Əsas səhifə | Xəbərlər | Fizika və elektroenergetika fakültəsinə dekan seçildi
Seçki Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin “Ali təhsil müəssisələrində kafedra müdiri, dekan və dekan müavini vəzifələrinin tutulması Qaydaları”na uyğun olaraq, fakültə əməkdaşlarının ümumi yığıncağında keçirildi. Yığıncağa universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov sədrlik etdi.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı vəzifəsini tutmaq üçün sabiq dekanı, dosent Tamella Əhmədovanın namizədliyi fakültənin mövcud kafedralarında müzakirə olunaraq irəli sürülmüşdür.
Seçki proqramını (platforma) təqdim etmək üçün söz dosent Tamella Əhmədovaya verildi. Dosent Tamella Əhmədova fakültəyə dekan seçkilərində iştirak etmək üçün platformasını təqdim etdi. Bildirdi ki, platformanın əsas istiqamətləri aşağıdakılardır: fakültənin professor-müəllim heyətinin gəncləşməsi və fakültədə xarici əlaqələrin inkişaf etdirilməsi; tələbə kontingentinin bilik səviyyəsinin artırılması; fakültənin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi; məzunların işlə təmin olunması və müəssisələrlə əlaqələrin genişləndirilməsi; fakültədə yeni hazırlanmış laboratoriya stendlərini daha da müasirləşdirmək; açıq səma altında energetika muzeyinin yaradılması və s.
Sonra dosent Tamella Əhmədova rəhbərlik etdiyi fakültənin son 5(beş) ildə xarici əlaqələrindən söhbət açdı. Bildirdi ki, fakültə beynəlxalq layihələrdə iştirak etmək üçün daima axtarışdadır. 2011-2015-ci illərdə Elektroenergetika mühəndisliyi ixtisasına Almaniyanın Təhsil Proqramları üzrə Akkreditasiya Agentliyi (ASİİN) və Mühəndislik üzrə Akkreditasiya üçün Avropa Şəbəkəsi (ENAEE) tərəfindən akkreditasiya şəhadətnaməsi verilmiş, Avropa standartlarına uyğun ixtisas olaraq akkreditasiya olunmuşdur.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin əməkdaşları dekan vəzifəsini tutmaq üçün namizədliyi irəli sürülən dosent Tamella Əhmədova haqqında fikirlərini bildirdilər. Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının müdiri, prof. M. Zərbəliyev, Elektrotexnika və energetika kafedrasının müdiri dos. N. Hacıbalayev, Elektromexanika kafedrasının müdiri dos. T. Hüseynov, Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasınını dosenti R. İsmayılov, Elektrotexnika və energetika kafedrasının dosenti R. Dadaşova, SDU-nun Elmi katibi professoru M. Səmədov çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, dosent Tamella Əhmədova ötən beş il müddətində fakültə dekanı vəzifəsini layiqincə yerinə yetirmiş, həmin dövrdə fakültədə həm elm, həm də tədris sahəsində mühüm nailiyyətlər əldə edilmişdir.
Əsasnaməyə uyğun olaraq fakültənin dekanı vəzifəsini tutmaq üçün dosent T.Əhmədovanın namizədliyi gizli səsvermə yolu ilə səsə qoyuldu.
Gizli səsverməni aparmaq üçün hesablayıcı komissiyanın üzvləri seçildi.
Gizli səsvermədən sonra hesablayıcı komissiyanın sədri prof. M. Zərbəliyev səsvermənin nəticələrini əks etdirən protokolu oxudu. Protokol ümumi açıq səsvermə yolu ilə təsdiq edildi. Səsvermənin nəticələrinə görə, dosent T.Əhmədova Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı vəzifəsinə seçildi.
İclasda çıxış edən rektor bildirdi ki, ölkəmizin kadr potensialının, elmi-mədəni elitasının formalaşmasında xidməti olan universitetimiz bu gün də kadr potensialının inkişafı üçün layihələr gerçəkləşdirir, mühüm uğurlara imza atır. Kadr potensialının, professor-müəllim heyətinin tərkibini zənginləşdirmək, müasirləşdirmək, gəncləşdirmək məqsədi daşıyır. Bu istiqamətdə fakültələrin üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Ona görə də fakültələr bilik və bacarıqlarını artırmalı, inkişaf etdirməli, fəaliyyətlərini müasir tələblərə uyğun qurmalıdır.
Dosent Tamella Əhmədovanın rəhbərliyi ilə fakültədə görülən işlərdən, qazanılan uğurlardan, həyata keçirilən layihələr, konfranslar və beynəlxalq əlaqələrdən söhbət açan rektor fakültənin 5 illik fəaliyyətini qənaətbəxş hesab etdiyini bildirərək bununla kifayətlənməməyi və daha böyük hədəflərə doğru irəliləməyin əhəmiyyətini vurğuladı. Rektor professor Elxan Hüseynov dosent Tamella Əhmədovanı təbrik etdi, ona və fakültənin professor-müəllim heyətinə elmi-pedaqoji fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Dosent Tamella Əhmədova göstərilən etimada görə rektora və rəhbərlik etdiyi fakültənin kollektivinə təşəkkürünü bildirdi. Universitetin nüfuzunun artması və qarşıya qoyulan hədəflərə dəstək verilməsi üçün əlindən gələni əsirgəməyəcəyini diqqətə çatdırdı.

DEAN ELECTED AT PHYSICS AND ELECTROENERGETICS FACULTY
Election was realized according to “The rules for holding the position of department head, dean and deputy dean at higher education institutions” of Ministry of Education of Azerbaijan Republic.
Dean election was arranged in the general assembly of faculty associates by the chairmanship of Rector Professor Elkhan Huseynov.
Candidacy of ex-dean of the faculty, docent Tamella Ahmadova, after being discussed in the departments of the faculty, was nominated for holding the position of faculty dean of Physics and electroenergetics.
Docent Tamella Ahmadova presented her election program (platform) for participating at dean elections and notified that main directions of the platform are as following: improving international relations in the faculty, increasing knowledge level of students, strengthening material-technical base of the faculty, providing employment of alumni, expanding relations with enterprises, modernizing newly-prepared laboratory stands and building open-air museum on energetics.
Then Tamella Ahmadova spoke about international relations of the faculty in recent 5 years. She noted: “Accreditation certificate was given to the specialty of “Electroenergetics engineering” by Accreditation Agency on Education Programs of Germany and European Network for Accreditation on Engineering in 2011-2015 and it was accredited as specialty proper to European standards”.
Employees of Faculty of Physics and Electroenergetics expressed their thoughts about candidate docent Tamella Ahmadova. Head of Department of Solid and semiconductors physics Professor M.Zarbaliyev, head of Department of Electrotechnics and energetics docent N.Hajibalayev, head of Electromechanics department docent T.Huseynov, docent of Department of Solid and semiconductors physics R.Ismayilov, docent of Department of Electrotechnics and energetics R.Dadashova and Scientific secretary of SSU Professor M.Samadov delivered speech. They noted that in last 5 years substantial achievements have been gained in the faculty.
According to regulations, members of computational commission were chosen for conducting secret ballot.
After the secret ballot, chairman of computational commission Professor M.Zarbaliyev read the protocol on the results of voting. According to results, docent T.Ahmadova elected the dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics.
Afterwards, rector opined: “Our university implements projects for the advancement of country’s cadre potential and gains significant achievements. Since every faculty should do its best for enlarging and modernizing the structure
of cadre potential and professor-teacher staff. Therefore the faculties should set up their faculty relevant to modern demands”. Professor Elkhan Huseynov spoke about executed works, gained achievements, implemented projects, international relations and organized conferences within last 5 years under the leadership of docent Tamella Ahmadova and emphasized significance of advancing towards more essential targets. Rector congratulated new dean and wished success to her and the staff in their pedagogical activities.
Docent Tamella Ahmadova expressed her gratitude to Rector Elkhan Huseynov and the collective of the faculty.