Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da V Tələbə elmi konfransı öz işinə başladı
Mayın 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş V Tələbə elmi konfransı öz işinə başladı.
Əvvəlcə iştirakçılar Böyük Akt zalının foyesində konfransda yer tutan tələbələrin məruzələrindən ibarət sərgi ilə tanış oldular.
Konfransı giriş sözü ilə universitet üzrə TEC-in Şura sədri Nailə Zeynalova açaraq TEC-in 2018 - 2019-cu tədris ilindəki fəaliyyətinin hesabatını verdi.
Sonra fakültə üzrə TEC Şura sədrləri çıxış edərək Tələbə Elmi Cəmiyyətinin fakültələr üzrə görülən işlərdən və əldə olunan nailiyyətlərdən söz açdılar, Tələbə Elmi Cəmiyyətinin tələbə-gənclərin elmi biliklərinin artmasına, intellekt səviyyələrinin yüksəlməsinə səmərəli təsir etdiyini vurğuladılar.
Konfransda çıxış edən rektor professor Elxan Hüseynov tələbələrin elmi-tədqiqat işlərinə maraqlarının artırılması məqsədi ilə bu kimi konfransların keçirilməsinin təqdirəlayiq olduğunu qeyd etdi. Əsası Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət gənclər siyasətinin Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla reallaşdırılması nəticəsində müstəqil ölkəmizdə dinamik və vətənpərvər gəncliyin yetişdiyini və gənclərin inkişafı üçün geniş imkanlar yaradıldığını diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, məhz bu qayğının sayəsində bu gün Azərbaycan gəncləri istər yerli, istərsə də beynəlxalq səviyyədə mühüm uğurlar qazanırlar. Rektor ölkəmizdə aparılan təhsil islahatları Sumqayıt Dövlət Universitetində təhsilin səviyyəsinin yüksəlməsi və maddi bazasının yenilənməsi, tələbələrin elmi fəaliyyətə təşviq edilməsi üçün görülən lazımi tədbirlərin həyata keçirildiyini qeyd etdi. Bildirdi ki, universitetimizdə elmi-tədqiqat işlərinin təşkili və əlaqələndirilməsi vəzifələrini Tələbə Elmi Cəmiyyəti uğurla yerinə yetirir. Tələbə Elmi Cəmiyyəti sabahın gənc tədqiqatçılarının həqiqi axtarış və yaradıcılıq məktəbidir. Eyni zamanda bu cəmiyyət istedadlı və bacarıqlı tələbələrin üzə çıxarılmasında mühüm rol oynayır. Rektor onu da qeyd etdi ki, çox sevindirici faktdır ki, tələbələrimiz elmi-tədqiqat və yaradıcılıq işləri ilə universitet, respublika və beynəlxalq səviyyədə təşkil olunan elmi konfrans, seminar, fənn olimpiadaları, müsabiqələrdə fəal iştirak edərək sertifikata layiq görülürlər. Rektor konfransın işinə uğurlar arzuladı.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov universitetdə gənclərə olan qayğıdan, tələbələrin uğurlarından və Tələbə Elmi Cəmiyyətinin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, TEC-in məqsədi tələbələrin bilik və bacarıqlarını aşkar etmək, onları elmi-tədqiqat işinə yönəltmək, tələbələrdə faktları araşdırmaq, təhlil etmək, müqayisə aparmaq bacarıqlarını formalaşdırmaqdır. Bu baxımdan TEC-in konfransı mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Sonda ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş V Tələbə elmi konfransında yer tutan tələbələr diplomlarla təltif olundular.

On May 21, V student Scientific Conference started off at Sumgayit State University, dedicated to 96th anniversary of national leader Heydar Aliyev.
At first the participants got acquainted with the exhibition consisting of students’ reports, who have won places in the conference, in the foyer of Assembly hall.
Board chief of Student Scientific Society Naila Zeynalova opened the conference by welcome speech and reported the activity of SSS in 2018-2019 academic year.
Afterwards SSS Board chiefs on faculties spoke about executed works and gained achievements on the faculties. They noted that the society positively impacts on increasing intellectual level and knowledge of students.
Rector prof.Elkhan Huseynov noted that holding such conferences is commendable in terms of increasing interest of students to research works. He pointed out that dynamic and patriot youth is growing and effective opportunities created for them as a consequence of successful implementation of state youth policy founded by great leader Heydar Aliyev under administration of President Ilham Aliyev. Rector said: “As a result of state care, Azerbaijani youth gain substantial achievements in international arena. Rector spoke about implemented education reforms in the country, and also the works done for improving education level and renovating material base, stimulating the students to scientific activity at Sumgayit State University. Student Scientific Society successfully carries out the organization and coordination of research works at our university. Our students participate and get certificates at republican and international scientific conferences, seminars, subject Olympiads, competitions”.
Vice-rector on Science and Innovations prof.Ramazan Mammadov delivered speech and talked about achievements of students and significance of Student Scientific Society. He said: “SSS aims to reveal knowledge and skills of students, direct them to research work and form their ability of research, analysis and comparison. In this term this conference is of great significance”.
In the end the diplomas were presented to the students, who won first places at V Student Scientific Conference.