Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Mayın 7-də Kimya və biologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirildi.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan fakültənin dekanı dosent Mahal Muradov bildirdi ki, Heydər Əliyev çox maraqlı, mürəkkəb, zəngin, keşməkeşli bir ömür yolu keçmiş, həyatın bütün çətinliklərindən qalib çıxmış, öz zəhməti, zəkası, fitri qabiliyyəti ilə ən yüksək zirvəyə yüksəlmişdir. Müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı, zəmanəmizin nadir şəxsiyyətlərindən biri Heydər Əliyev çox zəngin irs qoyub getmişdir. Xalqımızın mənəvi sərvəti olan bu zəngin irsi araşdırdıqca respublikamızın son 50 illik həyatında bu nəhəng şəxsiyyətin öz xalqına qırılmaz tellərlə bağlı olduğu, onu ürəkdən sevdiyi, Azərbaycanın inkişafı və tərəqqisi naminə böyük işlər gördüyü, bütün varlığını, həyatını Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsinə həsr etdiyi göz önünə gəlir. Özünün zəngin siyasi fəaliyyəti sayəsində ölkəmizin hərtərəfli inkişafı prosesinə qüvvətli təkan verərək onu daim yüksəliş yoluna çıxaran Heydər Əliyevin Azərb-aycan xalqı və dövləti qarşısında misilsiz tarixi xidmətləri, o cümlədən xalqımızın müstəqillik arzusunun həyata keçməsində, milli dövlətçilik ideyasının gerçəkləşdirilməsində və müasir Azərbaycan dövlətinin yaşadılmasında müstəsna rolu olmuşdu. Heydər Əliyev şəxsiyyətinin böyüklüyü ondan ibarətdir ki, o, sovet dönəmində ölkəmizin gələcək müstəqilliyinin möhkəm iqtisadi əsaslarını yaratmaqla, xalqımızı öz suverenliyi uğrunda mübarizəyə hazırlamağı bacarmış, dövlət müstəqilliyimizin itirilməsi və ölkəmizin parçalanması təhlükəsi yarandığı bir dövrdə xarici və daxili qüvvələrin məkrli cinayətkar hərəkətlərinin qarşısını almaqla sabitlik və əmin-amanlıq şəraiti yaratmış, daha sonra Azərbaycanın inkişaf etmiş bir ölkəyə çevirilməsini şərtləndirən misli görünməmiş quruculuq işləri həyata keçirmişdir.
Azərbayan tarixi kafedrasının baş müəllimi Pərviz Cəfərov çıxış edərək Ulu öndər Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi bir sıra tarixi əhəmiyyətə malik sərəncam və fərmanlardan bəhs etdi, ümummilli liderin dövlərçiliyimizin qorunması naminə gördüyü işlərdən danışdı. Bildirdi ki, dahi şəxsiyyətin ideyaları Azərbaycan dövlətinin strateji inkişaf xəttinin ideoloji əsaslarını təşkil edir. Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu siyasət isə bu gün onun layiqli davamçısı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.

THE EVENT DEDICATED TO 96TH ANNIVERSARY OF HEYDAR ALIYEV
On May 7, the event arranged at SSU, dedicated to 96th anniversary of national leader Heydar Aliyev by the organization of Chemistry and biology faculty.
At first, state anthem of Azerbaijan Republic sounded.
Launching the event by welcome speech, dean of the faculty docent Mahal Muradov notified that Heydar Aliyev had complicated, difficult and at the same time interesting lifeway. “By his intellect and innate abilities he could ascend to the peak. He has a rich heritage and devoted himself to the advancement of Azerbaijani statement. Great leader had an exceptional role in realization of desire of independence of our nation, national statehood idea and immortalizing modern Azerbaijan Republic. Heydar Aliyev could support Azerbaijani people to struggle for their sovereignty by establishing firm economic bases of future independence of our country in soviet period. National leader Heydar Aliyev saved Azerbaijani statehood from the threat with his second return to authority, justified the nation’s trust and paved the way for stability and progress. He protected our nation’s independence, eliminated socio-political crisis and laid the foundation of development. Great leader implemented construction works that preconditioned progress and prosperity of Azerbaijan”.
Senior lecturer of Department of Azerbaijani history Parviz Jafarov delivered speech and spoke about several orders and decrees with historical importance issued by Heydar Aliyev and highlighted the works executed by national leader for preservation of our statehood. He pointed out that his ideas are ideological bases of strategic development line of our country. The policy founded by him is successfully carried on his heir-President Ilham Aliyev.
The video, dedicated to the life and activity of genius leader, displayed. The event concluded with poems and songs performed by the students.