SDU-da yeni tədris- təlim mərkəzinin və Elektron laboratoriyasının açılışı oldu
İyunun 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan xalqının Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş ERASMUS+ PETRA (Azərbaycan universitetlərində tədrisin və təlimin təkmilləşdirilməsi) layihəsi çərçivəsində yaradılmış təlim-tədris mərkəzinin açılışı oldu.
Əvvəlcə qonaqlar universitetin foyesində Ulu Öndərin büstü önünə tər güllər düzüb dahi şəxsiyyətə hörmət və ehtiramlarını bildirdilər, universitetdə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Mərkəzi və Elektron laboratoriya ilə tanış oldular.
Rektor professor Elxan Hüseynov ERASMUS+Azərbaycan Nümayəndəliyinin direktoru Pərviz Bağırovla birgə mərkəzin açılış rəmzi olan lenti kəsdilər.
Açılış mərasimində ERASMUS+Azərbaycan Nümayəndəliyinin direktoru Pərviz Bağırov, əməkdaşı Zəfər Həsənov, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Keyfiyyətin təminatı şöbəsinin müdiri Rəşad Sadıqov, Xəzər Universitetinin Tədris-təlim Mərkəzinin direktoru Ülkər Bayramova, Bakı Slavyan Universitetinin İngilis filologiyası kafedrasının müdiri, layihə meneceri Natavan Babayeva, Azərbaycan Dillər Universitetinin İngilis dilinin üslubiyyatı və leksikologiya kafedrasının dosenti, layihə meneceri Zarina Aslanova və SDU-nun professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov çıxış edərək 15 İyun – Azərbaycan Xalqının Milli Qurtuluş Günü münasibəti ilə təbrik etdi, xoş arzularını çatdırdı. Bildirdi ki, bu günlərdə xalqımız dövlətçiliyimizin məhv olmaq təhlükəsindən xilas olunduğu mühüm tarixi hadisənin - xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin Azərbaycanda ikinci dəfə hakimiyyətə gəlməsinin növbəti ildönümünü, 15 İyun-Milli Qurtuluş Gününü böyük bayram əhvali-ruhiyyəsi ilə qeyd edir. Ulu öndərin 26 il əvvəl - 1993-cü ildə Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışı ilə respublikada vətəndaş müharibəsinin qarşısı alındı, dövlətimizin ərazisinin parçalanması təhlükəsi aradan qalxdı, ölkənin ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi, elmi-mədəni həyatında, beynəlxalq əlaqələrində dönüş yarandı, beynəlxalq norma və prinsiplərə uyğun müstəqil demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğu prosesi başlandı. Ölkəyə rəhbərliyi illərində sürətli iqtisadi inkişafın təmin edilməsini, Azərbaycanın dünyaya yaxından inteqrasiya olunmasını, beynəlxalq aləmdə nüfuzlu söz sahibinə çevrilməsini əsas məqsəd kimi seçən ümummilli lider ölkədə təhsil islahatları aparılmasının zəruriliyini vurğulayaraq hər bir inkişafın elm və təhsildən asılı olduğunu qeyd edirdi. Bu gün də Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə milli qurtuluş ideologiyasının təntənəsi müstəqil respublikamızın davamlı inkişafında özünü büruzə verir, regionda və dünyada Azərbaycanın nüfuzu daha da artır. Azərbaycan dünyanın ən qabaqcıl layihələrində fəal iştirak edərək uğur qazanır. Rektor respublikamızda fəaliyyət göstərən ali məktəblərin dünya təhsil sisteminə, xüsusən də Avropa təhsil məkanına inteqrasiya istiqamətində görülən işlərdən danışdı. Bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində elmin təhsilə, Avropa dəyərlərinə inteqrasiyası, tədris prosesinin qabaqcıl təcrübədən faydalanmaqla təkmilləşdirilməsi məqsədilə bir sıra uğurlu layihələr həyata keçirilir. Universitet imza atdığı uğurlarla MDB məkanında, Türkiyədə, bir sıra Avropa ölkələrində fəaliyyət göstərən elm-təhsil mərkəzləri tərəfindən də qəbul olunaraq təkcə maddi-texniki bazası, İKT-nın son naliyyətləri ilə təchiz olunmuş auditoriya, laboratoriyaları ilə deyil, nüfuzlu alimləri, tanınmış müəllimləri, mükəmməl biliklərə malik kadr potensialı, professor-müəllim heyəti ilə şöhrət qazanıb. Sumqayıt Dövlət Universiteti bir neçə beynəlxalq layihələrdə tərəfdaş qismində uğurla işini davam etdirir. Hazırda həyata keçirilən belə layihələrdən biri də ERASMUS+ PETRA layihəsidir. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Avropa İttifaqının “ERASMUS+” proqramının “PETRA” layihəsinə tərəfdaş olaraq 2016-cı ildən qoşulub. Layihəyə qoşulduğu müddətdə universitetin əməkdaşları Türkiyənin Qazi, Avstriyanın Vyana Tətbiqi Elmlər Universiteti, Finlandiyanın Yuvaskyla və İspaniyanın Valensiya Politexnik universitetlərində müvafiq təlim, seminar və konfranslarda da iştirak edərək Avropa universitetlərinin təcrübəsindən bəhrələniblər. Bundan əlavə, universitet əməkdaşları layihə ilə əlaqədar Xəzər Universitetində təşkil olunmuş seminar və konfransda iştirak ediblər.
Rektor layihə çərçivəsində yaradılmış təlim–tədris mərkəzinin universitetin müəllimlərinin peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsinə, onların müasir təlim metodları ilə işləmək bacarıqlarının, tədris prosesinin keyfiyyətinin və səmərəliliyinin artırılmasına xidmət edəcəyini vurğuladı.
Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Məmmədova mərkəzin açılışının məhz Qurtuluş Gününə təyin edilməsinin önəmini qeyd edərək, Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın elm-təhsil sahəsinə xidmətlərindən bəhs etdi və PETRA layihəsi çərçivəsində SDU-nun fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verdi.
Qonaqlar rektor professor Elxan Hüseynova səmimi münasibətə görə təşəkkürlərini ifadə etdilər, yeni yaradılmış tədris- təlim mərkəzinin və Elektron laboratoriyasının açılışı münasibəti ilə universitetin kollektivini təbrik etdilər. Onlar layihənin əhəmiyyətindən və layihə çərçivəsində təlim-tədris mərkəzinin qarşıya qoyduğu məqsəd, nəzərdə tutulan planlar, kurslar, treninqlər və seminarlar barədə ətraflı məlumat verdilər.
Tədbir iştirakçıları layihə çərçivəsində keçiriləcək seminar və treninqlər üçün müasir standartlara uyğun yaradılmış auditoriya və laboratoriya ilə tanış oldular.

Home | News | OPENING OF NOVEL TEACHING CENTER AND ELECTRONIC LABORATORY AT SSU
On June 13, opening ceremony of Teaching Center was arranged, which was instituted within ERASMUS+PETRA project (Promoting teaching and training at Azerbaijani universities) at Sumgayit State University dedicated to National Salvation Day of Azerbaijani people.
At first the guests laid flowers in front of bust of national leader Heydar Aliyev in the foyer of university and visited Heydar Aliyev Center and Electronic laboratory.
Rector prof.Elkhan Huseynov cut the ribbon symbolizing the opening of Center with Parviz Baghirov, the director of ERASMUS+ Azerbaijan representativeness.
The opening ceremony was attended by Parviz Baghirov, the director of ERASMUS+ Azerbaijan representativeness, employee of representativeness Zafar Hasanov, head of Quality Assurance department of Azerbaijan State Pedagogical University Rashad Sadigov, director of Teaching Center of Khazar University Ulkar Bayramova, chief of English philology department of Baku Slavic university, project manager Natavan Babayeva, docent of Department of Stylistics of English language and lexicology of Azerbaijan University of Languages, project manager Zarina Aslanova and professor-teaching staff of SSU.
Rector of university prof.Elkhan Huseynov delivered speech and congratulated everyone on occasion of 15 June – National Salvation Day of Azerbaijani people. He said, “Election of Heydar Aliyev the chairman of Supreme Soviet on June 15, 1993 is the salvation date of our nation. National leader Heydar Aliyev saved Azerbaijani statehood from the threat with his second return to authority, justified the nation’s trust and paved the way for stability and progress. Heydar Aliyev protected our nation’s independence, eliminated socio-political crisis and laid the foundation of development. Reputation of Azerbaijan is growing in region and in the world. Azerbaijan gains achievements by actively participating at leading projects of the world. Successful projects are carried out at Sumgayit State University in order to integrate into world education system, especially into European education arena and benefit from advanced experience. The university known by higher educational institutions of CIS, Turkey and some European states with success achieved on integration to European values, has become famous not only with material-technical base, auditoria, laboratories supplied with further achievements of ICT, but also with its scientists, famous lecturers, cadre potential and professor-teaching staff. SSU has joined to several international projects as a partner. ERASMUS+PETRA project is one of them. The university joined to PETRA project of European Union ERASMUS program in 2016. University associates attended trainings, seminars and conferences at Gazi University of Turkey, Vienne University of Applied Sciences of Austria, University of Jyväskylä of Finland, Valencia Polytechnic University of Spain, Khazar University of Azerbaijan within the project”.
Rector also highlighted that Teaching Center instituted within the project will serve rising of level of professionalism of university lecturers, as well as quality and efficiency of teaching process.
Chairwoman of International Cooperation Department PhD in history Samira Mammadova emphasized the significance of arrangement of opening ceremony on National Salvation Day, spoke about services of Heydar Aliyev in education sphere of Azerbaijan and gave information about activity of SSU within PETRA project.
The guests expressed their gratitude to Professor Elkhan Huseynov for sincere attitude and congratulated the collective of university for the opening of Teaching Center and Electronic laboratory. They gave wide information about the goals of Teaching Center within the project, intended plans, trainings and seminars.