva spoke about organizational and operational measures implemented in this direction, complications caused by human trafficking and the works done in our country to struggle against this problem.
Then film “Sold life” was demonstrated, shot by order of Ministry of Internal Affairs; booklets were given to the attendees.