Əsas səhifə | Xəbərlər | "Heydər Əliyev və Azərbaycan dili" mövzusunda dəyirmi masa keçirildi
Mayın 7-də Filologiya fakültəsində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96 illiyinə həsr olunmuş "Heydər Əliyev və Azərbaycan dili" mövzusunda dəyirmi masa keçirildi.
Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva çıxış edərək ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümü ilə əlaqədar olaraq fakültədə hazırlanan tədbirlər planı haqqında məlumat verdi. Heydər Əliyevin siyasi və milli-mənəvi irsinin bir çox istiqamətlərdə öyrənilməsinin mümkünlüyündən danışdı. Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasətinin milli məfkurəyə, azərbaycançılıq ideologiyasına söykəndiyini, Ulu öndərin rəhbərliyi ilə milli istiqamətdə görülən işlərdən söz açdı. Sevinc Həmzəyeva bildirdi ki, hər bir xalqın milli-mənəvi dəyərlərini yaşadan, inkişaf etdirən onun dilidir. Dil hər bir xalqın varlığının ən əsas təminatçısıdır. Azərbaycan xalqının da ana dili onun milli varlığını müəyyən edən başlıca amillərdəndir. Ana dilimiz xalqımızın keçdiyi bütün tarixi mərhələlərdə onunla birgə olmuş, onun taleyini yaşamışdır. Əsrlər, qərinələrdir ki, xalqımızın əbədiyaşarlığına xidmət edən ana dilimiz qədim tarixə malik olan, min illərin burulğanlarından alnıaçıq, üzüağ çıxaraq müasir dövrə gəlib çatmış ən böyük mənəvi sərvətimizdir. Azərbaycan dilinin ölkənin dövlət dili elan edilməsində xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin çox böyük xidmətləri olmuşdur. Ulu öndər Heydər Əliyevin müvafiq Fərmanından sonra ana dilimizin tətbiqi işinin daha mükəmməl səviyyədə həyata keçirilməsinə başlanılıdı. Bundan sonra respublikamızda bütün yazılı sənədləşmə işləri latın qrafikası ilə aparıldı. O da vurğulandı ki, ümummilli lider tərəfindən əsası qoyulan dil siyasəti hazırda Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Böyükxanım Eminli "Heydər Əliyevin dil saiyasəti", Folklorşünaslıq Elmi-Tədqiqat Laboratoriyasının müdiri Professor Aslan Bayramov "Heydər Əliyevin Azərbaycanda elmin inkişafına diqqət və qayğısı", fil.f.d, müəllim Günel Paşayeva "Heydər Əliyev və Azərbaycan dili günü", baş müəllim Elnarə Əhmədova "Heydər Əliyevin nitqində nitq etiketləri" mövzularında məruzə etdilər. Bildirdilər ki, bu gün müstəqil dövlətimizin mövcudluğu dilimizin qorunması, dünya dilləri içərisində layiqli yer tutması baxımından vacib tarixi imkandır. Məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu dil siyasəti bu sahədə əldə etdiyimiz uğurların əsasını təşkil edir.

Home | News | ROUND TABLE ON “HEYDAR ALIYEV AND AZERBAIJANI LANGUAGE”
On May 7, the round table “Heydar Aliyev and Azerbaijani language” arranged at the Faculty of Philology, dedicated to 96th anniversary of national leader Heydar Aliyev.
Firstly, Heydar Aliyev’s memory commemorated with one minute silence.
Dean of Philology faculty docent Sevinj Hamzayeva gave information about plan of events prepared in the faculty related to 96th anniversary of great leader Heydar Aliyev. She talked about possibility of studying national and moral heritage of Heydar Aliyev in several directions. The dean noted: “Language is the notion that develops national and spiritual values of every nation. Native language of Azerbaijani people is among the principal factors determining its national existence. Our language is our walloping spiritual wealth, which has ancient history. Heydar Aliyev had significant services in proclaiming Azerbaijani language the state language of the republic. After his proper Decree, it was started to apply the language in all spheres and all documentation implemented with Latin script. Language policy, founded by national leader is successfully carried on by President Ilham Aliyev”.
Chairwoman of Department of Azerbaijani language and its teaching methods docent Boyukkhanim Eminli delivered speech on “Language policy of Heydar Aliyev”, head of Folklore studies scientific-research laboratory Professor Aslan Bayramov – “Heydar Aliyev’s care and attention to the advancement of science in Azerbaijan”, PhD in philology lecturer Gunel Pashayeva – “Heydar Aliyev and Day of Azerbaijani language”, senior lecturer Elnara Ahmadova – “Speech etiquettes in Heydar Aliyev’s speech”. They pointed out that existence of our independent state is a substantial opportunity in terms of preserving our language. The language policy of our republic is the basis of gained achievements in this filed.