Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da təqaüd alan tələbələrin sayı 1000 nəfərdən çoxdur
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Ali təhsil müəssisələrində təqaüd sisteminin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər barədə 14 fevral 2019-cu il tarixli Sərəncamına əsasən Sumqayıt Dövlət Universitetinə ayrılmış kvotaya uyğun olaraq, 560 tələbə orta hesabla 100 manat təqaüd alacaq.
Bununla yanaşı, Cənab İlham Əliyevin apardığı siyasəti uğurla icra edən Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcovun təşəbbüsü ilə universitetimizin Sumqayıt şəhərində qeydiyyatda olan, əla və yaxşı qiymətlərlə oxuyan, aztəminatlı ailələrdən olan 30 nəfər tələbəsinə “Bələdiyyə” təqaüdü veriləcək.
Ümumiyyətlə, SDU-da təqaüd alan tələbələrin sayı 1000 nəfərdən çoxdur. Hər iki valideynini itirmiş tələbələr isə ikiqat təqaüd alır.
Qeyd edək ki, 2016-cı ildə qanunvericiliyə edilmiş dəyişikliyə əsasən təqaüdlərin ödənilməsi yalnız dövlət sifarişi əsasında təhsil alan tələbələrə deyil, eyni zamanda ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricisi və fənlər üzrə akademik nailiyyətləri nəzərə alınmaqla, ödənişli əsaslarla təhsil alan tələbələrə də şamil edilib. 2019-cu il martın 1-dən 16 000 vahid artırılması və təqaüd alan tələbələrin sayının tələbələrin ümumi sayına olan nisbətinin hazırkı 31 faizdən 2019-2020-ci tədris ilində 45 faizə qədər artırılması, 2020-2021-ci tədris ilindən başlayaraq isə 50 faizdən az olmayan səviyyəyə çatdırılması nəzərdə tutulur. Bütün bunlar ölkə başçısının elmə, təhsilə və gənclərə göstərdiyi növbəti diqqət və qayğının bariz nümunəsidir.

Home | News | THE NUMBER OF STUDENTS, WHO GET SCHOLARSHIP AT SSU, IS MORE THAN 1000
Under the Decree of President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev, dated February 14, 2019 on additional measures related with improving scholarship system in higher education institutions and according to quote for Sumgayit State University, 560students will gain 100 manat scholarships on average.
Along with it, by the initiative of Mayor of Sumgayit city Executive Power Zakir Farajov, who successfully executes policy of Ilham Aliyev, 30 students of our university with high academic indicators will gain “Municipality” scholarship.
In general, the number of students, who gain scholarship at SSU, is more than 1000. The students, who have lost both of parents, gain double scholarship.
It is worth to note that according to amendments made in legislation in 2016, payment of scholarships has applied not only to the students, who study on budget basis, but also that of, who study on paid basis. It is intended to raise the ratio of the number of students, who gain scholarship on the total number of students- to 45% in 2019-2020 academic year, to 50% in 2020-2021 academic year.