Sumqayıt Dövlət Universitetində ekoloqların peşə bayramı qeyd edildi
Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən ölkəmizdə hər il mayın 23-ü Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi işçilərinin peşə bayramı kimi qeyd olunur. Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya kafedrasının bu münasibətlə hazırladığı “Ekoloji maarifləndirmə” mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirildi.
Seminar Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başladı.
Ekologiya kafedrasının müdiri Rəhilə Əhmədova qonaqları salamlayaraq ekoloqları peşə bayramı münasibətilə təbrik etdi. Bildirildi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində mütəmadi olaraq mütəxəssislər tərəfindən gənclər arasında ətraf mühitin mühafizəsini geniş təbliğ etmək məqsədilə maarifləndirici tədbirlər keçirilir. Ekoloji problemlər, onların həlli ilə əlaqədar ölkəmizdə görülən işlər barədə ətraflı məlumat verən Rəhilə Əhmədova eyni zamanda ekoloji maariflənmənin vacibliyini vurğuladı. O, seminarın keçirilməsində məqsədin gənclərin ekoloji sahəyə marağını artırmaq, onları bu sahədə maarifləndirməkdən ibarət olduğunu diqqətə çatdırdı.“Ekoloji maarifləndirmə zamanı əldə olunan biliklər, qazanılan təcrübələr ekoloji mədəniyyətin, ekoloji cəmiyyətin formalaşmasında başlıca amildir”, - deyən Rəhilə Əhmədova qeyd etdi ki, ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi, ekoloji problemlərin həlli, ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji tarazlığın bərpa edilməsi istiqamətində də mühüm işlər görülür və bu sahədə hüquqi baza təkmilləşdirilmişdir. Beynəlxalq ekoloji proqramların həyata keçirilməsi, təbii sərvətlərin bərpasının təmin edilməsi və mühafizəsi, milli parkların və ekoloji şəbəkənin yaradılması istiqamətində görülən işlər də bu qəbildəndir. Natiq Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın rəhbərliyi ilə ətraf mühitin, o cümlədən nadir növ heyvanların müdafiəsi sahəsində bir çox işlərin görüldüyünü bildirərək Azərbaycanda ekoloji proqramlara və layihələrə böyük diqqət yetirildiyini diqqətə çatdırdı.
Sumqayıt şəhər 4 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər İdarəsinin sektor müdiri Elmar Musayev “Bərk məişət tullantılarının idarə edilməsi sahəsində maarifləndirmə işinin təşkili”, həmin idarənin aparıcı məsləhətçisi Vüsal İbrahimli “Plastik qablaşdırma tullantılarının ətraf mühitə mənfi təsiri və alternativ qablaşdırma materiallarından istifadənin əhəmiyyəti”, Kimya və biologiya fakültəsinin tələbələri: Rəna Əlizadə, Selcan Ələsgərova “Xəzər dənizinin çirklənməsi”, Aytən Baxışova “Torpağın çirklənməsi”, Sabrina Fərzəliyeva, Pərvin isgəndərova “Radiasiya” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər.
Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri Musa Mustafayev, Coğrafiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Kamil Abdulov, Sumqayıt şəhər Təmizlik Departamentinin şöbə müdiri Anar Mustafayev, Sumqayıt şəhər Bələdiyyəsinin sədr müavini Musa Həsənov, AZƏRTAC-ın müxbiri Ətrabə Rzayeva çıxış edərək, ölkəmizdə ekoloji vəziyyət, təbii ehtiyatlar, onların mühafizəsi və bərpasından söz açdılar. Bildirildi ki, ekoloji təhlükəsizliyin təmin olunması üçün ətraf mühitin çirklənməsinin minimuma endirilməsi və mühafizəsinin təkmilləşdirilməsi, indiki və gələcək nəsillərin tələbatını ödəmək məqsədilə təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə, alternativ enerji mənbələrindən yararlanmaq və enerji effektivliyinə nail olmaq, qlobal ekoloji problemlər üzrə milli səviyyədə tələbatların qiymətləndirilməsi, həlli yollarının müəyyənləşdirilməsi, beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələrin genişləndirilməsi Azərbaycan dövlətinin ekoloji siyasətinin əsas istiqamətləridir. 70 illik yubileyini qeyd etməyə hazırlaşan Sumqayıtın sənaye zonasına və ekoloji problemlərinin həllinə son illər daha çox diqqət ayrılır və burada sağlam ekoloji mühitin yaradılması, ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində mühüm tədbirlər görülür. Natiqlər bu gün Sumqayıtın ekoloji baxımdan təmiz şəhərlərdən olduğunu fərəhlə vurğuladılar.
“Sağlam mühit, sağlam gələcək” QHT–nin icraçı direktoru Vüsal Hətəmov ekoloqları peşə bayramı münasibətilə təbrik edərək Sumqayıt şəhər 4 saylı Regional Ekologiya və Təbii Sərvətlər İdarəsinin bir qrup əməkdaşını və SDU-nun Ekologiya kafedrasının müdiri Rəhilə Əhmədovanı “Əhalinin ekoloji maarifləndirilməsi” sahəsindəki fəaliyyətinə görə sertifikatla təltif etdi.
Tədbirdə videoçarx və “Zeytun” səhnəciyi nümayiş olundu. Sonra tələbələr sözləri və musiqisi II kurs tələbəsi İlham Babayevə aid “Təbiəti qoruyaq” mahnısını oxudular.

THE DAY OF ECOLOGISTS MARKED AT SUMGAYIT STATE UNIVERSITY
According to Order issued by President Ilham Aliyev, May 23 is marked as a Professional Day of Ministry of Ecology and Natural Resources staff. On this occasion scientific-practical conference was held at Sumgayit State University on “Ecological awareness” by Ecology department of Chemistry and biology faculty.
Seminar launched by sounding state anthem of Azerbaijan Republic.
Chief of Ecology department Rahila Ahmadova hailed the guests and congratulated the ecologists on this day. She notified that Sumgayit State University regularly holds educational events for promoting protection of environment among youth. Widely speaking about the works executed in our country about ecological problems and their solution Rahila Ahmadova highlighted the significance of ecological awareness. She said: “The seminar aims to increase the interest of youth to ecological field and enlighten them in this sphere. The knowledge and experience gained within ecological enlightenment is a primary factor in formulation of ecological culture and society. Substantial works have been done in our country in direction of protecting environment, restoring ecological balance, conducting international ecological programs, restoring natural resources, building national parks and ecological network. Under the guidance of vice-president of Heydar Aliyev Foundation, founder and chief of IDEA Public unity Leyla Aliyeva, important works executed for protecting animals”.
Afterwards the following persons delivered speech in the event: Sector head of Regional Ecology and Natural Resources Division of Sumgayit city № 4 Elmar Musayev – “Organization of educational work in the field of managing solid wastes”, senior consultant Vusal Ibrahimli – “Negative impact of plastic wastes to environment and importance of using alternative packaging materials”, the students of Chemistry and biology faculty Rana Alizade, Seljan Alasgarova – “Pollution of Caspian sea”, Aytan Bakhishova – “Pollution of soil”, Sabrina Farzaliyeva, Parvin Isgandarova – “Radiation”.
Head of the Department of Chemistry and its teaching methods Musa Mustafayev, docent of the Department of Geography and its teaching methods Kamil Abdulov, head of the section of Cleaning department of Sumgayit city Anar Mustafayev, deputy mayor of Sumgayit city Municipality Musa Hasanov, correspondent of AZERTAC Atraba Rzayeva delivered speech and spoke about ecological conditions in Azerbaijan, natural resources, their protection and restoration ways.
Executive director of “Healthy environment, healthy future” NGO Vusal Hatamov congratulated the ecologists on this day and awarded a group of employees of Regional Ecology and Natural Resources Division of Sumgayit city № 4 and chief of Ecology department Rahila Ahmadova with certificates for their activity in the sphere of “Ecological enlightenment of population”.
In the end the video and “Olive” sketch displayed. The students sang the song “Let’s protect the nature”, written and composed by II course student Ilham Babayev.