Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbələrimizin layihəsi “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadasının qalibi seçildi
Yerləşdirilmə tarixi : 13 İyun 2019 16:06
Tələbələrimizin layihəsi “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadasının qalibi seçildi
Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadası (bilik yarışması) keçirildi. Avrasiya Patent Təşkilatı (APT) tərəfindən keçirilən yarışmada APT-nin üzv-dövlətlərinin iki yaş kateqoriyası üzrə orta ümumi, orta peşə, ali təhsil proqramlarını həyata keçirən təhsil müəssisələrinin tələbələri və 25 yaşadək digər maraqlanan şəxslər iştirak etdi.
Azərbaycanın ali və ümumi təhsil müəssisələrini təmsil edən 30-dan çox müəllifin layihələri Universiadanın Təşkilat Komitəsinə təqdim edilmişdir. Universiadanın məqsədi istedadlı gənclərə dəstək olmaq və onların əqli mülkiyyət məsələlərinə marağını artırmaqdır.
Bilik yarışmasının nəticələrinə əsasən birinci yaş kateqoriyası (10 yaşdan - 17 yaş daxil olmaqla) üzrə Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin şagirdləri Cəmilə Əlizadə və Ələsgər Tarverdiyev qalib elan edildi. Onların birgə hazırladıqları “Su anbarlarının suyunun təmizlənməsi üçün bioplatonun tətbiqi” layihəsi münsiflər heyəti tərəfindən ən yüksək yerə layiq görüldü.Bundan əlavə, birinci yaş kateqoriyası üzrə Bakı şəhəri 7 nömrəli tam orta məktəbin şagirdi Fidan Həsənzadənin “Dizel yanacağının qələvi təmizlənməsinin tullantılarından naften turşularını ayırmaq üçün üsul”, Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki Bakı Avropa Liseyinin şagirdləri: Taleh Əliyev və Zərifə Əhmədzadənin “Neft hasilatının yeni əmsalının sintezi”, Ləman Əliyeva və Filipp Bakaldinin “Pilotsuz hava aparatları üçün paraşüt”, Həmid Səlimov, Aybəniz Əhmədova və Timur Kaləyevin “Piezoelektrik antibuzlanma sistemi” mövzusunda layihələri, eləcə də ikinci yaş kateqoriyası (18 yaşdan - 25 yaş daxil olmaqla) üzrə isə Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri Seymur Talıbov və Tayfun Hacılının “CAD/CAM əsasında köhnə model avtomobillərinin yenidən qurulması üçün çevik istehsal modulu” mövzusunda layihə Universiadanın mükafatına layiq görüldü.
Qeyd edək ki, APT 1994-cü ildə yaradılıb. Ölkəmiz 1994-cü il 9 sentyabr tarixində Avrasiya Patent Konvensiyasını imzalayıb, 1995-ci ildə isə konvensiyanın ratifikasiya edilməsi ilə təşkilatın tamhüquqlu üzvü olub.

Home | News | THE PROJECT OF OUR STUDENTS WAS THE WINNER OF EURASIAN PATENT UNIVERSIADE “LOOKING TOWARDS THE FUTURE”
Yerləşdirilmə tarixi : 13 June 2019 16:06
THE PROJECT OF OUR STUDENTS WAS THE WINNER OF EURASIAN PATENT UNIVERSIADE “LOOKING TOWARDS THE FUTURE”
Eurasian Patent Universiade “Looking towards the future” (knowledge contest) was held by the initiative of Intellectual Property Agency and Ministry of Education. The Universiade is attended by students of educational institutions implementing educational programs for secondary general, secondary professional, higher education, as well as other interested persons under the age of 25 in two age categories.
The projects of more than 30 authors from Azerbaijani education institutions have been presented to Organizing Committee of Universiade. The Universiade aims to support talented youth and increase interest to intellectual property issues.
According to the results of competition, the students of lyceum named after academician Zarifa Aliyeva under Ministry of Education Jamila Alizade and Alasgar Tarverdiyev were announced the winners in first age category (from 10 to 17 years). Their joint project “Application of bioplatone for cleaning the water of reservoirs” awarded I place by jury. In addition, the following projects were presented the award of Universiade: in first age category the student of secondary school № 7 Fidan Hasanzade – “The method for detaching naphthenic acids from wastes of alkaline cleaning of diesel fuel”, the schoolchildren of Baku European Lyceum under Ministry of Education Taleh Aliyev and Zarifa Ahmadzade – “Synthesis of new coefficient of oil production”, Leman Aliyeva and Philip Bakaldinin – “Parachute for unmanned aerial vehicles”, Hamid Salimov, Aybeniz Ahmadova and Timur Kalayev - “Piezoelectric anti-icing system”; in the second age category (from 18 to 25 inclusive) the students of Sumgayit State University Seymur Talibov and Tayfun Hajili – “Flexible production module for reconstructing old model cars based on CAD/CAM”.
It should be noted that EPU was instituted in 1994. Our country signed Eurasian Patent Convention on September 9, 1994 and became the full member of organization in 1995.