Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində növbəti “Açıq qapı” günü keçirildi
İyunun 4-də Sumqayıt Dövlət Universitetində kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri və təhsil alan tələbələrin valideynlərinin iştirakı ilə növbəti ənənəvi “Açıq qapı” günü təşkil edildi. “Açıq qapı” gününün keçirilməsi barədə sdu.edu.az portalında əvvəlcədən məlumat yerləşdirilmişdi.
Qonaqları universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov qarşılayaraq ali məktəbdə aparılan işlər və yaz imtahan sessiyasının təşkili və gedişi, imtahan qaydaları, imtahan prosesində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi üçün həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, Təhsil nazirinin imtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə imzaladığı əmrinə əsasən imtahanlar mövcud qaydalara uyğun təşkil edilir, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflıq və obyektivlik təmin olunur. Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, imtahanlar bir qayda olaraq yazılı formada aparılır. İmtahan başa çatdıqdan sonra cavab blankları imtahan- yoxlanma qərargahında kodlaşdırılaraq, müəllimlər tərəfindən yoxlanılır və nəticələr elan olunur. Yazılı imtahanda müsbət qiymət alan tələbələr qiymətlərini artırmaq üçün ərizə ilə müraciət etdikdə onlardan apelyasiya komissiyasının üzvlərinin və fakültə dekanlarının iştirakı ilə şifahi imtahan götürülür, cavab qaneedici olduqda qiyməti artırılır, əks halda əvvəlki qiymət saxlanılır. Sessiyanın gedişi zamanı imtahanların nəticəsindən yarana biləcək narazılıqların mövcud qaydada araşdırılması və həll edilməsi məqsədilə qərargah və onun nəzdində universitet üzrə «Qaynar xətt» yaradılıb, universitetin tədris binalarında müraciət və təkliflər qutuları asılıb. Prorektor onu da qeyd etdi ki, imtahan başlayandan mütəmadi olaraq universitetdə İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının üzvləri, valideynlər, ictimaiyyət nümayəndələri, qeyri-hökumət təşkilatları və kütləvi informasiya vasitələri rəhbərlərinin iştirakı ilə SDU-da və eyni zamanda Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində imtahan prosesi izlənilir.
Sonra dosent Ramiz Hüseynov fakültə dekanları, KİV nümayəndələri və valideynlər imtahanların gedişini izləmək üçün ayrı-ayrı fakültələr üzrə keçirilən imtahan otaqlarında, Qiymətləndirmə və keyfiyyətə nəzarət bölməsində oldular. İmtahan nəticələrinin ədalətli qiymətləndirilməsini yaxından izləyən valideynlər övladları üçün yaradılmış əlverişli təhsil mühitindən razı olduqlarını bildirdilər.

Yerləşdirilmə tarixi : 04 June 2019 12:51
On June 4, the following “Open door” day held at Sumgayit State University by the participation of students’ parents and representatives of media. Information was posted in advance on sdu.edu.az about arrangement of “Open door” day.
Vice-rector on Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov met the guests and gave wide information about organization of spring exam session, examination rules and the works done for providing objectivity and transparency in exam process. He said: “According to the order of Education Minister issued about organization of exam session, exams are carried out in accordance with existing rules, transparency and objectivity provided in evaluation of students’ knowledge. Examinations are carried out in a written form. After the exam, papers encoded at exam headquarters, checked by the lecturers and results announced. The students disagreeing with their marks could appeal to appellation commission with application and their marks could be raised after verbal examination. Exam Headquarters and Hotline are functioning at the University for investigating discontent that may occur during the exam and solving them in time, as well as the application and suggestion boxes are placed in all teaching buildings of the University. Exam process is observed at SSU and Sumgayit State Technical College under SSU by participation of members of Public Control and Advisory Board, parents, chiefs of non-governmental organizations and mass media”.
Afterwards docent Ramiz Huseynov, faculty deans, media representatives and parents visited exam rooms, Evaluation and Quality Control Department for observing exam process. The parents expressed satisfaction on created circumstances for students.