SDU-da “Milli Qurtuluş Günü- dövlətçiliyimizin müasir mərhələsinin başlanğıcıdır” mövzusunda məşğələ
İyunun 13-də Milli Qurtuluş Günü ilə əlaqədar Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində “Milli Qurtuluş Günü- dövlətçiliyimizin müasir mərhələsinin başlanğıcıdır” mövzusunda məşğələ keçirildi.
Tədbiri rektor professor Elxan Hüseynov açaraq, əlamətdar gün münasibətilə kollektivi təbrik etdi, ümummilli lider Heydər Əliyevin keçdiyi şərəfli ömür yolundan, çoxşaxəli dövlətçilik fəaliyyətindən və misilsiz xidmətlərdən bəhs etdi. Bildirdi ki, 15 iyun - Milli Qurtuluş Günü Azərbaycan xalqının dövlətçilik tarixində mühüm əhəmiyyətə malikdir. 1993-cü ilin iyununda ölkəmizdə yaranan ictimai-siyasi şərait, yəni vətəndaş müharibəsi, ərazicə parcalanma, xaos, anarxiya şəraiti xalqı bu vəziyyətdən xilas etməyə qadir olan lider zərurəti yaratdı. Belə bir xilaskarlıq missiyasını öz üzərinə götürən, həyatını təhlükələrə məruz qoyan Ulu öndər Heydər Əliyev xalqın təkidli tələbi ilə iyunun 9-da Naxçıvandan Bakıya qayıtdı, iyunun 15-də Ali Sovetin Sədri seçildi, bununla da, daxili və xarici düşmənlərimizin bütün planlarını iflasa uğratdı. Qısa vaxtda ölkədə yaradılan siyasi sabitlik nəticəsində dahi rəhbər bütün sahələrdə ölkənin sosial-iqtisadi inkişaf konsepsiyasını hazırlayıb həyata keçirdi. Qonşu ölkələrlə pozulmuş münasibətlər bərpa olundu, dünyanın inkişaf etmiş ölkələri ilə xalqımızın və dövlətimizin milli maraqlarına uyğun əlaqələr quruldu. Ölkəmiz dünyaya açıldı. Rektor onu da qeyd etdi ki, Ulu öndərin siyasi xəttinin ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi nəticəsində son illər həyatımızın bütün sahələrində qazanılan nailiyyətlər Ulu öndərimizin dövlətçilik ideyalarının təntənəsidir. Bu gün Heydər Əliyev cismən aramızda olmasa da, ölkəmizi işıqlı sabahlara aparan bəşəri ideyaları ilə xalqımızın qəlbində yaşayır. Qədirbilən xalqımız böyük xilaskarının xidmətlərinin unutmur və 15 iyun- Milli Qurtuluş Gününü hər il yüksək əhval-ruhiyyə ilə qeyd edir.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Əmirxan İsayev “Milli Qurtuluş Günü - dövlətçiliyimizin müasir mərhələsinin başlanğıcıdır”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova “Azərbaycan Xalq Cəbhəsi – Müsavat hakimiyyətinin səriştəsizliyi və siyasi böhran”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Elmar Xəlilov “Qurtuluşdan başlayan siyasi sabitlik yolu”, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev “Heydər Əliyevin Bakıya qayıdışı iqtisadi sabitliyin başlanğıcıdır”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Böyükxanım Eminli “Azərbaycan dövlətinin mədəni inkişafında Milli Qurtuluş Günü”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin II kurs tələbəsi Türkan Seyfullayeva “Milli Qurtuluş və iqtisadiyyatımız” mövzusunda məruzələrlə çıxış edərək, ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqımız və dövlətçiliyimiz qarşısında əvəzsiz, nəhəng xidmətlərini, bu tarixi şəxsiyyətin rəhbərliyi ilə əsası qoyulan işlərin bu gün onun layiqli davamçısı, cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən aparıldığını vurğuladılar. Qeyd etdilər ki, dahi rəhbərin məhv olmaq təhlükəsindən xilas edib, dönməz və əbədi müstəqillik yoluna çıxardığı Azərbaycan xilaskar və qurucu rəhbərin – xalqımızın böyük oğlu Heydər Əliyevin şah əsəridir. Bütün bunlar Milli Qurtuluş Gününün bəhrələridir.

Home | News | THE TRAINING ON “NATIONAL SALVATION DAY-BEGINNING OF MODERN STAGE OF OUR STATEHOOD” AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 13 June 2019 16:00
THE TRAINING ON “NATIONAL SALVATION DAY-BEGINNING OF MODERN STAGE OF OUR STATEHOOD” AT SSU
On June 13, the training was held on “National Salvation Day-beginning of modern stage of our statehood” at Heydar Aliyev school of Sumgayit State University on occasion of National Salvation Day.
Rector prof.Elkhan Huseynov commenced the event, congratulated the collective on this remarkable day and spoke about glorious life way of national leader Heydar Aliyev, his services for the nation. He said, “June 15 – National Salvation Day is of great significance in statehood history of Azerbaijani people. There was a necessity for the leader, who was able to save the country from civil war, chaos, anarchy that the country faced in June, 1993. On June 9, by the demand of the nation, Heydar Aliyev came to Baku from Nakhchivan and was elected chairman of Supreme Soviet on June 15. Thus, all plans of internal and external enemies disrupted. National leader Heydar Aliyev saved Azerbaijani statehood from the threat with his second return to power, justified the nation’s trust and paved the way for stability and progress. Heydar Aliyev protected our nation’s independence, eliminated socio-political crisis and laid the foundation of development. The historical return saved Azerbaijan from destruction and the threat of civil war. In a word, Heydar Aliyev brought peace, stability, revival and progress with his return. President Ilham Aliyev, the successor of political school of Heydar Aliyev carries on his policy successfully. Our people never forget the services of great savior and celebrate National Salvation Day with enthusiasm”.
Several presentations delivered in the event: docent of the Department of Azerbaijani and Eastern European nations history Amirkhan Isayev – “National Salvation Day – beginning of modern stage of our statehood”, head of the Department of History and its teaching methods Sona Maharramova – “Popular Front of Azerbaijan – incompetence of Musavat authority and political crisis”, docent of the Department of Azerbaijani and Eastern European nations history Elmar Khalilov – “Political stability way starting from salvation”, chairman of Department of Finance and accounting docent Loghman Abdullayev – “Advent of Heydar Aliyev to Baku is start of economic stability”, head of the Department of Azerbaijani language and its teaching methods, PhD in philology Boyukkhanim Eminli – “National Salvation Day in cultural development of Azerbaijan”, II course student of Economics and management faculty Turkan Seyfullayeva – “National Salvation and our economy”.