Əsas səhifə | Xəbərlər | Fizika üzrə fənn olimpiadasının qalibləri mükafatlandırıldı
Mayın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Sumqayıt şəhərinin yaranmasının 70 illiyinə həsr olunmuş “Bu günün şagirdi, sabahın alimi” devizi altında Sumqayıt şəhər məktəblərinin IX-XI sinif şagirdləri arasında fizika üzrə fənn olimpiadasının qaliblərinin mükafatlandırma mərasimi keçirildi.
Mərasimdə universitetin professor-müəllim heyəti, I, II,III yeri tutan şagirdlər, onların valideynləri və müəllimləri iştirak etdilər.
Tədbiri universitetin prorektoru dosent Ramiz Hüseynov açaraq olimpiadada qalib olmuş şagirdləri, onların üzərində əməyi olan müəllimləri və valideyinlərini təbrik etdi. Bildirdi ki, olimpiadanın keçirilməsində məqsəd universitet-məktəb əməkdaşlığını genişləndirmək, məktəblilərin fizika elminə marağını artırmaq, həmçinin yuxarı sinif şagirdlərinin gələcəkdə ixtisas seçiminə kömək etməkdir. Dosent Ramiz Hüseynov ali məktəbin yaranma tarixi, onun fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi beynəlxalq proqram və layihələr barədə ətraflı məlumat verdi. SDU-nun elmi potensialının ildən-ilə artdığını qeyd edən prorektor universitetdə Dissertasiya Şurasının yaradıldığını da diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin Sumqayıt şəhərinin 70 illik yubileyi ilə əlaqədar imzaladığı sərəncamda qeyd etdiyi kimi, Sumqayıt şəhəri elmin, təhsilin və mədəniyyətin ümumi tərəqqisi işinə bu gün də layiqli töhfələr bəxş edir. Sumqayıt Dövlət Universiteti artıq respublikanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarındandır.
Olimpiada qaliblərini təbrik edən Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova çıxış edərək ölkəmizin gələcəyinin bu gün yetişdirdiyimiz kadrların səviyyəsi, gənclərin elmi potensialı ilə ölçüldüyünü, müxtəlif fənlər üzrə olimpiadaların, bilik yarışmalarının bu istiqamətdə mühüm rol oynadığını, davamlı olaraq keçirildiyini bildirdi. Bugünkü tədbiri nəinki universitetin, həmçinin Sumqayıt şəhərinin elmi həyatında vacib hadisələrdən biri olduğunu diqqətə çatdırdı. Universitetdə həm elmi, həm də tələbələrin asudə vaxtının səmərəli təşkili üçün yaradılan şəraitdən, “ağıllı lövhə”lərlə təmin edilmiş auditoriya, laboratoriya, Linqvistik Mərkəz, İdman zalı, müasir və zəngin ədəbiyyatlarla təchiz olunmuş kitabxanadan söz açdı. Şagirdlərə gələcəkdə hansı sənətin daşıyıcısı olmağından asılı olmayaraq, ölkəmizin layiqli vətəndaşı olmağı arzu etdi.
Sonra qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi oldu. I, II, III yeri tutan şagirdlərə sertifikat və qiymətli hədiyyələr təqdim edildi.

Home | News | WINNERS OF SUBJECT OLYMPIAD ON PHYSICS AWARDED
On May 14, award ceremony was held of subject Olympiad on physics under the motto “Today’s pupil is tomorrow’s scientist” among IX-XI grade schoolchildren of Sumgayit city, dedicated to 70th anniversary of Sumgayit city.
Professor-teacher staff, the winners of I, II and III places, their parents and teachers took part in the ceremony.
Commencing the event, vice-rector of university docent Ramiz Huseynov congratulated the pupils, who were winners in the Olympiad, their teachers and parents, as well. He emphasized that the purpose of holding the Olympiad is to open up capable pupils and to advance their potential. Therefore, subject Olympiads are held at our university in every academic year. This kind of Olympiads which were held in objective and fair conditions increases the pupil’s interest to proper subjects. Vice-rector also said: “As it is noted in the Decree issued by President Ilham Aliyev, related to 70th anniversary of Sumgayit city, the city bestows contributions to the improvement of science, education and culture. Sumgayit State University has a special role in this process”.
Dean of Physics and electroenergetics faculty docent Tamella Ahmadova congratulated the winners and pointed out that Olympiads, knowledge competitions are of great importance for improving scientific potential and talent of youth. She emphasized that today’s ceremony is one of the substantial events for scientific life of not only our university, but also of our city. The dean spoke about created circumstances for students, laboratories, Linguistic Center, library, which was equipped with modern and rich books at our university.
In the end the winners were awarded. Certificates and presents presented to winners of I, II and III places.