Doktorantlar üçün ERASMUS+ PETRA layihəsi çərçivəsində növbəti təlim
İyunun 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Avropa Komissiyasının maliyyələşdirdiyi ERASMUS+ PETRA layihəsi çərçivəsində növbəti təlim keçirildi. Tədbirdə Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, şöbə əməkdaşları, doktorant və magistrantlar iştirak etdilər.
Təlimi giriş sözü ilə Samirə Məmmədova açaraq PETRA layihəsi haqqında məlumat verdi və layihə çərçivəsində keçirilmiş və keçirilməsi nəzərdə tutulan təlimlərin əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, doktorant və dissertantlar elmi tədqiqatlarının nəticələrini əks etdirən məqalələrini müxtəlif reytinqli jurnallarda dərc etdirərkən müəyyən problemlərlə rastlaşırlar. Bu baxımdan belə seminarların keçirilməsi məqsədəuyğundur.
Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov təqdimatla çıxış edərək doktorantlara məqalələrin yazılması və tədqiqatların aparılması qaydası haqqında geniş məlumat verdi. Qeyd etdi ki, elmi-texniki tərəqqinin nailiyyətlərinin geniş tətbiq olunduğu qloballaşan dünyada dövrün tələblərinə cavab verən elmi axtarış və tədqiqatların aparılması, bəşəriyyət üçün mühüm olan elmi nəticələrin əldə edilməsi alim və mütəxəssislərin, o cümlədən doktorant və dissertantların qarşısında duran mühüm vəzifələrdəndir.
Dosent Sabir Xəlilov dissertasiya işinin strukturunu, mövzunun aktuallığını şərtləndirən məqamlar, informasiya təminatı, dissertasiya işi üzrə analitik icmalın hazırlanması, qoyulmuş məsələlərin elmi-nəzəri əsasları, məqalələrin növləri və strukturu, elmi nəticələrin dərci və aprobasiyadan keçirilməsi, doktorant və dissertantların informasiya mədəniyyəti, elmi etika və plagiatlıq məsələləri haqqında ətraflı məlumat verdi.

Home | News | THE FOLLOWING TRAINING WITHIN ERASMUS+PETRA PROJECT FOR DOCTORAL STUDENTS
On June 21, at Sumgayit State University was held the following training within ERASMUS+PETRA project, which is financed by European Commission. The event attended by doctoral and master students of SSU, head of Doctorate and Master Programs Office docent Sabir Khalilov, head of International Cooperation Department PhD in history Samira Mammadova and department employees.
Samira Mammadova commenced the event by welcome speech and gave information about project PETRA and highlighted significance of trainings arranged within the project. She pointed out that doctoral students face several problems while publishing their articles in various journals. In this term such trainings are of great importance.
Head of Doctorate and Master Programs Office docent Sabir Khalilov delivered presentation and gave wide information to doctoral students about rules of writing articles and conducting research. He noted that conducting research and gaining scientific results that are substantial for humanity are main task for scholars and specialists, as well as for doctoral students.
Docent Sabir Khalilov also talked about structure of dissertation work, information provision, preparation of analytical review, types and structure of articles, publication and approbation of scientific results, scientific ethics and plagiarism issues.