Əsas səhifə | Xəbərlər | “İştirak et və öz İİV statusunu öyrən” devizi altında aksiya keçirildi
Mayın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Səhiyyə Nazirliyi QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə bahar fəslində Avropa İİV-nin test həftəsi çərçivəsində “İştirak et və öz İİV statusunu öyrən” devizi altında müayinə və məsləhət aksiyası keçirildi.
Aksiyada Səhiyyə Nazirliyi QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin mütəxəssisləri və universitetin tələbə heyəti iştirak etdilər.
Mərkəzin kommunikasiya üzrə mütəxəssisi Ceyhun Nəcəfov çıxış edərək gənclərə İİV infeksiyası və ondan qorunma üsulları, sağlam və təhlükəsiz həyat tərzi barədə ətraflı məlumat verdi. Virus orqanizmdə inkişaf etdikcə qazanılmış immunçatışmazlığı sindiromuna (QİÇS) səbəb olur. Bu xəstəliyin isə müalicəsi yoxdur. Ola bilər ki, insan bir-iki il heç nə hiss etməsin, amma o başqasını yoluxdura bilər. Ona görə virusu vaxtında aşkarlamaq vacibdir. Bu testdən hər bir vətəndaş keçməlidir.
SDU-nun Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov çıxış edərək tələbələrə QİÇS-in pandemiyasını dünya səhiyyəsinin infeksion xəstəliklər sahəsində ən ciddi problemlərindən biri olduğunu qeyd etdi, narkomaniyaya qarşı mübarizədə daha səmərəli nəticələrə nail olmaq, gəncləri həmin sosial bəladan qorumaq, onlarda sağlam həyat tərzini formalaşdırmaq üçün hamılıqla mübarizə aparmağın, gənclər arasında maarifləndirmə işlərinin vacibliyini vurğuladı. Qeyd etdi ki, bu işdə təkcə dövlət strukturları deyil, cəmiyyətimiz də fəal iştirak etməlidir. Ölkəmizdə gənc nəslə həmişə böyük qayğı ilə yanaşıldığını bildirən prorektor Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bu istiqamətdə həyata keçirilən dövlət siyasətindən danışdı. Bildirdi ki, cəmiyyətin gələcəyi hesab olunan tələbələrimiz arasında da bu istiqamətdə mütəmadi olaraq maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirilir.
Sonda anonim müayinə aparıldı. Aksiyadan keçən tələblərə maarifləndirici bukletlər də təqdim edildi.

Home | News | SSU HOSTED THE CAMPAIGN “PARTICIPATE AND FIND OUT YOUR HIV STATUS”
On May 17, an educational campaign under the motto “Participate and find out your HIV status” was held at Sumgayit State University by the organization of AIDS Center of Ministry of Health within the framework of Spring European HIV Testing Week.
The specialists of AIDS Center of Ministry of Health and students of the university took part in the event.
Communication specialist of the Center Jeyhun Najafov delivered speech and gave wide information to youth about HIV infection and protection ways against it, as well as healthy and secure lifestyle. He notified: “AIDS pandemic is one of the most serious infection diseases of world healthcare. There is not any treatment of this disease. It is important to detect the virus in time. Therefore, every citizen should be tested”.
Vice-rector on Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov noted that this disease coincides with those who have drug addiction. Spread of narcomania threats healthy lifestyle of the people. The state always cares to young generation and spoke about state policy carried out in this field by the administration of President Ilham Aliyev and the works done for healthy lifestyle and reproductive health.
In the end anonym examination conducted. Educational booklets were presented to the students, who participated in the event.