Sumqayıt şəhərinin 70 illiyinə həsr olunmuş kimya və biologiya üzrə fənn olimpiadası keçirildi
Mayın 11-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Sumqayıt şəhərinin 70 illiyinə həsr olunmuş “Bu günün şagirdi, sabahın alimidir” devizi altında Sumqayıt məktəblilərinin IX-XI sinif şagirdləri arasında kimya və biologiya üzrə fənn olimpiadası keçirildi.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 26 yanvar 2015-ci il tarixli Sərəncamında “2015–2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin inkişaf Strategiyası”nda yeniyetmələrdə erkən yaşlarında elmə maraq yaradılması və bu məqsədlə müxtəlif tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Bu tədbirlərdən biri də fənn olimpiadalarının təşkilidir. Fənn olimpiadalarının keçirilməsi artıq universitetimizdə ənənə halını alıb. Olimpiadanın keçirilməsində məqsəd məktəblilərin kimya və biologiya fənninə marağını artırmaq, həmçinin yuxarı sinif şagirdlərinin gələcəkdə ixtisas seçiminə köməklik göstərməkdir.
Qeyd edək ki, olimpiadada kimya fənnindən IX sinif üzrə 36 şagird, X sinif üzrə 40 şagird, XI sinif üzrə 15 şagird, biologiya fənnindən IX sinif üzrə 43 şagird, X sinif üzrə 25 şagird, XI sinif üzrə 5 şagird, rus bölməsindən kimya üzrə IX-XI sinflər üzrə 8 şagird, biologiya üzrə 14 şagird iştirak etdilər.

Home | News | SUBJECT OLYMPIAD ON CHEMISTRY AND BIOLOGY, DEDICATED TO 70TH ANNIVERSARY OF SUMGAYIT CITY
Yerləşdirilmə tarixi : 11 May 2019 12:48
SUBJECT OLYMPIAD ON CHEMISTRY AND BIOLOGY, DEDICATED TO 70TH ANNIVERSARY OF SUMGAYIT CITY
On May 11, subject Olympiad on chemistry and biology was held at Sumgayit State University among IX-XI grade schoolchildren of Sumgayit under the motto “Today’s pupil is tomorrow’s scientist”, dedicated to 70th anniversary of Sumgayit city.
The object of holding the Olympiad is to reveal talented children and create circumstances for them in order to display their knowledge and skills in healthy competition environment, according to the order issued by President Ilham Aliyev dated January 26, 2015 on “Development strategy of Azerbaijani youth in 2015-2025”. Sumgayit State University regularly arranges Olympiads on various subjects for schoolchildren.
It should be noted that 36 schoolchildren took part on chemistry from IX grade, 40 from X grade, 15 from XI grade; on biology 43 pupils from IX grade, 25 from X grade, 5 from XI grade. From Russian sector 8 pupils took part on chemistry, 14 from biology.