Əsas səhifə | Xəbərlər | Dosent Loğman Abdullayev SDTK-də “Ehtiyatların uçotu” mövzusunda məharət dərsi keçdi
Yerləşdirilmə tarixi : 22 May 2019 14:13
Dosent Loğman Abdullayev SDTK-də “Ehtiyatların uçotu” mövzusunda məharət dərsi keçdi
Mayın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev SDU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində Mühasibat uçotu və maliyyə ixtisasları üzrə tələbə və müəllimlərə “Ehtiyatların uçotu” mövzusunda məharət dərsi keçdi.
Dosent Loğman Abdullayev “Ehtiyatların uçotu” mövzusunda çıxış edərək bildirdi ki, hal-hazırda beynəlxalq standartlara uyğun uçotun təşkili mühüm hal hesab olunur. Hal-hazırda ölkəmizdə Mühasibat Uçotunun Beynəlxalq Standartlarına əsaslanaraq və yeni hesablar planına uyğun şəkildə subyektlər tərəfindən uçotaalınma təmin edilir. Müasir dövrdə ölkəmizdə ümummilli lider Heydər Əliyevin sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilməsi nəticəsində davamlı iqtisadi inkişaf və makroiqtisadi sabitlik təmin edilmişdir. Bu gün müzakirə etdiyimiz mövzu ölkə həyatında müşahidə olunan inkişaf dinamikasının bir göstəricisidir. Azərbaycan Respublikası iqtisadi inkişaf baxımından, beynəlxalq maliyyə qurumlarından və ölkələrdən asılı olmadan müstəqil siyasət aparır. Ölkə başcısının apardığı daxili və xarici siyasət nəticəsində qeyd etmək istəyirəm ki, beynəlxalq təşkilatlar, aparıcı maliyyə qurumları ölkəmizdə gedən prosesləri çox böyük maraqla izləyir və çox yüksək qiymət verirlər. Xüsusilə bildirirəm ki, Dünya Bankının “Doing Business” hesabatında Azərbaycan dünya miqyasında 25-ci yerdədir. Son 15 il ərzində 2 milyon yeni iş yeri yaradılmış, əhali sayı 1,6 milyon artmış, əməkhaqları 7, pensiyalar 9 dəfə artmışdır. Bu bir daha onu göstərir ki, ölkədə aparılan sosialyönümlü siyasət vətəndaşların rifahına xidmət edir.
Dosent Loğman Abdullayev onu da qeyd etdi ki, Mühasibat uçotu və maliyyə ixtisasları üzrə təhsil almış məzunlarımız ölkənin iqtisadi və sosial siya-sətini həyata keçirən dövlət strukturlarının müvafiq bölmələrində, təşkilati-hüquqi formasından asılı olmayaraq, ictimai əhəmiyyətli qurum və şirkətlərdə, kiçik təsər-rüfatçılıq subyektlərində, xarici iqtisadi fəaliyyətlə məşğul olan şirkətlərdə, ölkənin büdcə-vergi və maliyyə-kredit siyasətini həyata keçirən orqanlarında, müxtəlif təhsil müəssisələrinin uçot-hesabat bölmələrində və peşə ixtisasına uyğun strukturlarda fəaliyyət göstərirlər.

Home | News | DOCENT LOGHMAN ABDULLAYEV READ LECTURE ON “INVENTORY ACCOUNTING” AT SSTC
On May 22, chief of the Department of Finance and accounting of Economics and Management faculty of Sumgayit State University docent Loghman Abdullayev read lecture on “Inventory accounting” to students and lecturers at Sumgayit State Technical College.
Docent Loghman Abdullayev said: “It is substantial to make accounting proper to International standards. At present accounting is implemented based on International Standards of Accounting by the subjects in our country. Sustainable economic development and macroeconomic stability have been provided in our republic as a consequence of successful implementation of socio-economic development strategy of national leader Heydar Aliyev by President Ilham Aliyev. The Republic of Azerbaijan is conducting independent economic policy without depending on international financial bodies and countries. International organizations, leading financial institutions observe the economic processes taking place in our country. In “Doing Business” report of World Bank, Azerbaijan is in the 25th place. In recent 15 years, 2 million new workplaces established, salaries raised for 7 times, pensions for 9 times in Azerbaijan”.
Docent Loghman Abdullayev also noted that our alumni, who studied on Accounting and finance, work at proper sections of state structures, which conduct economic and social policy of republic, at public bodies and companies, small business entities, international companies, the bodies that carry out budget-tax and credit policy of the country, several education institutions and other structures.